یک تعداد از مهاجرینی که در حال عبور از مرز اند
یک تعداد از مهاجرینی که در حال عبور از مرز اند

احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی آلمان در تلاش اند با طرح جدید شان به نام "کشورهای مبدا کوچک امن"، بدون رضایت شورای فدرال، فهرست کشورهای را که به عنوان امن درجه بندی شده اند، گسترش دهند. این در حالیست که با وجود وضعیت وخیم امنیتی و ادامه جنگ ها در افغانستان، اخراج افغان ها به کشور شان از آلمان ادامه دارد.

ابتکار عمل فراکسیون دموکرات مسیحی (سی دی یو) و سوسیال مسیحی آلمان (سی اس یو) مبنی بر اینکه کشور های بیشتر به عنوان کشورهای مبدا امن درجه بندی شوند، در بوندستاگ یا پارلمان آلمان در برابر واکنش های متفاوت قرار گرفته است. اشتفان توما، رهبر فراکسیون پارلمانی حزب لیبرال آلمان (اف دی پی)، از یک گام درست صحبت کرد که تنها می تواند یک راه حل موقت باشد. پیشنهاد "کشورهای مبدا کوچک امن" از سوی احزاب (سی دی یو) و (سی اس یو) صورت گرفته تا این امکان به دست آید که بدون رضایت شورای فدرال، کشورهای بیشتری به عنوان کشور های "امن" معرفی گردند.

توما می گوید که اولویت اصلی همچنان باید "پیدا کردن یک راه حل اصلی در شورای فدرال" باشد. او می گوید که گسترش كشورهای مبدأ امن برای یك سیاست منظم مهاجرت ضروری است. او از حزب سبز های آلمان خواست تا از موضع مخالف اش عقب نشینی کند و از این طرح گسترش کشور های مبدا امن حمایت کند. بر اساس گزارش روزنامه آلمانی "ولت" حزب سبزها در ایالت زاکسن گفته است که آنها کماکان «علیه درجه بندی کشورها به عنوان کشورهای مبدا امن هستند.»

از طرف دیگر، این طرح با انتقاد شدید حزب چپ های آلمان واقع گردیده است. اولا یلپکه، سخنگوی سیاست داخلی فراکسیون چپ ها در پارلمان می گوید که "به دلایل خوب، قانون اساسی موانع بزرگی را بر سر راه تعیین کشور ها به عنوان كشورهای مبدأ امن ایجاد کرده است، زیرا از این طریق حق فردی برای پناهندگی به طور قابل ملاحظه ای با محدودیت های زیادی روبرو می شود." او در ادامه می گوید که این "کاملاً غیرقابل قبول" است که احزاب سوسیال و دموکرات مسیحی می خواهند "شورای فدرال را با یک طرح که از لحاظ قانونی کاملاً سوال برانگیز است، سلب صلاحیت کنند."

نمایندگان احزاب سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی آلمان به این باور اند که طبقه بندی کشور ها به عنوان "کشور ها مبدا کوچک امن" بدون رضایت شورای فدرال امکان پذیر است. بنابراین تفاوت این طرح با طرح قبلی "کشورهای مبدأ امن" در این نهفته است که حق پناهندگی که در قانون اساسی درج است، تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

این احزاب در ابتدا می خواهند الجزایر، مراکش، تونس، جورجیا، ارمنستان، گامبیا و ساحل عاج را و بعداً مغولستان، لیبریا و هند را به عنوان "کشورهای مبدا کوچک امن" طبقه بندی کنند. در حال حاضر علاوه بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، البانیا، بوسنیا و هرزگوینا، غنا، کوزوو، مقدونیه شمالی، مونته نگرو، سنیگال و صربستان نیز از جمله "کشورهای مبدا امن" به حساب می آیند. آلمان، اعتراض ها علیه اخراج پناهجویان افغان در میدان هوایی مونشن (عکس: (Picture – alliance/Zuma Wire/S. Babbar

افغانستان کشور امن است؟

افغانستان در شاخص صلح جهانی سال ۲۰۱۹ در میان پرخشونت ترین کشورهای دنیا، جایگاه نخست را از آن خود کرده است. به گزارش سازمان ملل، بیشترین قربانی را در افغانستان افراد غیر ملکی می دهند. اما با آن هم پناهجویان رد شده افغان به این کشور پس فرستاده می شوند.

اخراج پناهجویان رد شده افغان از آلمان با وجود انتقادهای سازمان‌های حقوق بشری ادامه مییابد. این سازمان ‌ها می ‌گویند که به دلیل جنگ جاری علیه طالبان و داعش، وضعیت امنیتی افغانستان برای اخراج این پناهجویان مناسب نیست و آن‌ها را در معرض خطر قرار می ‌دهد. از شروع اخراج های گروهی پناهجویان افغان از آلمان در دسمبر سال ۲۰۱۶ تا کنون مجموعا ۸۳۷ نفر در ۳۱ پرواز به افغانستان برگشت داده شده اند. این در حالی است که همواره این اخراج ها بحث برانگیز بوده است چرا که جنگ با نیروهای طالبان و گروه داعش در افغانستان هنوز هم ادامه دارد.

 

در همین زمینه