برخی اوقات مهاجرانی که ارتباط شان با خانواده های شان قطع می شود، ممکن است قربانی اختطاف، سرقت مسلحانه و یا باج گیری شده باشند./عکس: picture-alliance/Zuma/Sopa/J. Merida
برخی اوقات مهاجرانی که ارتباط شان با خانواده های شان قطع می شود، ممکن است قربانی اختطاف، سرقت مسلحانه و یا باج گیری شده باشند./عکس: picture-alliance/Zuma/Sopa/J. Merida

افرادی که عزیزانشان را در مسیر مهاجرت گم کرده اند، می توانند از سازمان هایی مانند کمیته بین المللی صلیب سرخ درخواست کمک کنند. اما پلت فورم های دیگری هم وجود دارد که به هدف پیدا کردن افراد گم شده ایجاد شده است.

مهاجرانی که هزاران کیلومتر را در بیابان ها، کوهستان ها و زمین های ناهموار پشت سر می گذارند، همیشه نمی توانند ارتباط شان را (با اعضای خانواده شان) حفظ کنند. 
در اغلب موارد، نگرانی اعضای خانواده به زودی برطرف می شود و دلایل ساده ای برای قطع موقت ارتباط وجود دارد. به طور مثال فرد مهاجر نمی توانسته تلفون همراهش را شارژ کند و یا این که روزهای متمادی انتن نداشته و نمی توانسته تماس بگیرد.  
اما برخی اوقات تماس فرد مهاجر با خانواده اش به دلایل نگران کننده ای قطع می شود و ممکن است که او قربانی اختطاف، سرقت مسلحانه و یا باج گیری شده باشد. 
مهاجران می گویند که در برخی از مناطق اروپا مانند کرواسیا، نیروهای امنیتی پیش از این که آن ها را به عقب برانند، تلفون های همراه شان را تخریب کرده و دارایی هایشان را به غارت برده اند. همچنین گزارش هایی راجع به قاچاقبرانی نشر شده که می گویند در طول سفر «هزینه های اضافی» ایجاد شده و برای جبران آن تیلفون ها و دارایی های دیگر مهاجران را از آن ها می گیرند. 
در بسیاری از موارد، شمار بسیار زیادی از مهاجران جانشان را در طول سفر از دست می دهند. صدها تن از آن ها یا در بحیره مدیترانه غرق می شوند یا که در صحرای بزرگ افریقا بر اثر گرسنگی جان می دهند. 
در بسیاری از موارد، اشخاصی که «گم شده بودند» دوباره پیدا می شوند و برای برقراری دوباره ارتباط با خانواده های شان راهی پیدا می کنند. 
اما اگر  یکی از عزیزانتان را گم کرده اید و می خواهید بدانید که آیا زنده است و در امنیت به سر می برد، پلت فورم هایی وجود دارد که می توانید برای درخواست کمک به آن جا مراجعه کنید.

                 picture alliancedpaR Goldmann

برنامه «Restoring Family Links» (برقراری دوباره پیوند خانواده ها) 

برنامه «Restoring Family Links» که توسط کمیته بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر اداره می شود، برای جستجوی افرادی تلاش می کند که به خاطر «یک بحران بشری مانند مناقشه، فاجعه طبیعی و یا مهاجرت»  از سوی اعضای خانواده های شان «مفقود» اعلام شده اند. 
از این سرویس برای پیدا کردن افراد گم شده می توان در همه کشورهای جهان استفاده کرد. شما باید برای استفاده از این سرویس، در کشورتان با صلیب سرخ و یا هلال احمر در تماس شوید و راجع به فردی که جستجو می کنید، جزئیات لازم را در اختیار آن ها بگذارید.  
سازمان «Restoring Family Links» پس از جمع آوری اطلاعات راجع به فرد گم شده، بانک های مختلف داده های اطلاعاتی را بررسی کرده و یک دوسیه ایجاد می کند. بعد این سازمان به نمایندگی  فرد مراجعه کننده، جستجو را آغاز می کند و به این منظور شبکه جهانی صلیب سرخ و هلال احمر را به کار می گیرد. این سازمان تاکید دارد که در طول این پروسه و استفاده از داده های شخصی، مساله محرمانه بودن این اطلاعات کاملا رعایت می شود. 
در وب سایت سازمان نامبرده آمده است: «پرسنل ما به فرهنگ و مذهب شما کاملا احترام می گذارد و با زبان محلی و نیازهای شما آشنایی دارد». 
این سازمان می تواند در موارد مشخصی، جستجوی فرد گم شده را به صورت آنلاین پیش ببرد، اما می گوید که در اکثر موارد، انجام یک مصاحبه شخصی در تاسیسات صلیب سرخ و یا هلال احمر ضروری است. 
برنامه «Restoring Family Links» در ادامه می گوید: «ما در برخی موارد می توانیم اسامی و تصاویر افرادی را نشر کنیم که به صورت آنلاین خانواده های شان را جستجو می کنند. استفاده از امکان ردیابی آنلاین فقط در شرایط مشخصی امکان پذیر است». 

برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید: https://familylinks.icrc.org/
            picture-allianceAP PhotoE Morenatti
سازمان «Trace the Face» 

برنامه «Trace the Face» سعی می کند راجع به افرادی که به خصوص در مسیر مهاجرت به اروپا مفقود شده اند، اطلاعاتی را جمع آوری کند. این برنامه که به طور متوسط هرماه ۱۵۰ مراجعه کننده دارد، بخشی از سازمان «Restoring Family Links » به شمار می آید و به امید رساندن اعضای خانواده ها به یکدیگر از عکس نیز استفاده می کند.
در وب سایت این برنامه آمده است، «Trace the Face» «تنها پلت فورم آنلاینی است که هدفش کمک به مهاجران و خانواده های شان برای پیداکردن یکدیگر است». 
افرادی که می خواهند از این سرویس استفاده کنند، باید به اداره صلیب سرخ یا هلال احمر در کشور محل زندگی شان مراجعه کنند و اطلاعاتی راجع به عضو گم شده خانواده که به دنبالش می گردند، ارائه کنند. 
شما باید به عنوان بخشی از پروسه جستجو، عکسی از خود به این سرویس تحویل بدهید. 
اما شما تصمیم می گیرید که عکس تان در وب سایت «Trace the Face» نشر شده و برای عموم در دسترس باشد و یا این که فقط از آن در سرویس های ردیابی کمیته بین المللی صلیب سرخ، صلیب سرخ ملی و اتحادیه های هلال احمر در سراسر جهان استفاده شود و شما تعیین می کنید که کدام سازمان ها به آن بخش از اطلاعات شخصی تان که در دسترس «Trace the Face» گذاشته اید، دسترسی پیدا کنند. 
در وب سایت این سازمان آمده است: «پروسه ردیابی می تواند با در نظر گرفتن خواسته ها و نگرانی های شما، با کمک اتحادیه های دیگر صلیب سرخ و هلال احمر، نمایندگی های کمیته بین المللی صلیب سرخ، ادارات دولتی، سازمان های مدنی و یا بین المللی انجام شود».  
شاید مردم فکر کنند که چرا سرویس «Trace the Face» از عکس های شخصی استفاده می کند که در جستجوی یکی از نزدیکانش است، به جای این که تصویر فرد گم شده را نشر کند.
در وب سایت این سازمان آمده است: «در اروپا قوانین محافظت از داده های اطلاعاتی بسیار سختگیرانه است و براین اساس نشر تصاویر افراد بدون رضایت آن ها ممنوع است. اما، سرویس های ردیابی کمیته بین المللی صلیب سرخ، صلیب سرخ ملی و اتحادیه های هلال احمر می توانند عکسی از گم شده شما را ضمیمه دوسیه کنند. این عکس به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد».  
سازمان «Trace the Face» براین تاکید دارد که فقط می تواند به اعضای خانواده های افراد گم شده کمک کند و  امکان کمک به دوستان آن ها را ندارد. اما این سازمان به اشخاصی که از دوستانشان بی خبر مانده اند، توصیه می کند که با یکی از اعضای نزدیک خانواده افراد مفقود شده در تماس شوند و از او بخواهند که (به این سازمان) درخواست ردیابی ارائه کند. 
برای کسب اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه کنید: 
https://familylinks.icrc.org/europe/en/Pages/home.aspx

صلیب سرخ آلمان (GRC)

