۳۱ پناهجوی جدید افغان از آلمان (عکس آرشیف)
۳۱ پناهجوی جدید افغان از آلمان (عکس آرشیف)

هواپیمای حامل ۳۱ پناهجوی اخراج شده افغان از آلمان صبح پنج شنبه به کابل رسید. به این ترتیب شمار مجموعی پناهجویان افغان که از دسمبر ۲۰۱۶ تا به حال از آلمان اخراج شده اند، به بیش از ۸۵۰ تن رسیده است. این در حالیست که پروازول با توجه به دور جدید اخراج پناهجویان رد شده افغان از آلمان خواست تا از اخراج شوهران و پدران پناهجویان زن افغان، خودداری شود.

هواپیمای حامل گروه دیگری از پناهجویان افغان اخراج شده از آلمان صبح پنج شنبه ( ۲۴ دلو/ ۱۳ فبروری) به کابل رسید. مسئولین میدان هوایی گفته اند که این هواپیما حامل ۳۱ پناهجوی افغان بود که اندکی بعد از ساعت هفت صبح به وقت محلی این کشور به میدان هوایی کابل نشست. این ۳۲ امین دور اخراج گروهی پناهجویان از زمان آغاز اخراج ها از دسمبر سال ۲۰۱۶ به این سو بوده است.

تا کنون در ۳۱ دور اخراج قبلی مجموعا ۸۳۷ پناهجوی مرد از آلمان به افغانستان اخراج شده بودند. این اخراج ها به افغانستان همواره بحث برانگیز بوده است. درگیری با طالبان و شبه نظامیان گروه داعش در این کشور همچنان ادامه دارد. روز سه شنبه همین هفته در یک حمله انتحاری در کابل حداقل شش نفر جان باختند.

همزمان روز سه شنبه اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان از پیشرفت ها در مذاکرات ایالات متحده امریکا با نمایندگان طالبان خبر داد. او گفته است که مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در یک گفتگوی تیلفونی با وی از «پیشرفت های قابل ملاحظه» در گفتگوهای جاری با طالبان سخن گفته است.

ایالات متحده امریکا و نمایندگان طالبان در آغاز ماه دسمبر سال گذشته میلادی مذاکرات پیرامون یافتن یک راه حل سیاسی برای حل اختلافات در افغانستان را از سر گرفتند. این مذاکرات در ماه سپتمبر با وقفه مواجه شده بود.

توافق احتمالی میان طالبان و ایالات متحده امریکا زمینه خروج هزاران سرباز امریکایی از افغانستان را فراهم می کند و در عوض آن طالبان باید تضمین کنند که هیچگونه حمله تروریستی از خاک این کشور برنامه ریزی نمی شود. این توافق احتمالا راه را برای گفتگوهای بین الافغانی صلح نیز هموار خواهد کرد.

پروازول: اخراج همسران و پدران پناهجویان از آلمان متوقف شود

سازمان حامی پناهجویان پروازول روز چهارشنبه انتقاد کرد که از اخراج برنامه ریزی شده روز چهارشنبه مردان دارای همسر و فرزند نیز متاثر می شود. این سازمان گفته است که حکومت آلمان با این کار از این وعده خود که فقط مردان تنها را اخراج می نماید، تخطی می کند.

سازمان  "پروازول" در سه مورد از مردانی یاد کرده است که در آلمان نامزد شده و یا ازدواج کرده اند، فرزند دارند و یا در انتظار تولد فرزند هستند اما با وجود آن اکنون در تهدید اخراج قرار دارند.

پروازول همچنان انتقاد کرده است که حکومت آلمان با وجود حملات دوامدار در کابل برنامه اخراج پناهجویان را بدون تغییر ادامه می دهد. این سازمان حقوق بشری بار دیگر خواستار توقف فوری اخراج ها به افغانستان شده است.


برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری


 

در همین زمینه