هزاران تن از مناطق درگیر جنگ در شمال غرب سوریه فرار کرده اند
هزاران تن از مناطق درگیر جنگ در شمال غرب سوریه فرار کرده اند

طبق گزارش سازمان ملل متحد از ماه دسمبر تا کنون بیش از ۸۰۰ هزار نفر از شمال غرب سوریه فرار کرده اند. دلیل آن تدوام درگیری میان نیروهای دولتی و شورشیان است. سازمان های حقوق بشری اوضاع بشری در شمال سوریه را رو به وخامت خوانده اند.

به طور روز افزون مردم از مناطق درگیر جنگ در ادلب در شمال غرب سوریه فرار می کنند. بنا بر گزارش سازمان ملل متحد از ماه دسمبر تا کنون بیش از ۸۰۰ هزار نفر به دلیل عملیات شدید نیروهای دولتی سوریه که از سوی روسیه حمایت می شوند،  فرار کرده اند.

 اداره هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل (اوچا) روز پنج شنبه اعلام کرد که بنا بر تخمین ها ۶۰ درصد بیجاشدگان را کودکان تشکیل می دهند. سازمان ملل متحد در اوایل ماه فبروری رقم بیجاشدگان را ۵۲۰ هزار نفر اعلام کرده بود.

سربازان دولت سوریه از ماه دسمبر با حمایت نیروهای روسیه علیه شبه نظامیان عمدتاَ اسلامگرا در ولایت ادلب در حال پیشروی اند. کشور همسایه ترکیه نیروهای مخالف بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه را در آخرین مناطق تحت تصرفشان حمایت می کند.

سازمان های حقوق بشری نیز وضعیت بشری در شمال سوریه را رو به وخامت توصیف کرده اند. چنانچه سازمان حامی کودکان «سیف د چلدرن» روز پنج شنبه در برلین گزارش داده است، حدود یک چهارم باشندگان ادلب با وجود سرمای زیر صفر و برفباری مجبور شده اند خانه هایشان را ترک کنند.

حدود ۲۹۰ هزار تن از کسانی که مجبور به فرار شده اند را کودکان تشکیل می دهند. در مجموع حدود ۸۰ درصد بیجا شده گان زنان و کودکان اند. 

 شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا خشونت های فزاینده در سوریه را محکوم کرده است. دلیل آن پیش روی نیروهای امنیتی رئیس جمهور بشارالاسد به مناطقی از ادلب است که تحت کنترول شورشیان قرار دارد. بعد از جنگ داخلی تقریبا نُه ساله حالا مناطق شمال غرب سوریه در نزدیکی ترکیه بزرگترین مقر شورشیان در این کشور است.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه