سرنشینان کشتی آیتا ماری اجازه پیاده شدن در بندر سیسیلی را یافتند. عکس: آیتاماری
سرنشینان کشتی آیتا ماری اجازه پیاده شدن در بندر سیسیلی را یافتند. عکس: آیتاماری

سازمان غیردولتی اسپانیایی مدیترانیو روز سه شنبه اعلام کرد ١٥٨ سرنشین کشتی آیتا ماری که قبلا در آب های ساحلی لیبیا نجات داده شده بودند، برای پیاده شدن در بند سیسیل اجازه یافتند. احتمال می رود سرنشینان به روز پنجشنبه در بندر پیاده شوند.

کپیتان این کشتی در صفحه تویتر سازمان مدیترانیو خبر داد:  سرنشینان آیتا ماری به روز سه شنبه ١١ فبروری اجازه یافتند تا در بند سیسیلی پیاده شوند.

سازمان مدیترانیو گفت «مقامات ایتالیایی برای سرنشینان کشتی آیتا ماری اجازه دادند تا در بندر سیسیلی پیاده شوند، ما از این تصمیم آنها خوشحال هستیم که بلاخره ١٥٨ انسان پس از روز های دشوار در آب، در یک مکان امن پیاده می شوند.»

این سازمان همچنان می‌گوید که سرنشینان نظر به شرایط آب و هوا در بحر، قرار است روز پنجشنبه در بندر پیاده شوند.

آنها در جریان دو عملیات نجات به روز های یکشنبه ٩ فبروری و دوشنبه ١٠ فبروری در آب های ساحلی لیبیا، توسط کشتی آیتا ماری از سازمان غیردولتی اسپانیایی نجات یافته بودند.

این سازمان غیردولتی در صفحه توییتر خود اعلام کرده بود که کشتی آیتا ماری روز یکشنبه ١٦ زن، از جمله سه زن باردار، ١٣ کودک زیر ١٢ سال ، ٢۴ زیر سن و ۴٠ مرد را نجات داده است. فردای آن روز، این کشتی به تعداد ٦٠ مهاجر را در آب های ساحلی لیبیا که سوار در یک قایق بودند، طی یک عملیات جداگانه نجات داد.

آلارم فون ها روز یکشنبه گذشته اعلام کرده بودند که گروه اول مهاجران نجات داده شدند. اما این سازمان همچنین درباره حضور یک قایق دیگر با ٩١ سرنشین خبر داده بود.

مهاجران روز یکشنبه در حالی که از طرابلس مرکز لیبیا خارج شده بودند با تلفن به الارم فون ها تماس گرفتند. این سازمان در صفحه تویترش نوشت «آب وارد قایق می شود و این مهاجران  در حال حاضر در آب هستند.» پس از آن تماس با مهاجران قطع شده و هیچ نیروی نجاتی نه از نیروهای ساحلی لیبیا و نه از MRCC روم، برای آنها فرستاده نشده بود.

 


 

در همین زمینه