از آن جایی که بیشتر مهاجران در اروپا، مقیم آلمان هستند، صلیب سرخ این کشور یک سرویس اختصاصی به زبان انگلیسی راه اندازی کرده تا به پیدا کردن افراد مفقود شده کمک کند. در وب سایت صلیب سرخ آلمان آمده است، سرویس ردیابی ما «به پیدا کردن ردی از اعضای خانواده، برقراری ارتباط  و پیوند دوباره آن ها کمک می کند». 
صلیب سرخ آلمان که ۱۵۰ سال تجربه کاری را پشت سر گذاشته، می گوید که سالانه ده ها هزار تن از سرویس ردیابی اش استفاده می کنند. در وب سایت این سازمان آمده است: «سرویس ردیابی صلیب سرخ آلمان برای کمک به آوارگان و مهاجرانی که ارتباط شان را با اعضای خانواده شان از دست داده اند، همکاری بسیار نزدیکی با سازمان های صلیب سرخ/هلال احمر در سراسر جهان و کمیته بین المللی صلیب سرخ دارد». 
سرویس ردیابی صلیب سرخ آلمان می گوید که می تواند در برخی از موارد به مهاجران در زمینه درخواست قانونی برای الحاق خانواده ها به یکدیگر و پروسه درخواست ویزا، مشاوره بدهد. 
سرویس ردیابی سازمان صلیب سرخ آلمان در هامبورگ و مونشن مستقر است، اما دارای شبکه ای متشکل از۸۰ سرویس حمایتی ردیابی در شعبه های صلیب سرخ آلمان است که در سراسر این کشور پراکنده هستند. 
برای اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه کنید: https://www.drk-suchdienst.de/en
       picture-allianceempicsJ Brady
پلت فورم «Maybe Here» (شاید این جا)
یک سرویس مشابه «Trace the Face» به نام «Maybe Here» (شاید این جا) وجود دارد که محمد توتونجی،  تولید کننده نرم افزار از سوریه ایجاد کرده است. این سرویس آنلاین نیز برای پیدا کردن افراد گم شده از عکس استفاده می کند. 
توتونجی که به عنوان مهاجر در ترکیه زندگی می کند، می گوید می خواسته با ایجاد این پلت فورم «اطلاعات افرادی را که در مسیر مهاجرت مفقود شده اند، در یک جای متمرکز کند».  
او ادامه می داد: «من می خواستم پلت فورمی ایجاد کنم تا اطلاعات به دست آمده در آن جا در فواصل منظم به روز شوند و درستی این داده ها تایید شود. بسیاری از  جستجوگران به دنبال افرادی می گردند که حتی مدرک هویت هم به همراه ندارند و من فکر کردم که با ایجاد این پلت فورم می توانم به آن ها کمک کنم». 
شما می توانید برای استفاده از این پلت فورم، مشخصات تان را به صورت آنلاین به ثبت برسانید و فورمه ای را راجع به مشخصات فردی که در جستجویش هستید، پر کنید. توتونجی می گوید که بعد او با فرد متقاضی تماس می گیرد تا پیش از این که اطلاعات ارائه شده را به صورت آنلاین همرسانی کند، از درستی آن ها مطمئن شود.
پلت فورم «Maybe Here» برخلاف «Trace the Face» از عکس های افراد مفقود شده استفاده می کند. سرویس نام برده بیرون از اتحادیه اروپا تاسیس شده و به این خاطر در حال حاضر مجبور به رعایت قوانین اتحادیه اروپا راجع به چگونگی استفاده از داده های اطلاعاتی نیست. 
در حالی که مراجعه کنندگان به سرویس های صلیب سرخ می توانند از امتیازات دسترسی به شبکه های جهانی بهره مند شوند، شاید این امکان برای مراجعه کنندگان به پلت فورم «Maybe Here» وجود نداشته باشد. اما این سایت به موفقیت هایی اشاره می کند که به آن دست یافته است. 
افراد مراجعه کننده می توانند از بانک داده های اطلاعاتی «Maybe Here» برای جستجوی همه افرادی استفاده کنند که در این جا به عنوان مفقودشده درج شده اند. وب سایت نامبرده به زبان های انگلیسی و عربی در دسترس است. 
توتونچی، در سال ۲۰۱۷ به اینفومایگرانتس گفت: «هدف من این است که زبان های فرانسوی، آلمانی و ترکی را به این سایت اضافه کنم و به این ترتیب با افزایش شمار مخاطبان، شانس پیدا کردن افراد گم شده نیز افزایش یابد». 

برای اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه کنید: https://www.maybehere.org/en

اطفال گم شده 

شمار زیادی از مهاجرانی که به اروپا می آیند، خوردسال و بدون همراه هستند. برخی از آن ها سفرشان را به تنهایی آغاز کرده اند و برخی دیگر در جریان فرار از والدین شان جدا شده اند. به گزارش «یوروستات»، در سال ۲۰۱۸، حدود ۲۰ هزار مهاجر خوردسال و بدون همراه در شمول مهاجرانی بودند که به اروپا آمدند.
برای (پیدا کردن) کودکان گم شده یک شماره تلفون عاجل و رایگان وجود دارد که در سراسر کشورهای اتحادیه اروپا می توان از آن استفاده کرد: ۱۱۶۰۰۰. 
افزون بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از این شماره در بریتانیا، البانیا، صربستان، سویس و در بخش هایی از اوکرایین نیز می توان استفاده کرد. 
در فرانسه،  سازمان Enfants Disparus ، (کودکان گم شده)  مسئولیت شماره ۱۱۶۰۰۰ را به عهده دارد.
در وب سایت این سازمان آمده است: «ما با استفاده از شماره تلفون ۱۱۶۰۰۰ به خانواده ها در مورد پروسه های اداری و قانونی که باید انجام شود، مشاوره می دهیم. سازمان Enfants Disparus با توجه به شبکه گسترده ارتباطش (...) و امکانات خوبی که برای تحقیق دارد، خانواده ها را در فواصل منظم راجع به پروسه جستجو مطلع می کند».  
شما می توانید با مراجعه به این سایت: https://www.116000enfantsdisparus.fr/en/home.html
 اطلاعات بیشتری راجع به کار آن ها کسب کنید.  

 

در همین زمینه