پناهجوی پاکستانی در یکی از شفاخانه های شهر وان در ترکیه
پناهجوی پاکستانی در یکی از شفاخانه های شهر وان در ترکیه

یک گروه از پناهجویان پاکستانی مدعی اند که مسئولین ترکیه پس از گرفتن همه اشیای شان در مرز میان ترکیه و ایران، آنان را به جبر به ایران فرستاده اند. بخش های از بدن آن ها را یخ زده و در حال حاضر، در شفاخانه شهر وان زیر معالجه قرار دارند.

یک گروه از پناهجویان هنگام عبور از مرز میان ایران و ترکیه با طوفان شدید و سردی هوا در روزهای اخیر هفته گذشته روبرو شد. اعضای این گروه را خطر مرگ تهدید می‌کرد، اما به کمک یک راننده تکسی به یک شفاخانه شهر وان انتقال یافتند.

محمد نام مستعار یکی از این پناهجویان پاکستانی است که  دستانش را با بانداژ پیچانده اند. در کنار محمد، یکی از دوستانش روی یک بستر خوابیده که دستان و پاهای او هم به گونه شدید در نتیجه سردی هوا آسیب دیده اند.

محمود کاجان، یک وکیل در شهر وان ترکیه که با این دو پناهجو گفتگو کرده، چشم دیدهایش را با انفومایگرانتس (مهاجر نیوز) در میان گذاشته است.

محمد در گفتگو با محمود کاجان گفت: «ما در مرز ترکیه بودیم. سربازان شما (ترکیه) غذا، دستکش، بوت ها و بیگ غذای ما را گرفتند. برای ما غذا نگذاشتند.»

کاجان: آنها همه اشیای شما را گرفتند؟

محمد: بله.

کاجان: چه اتفاق افتاد بعداً؟

محمد: سربازان شما از ما خواستند که برویم. ما یک جاده را پیدا کردیم. یک تکسی هم شهری شما از ما خواست که نزدش برویم و ما را به شفاخانه انتقال داد.

محمود کاجان، عضو یک کانون وکلای مدافع است که به گونه مجانی کمک های قانونی را برای پناهجویان و پناهندگان فراهم می‌کند. او همچنان عبور مهاجران از مرز در شهر وان و ولایت های همجوار را نظارت می‌کند. کاجان از جریان مصاحبه اش با این پناهجویان، یک ویدیو را از طریق صفحه واتس اپ برای "انفومایگرانتس" فرستاد. این وکیل ترکی روز سه شنبه در گفتگو با انفومایگرانتس گفت که این پناهجویان هنوز هم زیر معالجه در شفاخانه قرار دارند. داکتران هشدار داده اند که احتمالاً انگشتان دستان آنان به دلیل یخ زدگی نیاز به قطع کردن داشته باشند.


ادعای پس فرستادن پناهجویان در مرز موضوع تازه نیست

کاجان در مصاحبه با انفومایگرانتس گفت که ادعاها علیه مسئولین ترکی بسیار جدی می‌باشند و نیاز دانسته می‌شود که به گونه اساسی مورد ارزیابی قرار بگیرد. او گفت که بر بنیاد قانون پناهندگی ترکیه گارد ساحلی، پولیس و سایر ادارات تنفیذ کننده قانون باید مهاجران را در جریان ۴۸ ساعت به اداره های امور پناهندگی و مهاجرت تسلیم کنند. این وکیل ترکی تاکید کرد که عقب راندن پناهجویان در مرز غیرقانونی است، اما بعضاً اتفاق می‌افتد.

محمد کاجان اذعان کرد "این قانونی نیست. با این حال، ما گاه گاه از مهاجران و پناهجویان شنیده ایم که هرگاه توسط سربازان ترکیه دستگیر شوند، مورد شکنجه قرار می‌گیرند و دوباره به ایران فرستاده می‌شوند. آنان به نیازهای مهاجران توجه نمی‌کنند یا درخواست های پناهندگی شان را نمی‌گیرند. بله ما چنین داستان ها را بسیار شنیده ایم."          Credit Private

در عین زمان، کاجان با یک مرد افغان و همسرش که دارای سه فرزند اند، در شفاخانه روزیکشنبه گذشته گفتگو کرده است. اعضای این خانواده به کمک قاچاقبران انسان از مرز میان ترکیه و ایران عبور کرده و در قسمتی از راه، تنها گذاشته شده اند.

کاجان افزود: «این خانواده یک قریه را در مرز پیدا کرده بودند، ساکنان محل آنان را کمک کردند و به شفاخانه انتقال دادند. در جریان راه، انگشتان و پنجه های پای دو کودک و پدرشان را نیز یخ زده بود.»

این وکیل ترکی اظهار کرد که سردی طاقت فرسای زمستان مانع تلاش گروه های بزرگی از مهاجران برای عبور از مرز میان ترکیه و ایران می‌شود.

مرگ و میر در فصل زمستان افزایش میابد

با این حال، انفومایگرانتس دریافته است که اخیر هفته گذشته یک گروه ۱۵۰ نفری تلاش کرده بودند که وارد ترکیه شوند. گفته می‌شود که ۶۰ تن از اعضای این گروه ناپدید می‌باشند. روز دوشنبه گذشته مقام های شهر وان اعلام کردند که ۱۳ مهاجر در مرز میان ترکیه و یونان جان باخته اند. کاجان علاوه کرد که به دلیل سردی هوا هیچ کس قادر نبود مرگ این ۱۳ نفر را تایید کند یا اجساد آنان را به دست آورد.

کاجان اذعان کرد که در زمستان سال گذشته، اجساد بیش از ۲۶ نفر یخ زده، در مرز به دست آمدند. تصاویری را که کاجان به انفومایگرانتس فرستاده است، اجساد تجزیه شده را نشان می‌دهد که در روی برف قرار دارند.         Photo Picture-allianceOzkan BilginAnadolu Agency

با این همه، کاجان گفت: «من امید دارم که به واقعیت نه انجامد، اما انتظار می‌رود که اجساد بیشتری به دست آیند. زیرا این سال وضعیت زمستان در این سال بسیار بدتر از سال گذشته بود. ما ادعاهای زیادی را شنیدیم اما مسئولین جسدی را در مرز پیدا نکردند. پیدا نشدن اجساد به این دلیل است که در حال حاضر قابل دسترس نیستند. اما با فرا رسیدن فصل بهار من پیش بین این موضوع هستم.»

https://www.infomigrants.net/en/post/22699/turkey-accused-of-torture-pushbacks-of-migrants-on-iran-border

 

در همین زمینه