پریتی پاتل، وزیر داخله همراه بوریس جانسن، صدراعظم انگلستان. عکس از رویترز
پریتی پاتل، وزیر داخله همراه بوریس جانسن، صدراعظم انگلستان. عکس از رویترز

انگلستان می‌گوید که از ماه جنوری ٢٠٢١، یک سیستم مهاجرتی مبتنی بر امتیازبندی یا تخصص عالی حرفه‌ای در این کشور اجرایی خواهد شد. با سیستم جدید، رفت وآمد آزاد میان انگلستان و کشورهای عضو حوزه شنگن پایان می‌یابد و این کشور به مهاجرانی اولویت خواهد داد که ظرفیت اشغال پست‌های کاری فوق العاده تخصصی را داشته باشند.

بعد از اجرایی شدن بریگزیت در اول جنوری سال جاری، انگلستان وارد یک دوره انتقالی یک ساله برای خروج کامل از اتحادیه اروپا شده است. در این چارچوب، یکی از اهداف عمده حکومت، اعاده کنترول دوباره بر مرزهای کشور است که هواداران بریگزیت در رفراندم ٢٠١٦ به آن رأی دادند.

پریتی پتل، وزیر داخله انگلستان روز چهارشنبه ١٩ فبروری اعلام کرد که سیستم جدید مهاجرتی بر امتیاز بندی یا نمرده دهی به درخواست‌های متقاضیان استوار است. به گفته او، از اول جنوری ٢٠٢١، رفت و آمد آزاد میان انگلستان و اتحادیه اروپا پایان خواهد یافت و حکومت عملاً «کنترول مرزها» را در دست خواهد گرفت.

وزیر داخله بریتانیا تاکید کرد که سیستم مهاجرتی جدید همچنین کشورش را «از وابستگی به یک نیروی کار ارزان و غیر تخصصی رهایی خواهد بخشید»، « میزان عمومی مهاجرت را کاهش خواهد داد» و «امنیت را تقویت خواهد کرد.»

مهاجرت به انگلستان: الزام به دست آوردن دستکم هفتاد امتیاز و تعهد برای استخدام

در عمل، فردی که خواهان مهاجرت به انگلستان است باید با تکیه بر تخصص، نوع شغل، مهارت در زبان انگلیسی و معاش کاری اش در انگلستان، حداقل ٧٠ امتیاز/ نمره در دوسیه مهاجرتی خود کسب کند. گذشته از آن، بر بنیاد تصمیم کمیته مشورتی مهاجرت ( MAC) فرد متقاضی مهاجرت، باید حتما تعهد استخدام برای شغلی با معاش ٣٠٨٢٠ یورو( ٢٥٦٠٠ پوند سترلینگ) در این کشور را ارائه کند. توزیع امتیازات به درخواست یک متقاضی مهاجرت به بریتانیا، به ترتیب زیر صورت می‌گیرد:

-  ٢٠ امتیاز یا نمره برای شغلی با حداقل معاش ٣٠٨٢٠ یورو در سال. در صورتیکه معاش متقاضی از ٢۴٦٠٠(٢٠۴٨٠) یورو کمتر باشد، هیچگونه امتیازی کسب نخواهد کرد.

-  ٢٠ امتیاز برای درجه تخصص شغلی لازم.

-  حداکثر٢٠ امتیاز برای برای تسلط به زبان انگلیسی.

- ٢٠ امتیاز اضافی برای کار در عرصه‌هایی که با کمبود نیروهای کار روبرو هستند.

- ١٠ تا ٢٠ امتیاز هم برای متقاضیانی که در رشته‌های مختلف دیپلوم دکتورا دارند.

متقاضیانی که تخصص حرفه‌ای ناچیزی دارند چانسی برای به دست آوردن امتیازات حداقل را نخواهند داشت. به گفته وزیر داخله « بر اساس برآوردها، ٧٠ درصد نیروی کار کنونی اتحادیه اروپا با معیارهای تعیین شده برای کارگران تخصصی مطابقت ندارند. الزام تخصص حرفه‌ای برای مهاجرت، میزان عمومی مهاجران بالقوه را محدود خواهد کرد.»

اما علیرغم محدودیت‌های اعلام شده، در طرح نمونه برای کارگران فصلی در عرصه کشاورزی برای سال ٢٠٢٠، تعداد پست‌ها از ٢٥٠٠ به ١٠ هزار افزایش خواهد یافت تا نیازهای موقتی و خاص این عرصه برآورده گردد.

برای دانشجویان علاقمند به تحصیل در انگلستان نیز محدودیت‌ها جدی‌تر خواهند شد: آن‌ها باید از یک موسسه تحصیلی شناخته شده، قبولی ارائه کنند و ثابت نمایند که هزینه‌های مالی را به عهده می‌گیرند و بر زبان انگلیسی تسلط دارند.

مخالفان محدودیت‌های اعلام شده از جمله کریستین جاردین، نماینده لیبرال پارلمان سکاتلند معتقدند که مهلت زمانی ده ماهه کافی نیست تا شرکت‌های بریتانیایی خود را برای این تغییرات آماده کنند.

همزمانی در بخش‌هایی مانند صحت، این موضوع نگرانی خلق کرده است که شغل‌های مانند پرستاری در منزل که حقوق کمی دارند کاملا نادیده گرفته شده‌اند. سازمان خیریه پرستاری در منزل (HOme Care) معتقد است که « جلوگیری از دسترسی به پرستاران خارجی، راه را برای قطع خدمات صحی برای برخی از بیماران و صف‌های انتظار بدون موجب در شفاخانه‌ها باز خواهد کرد.» 

 

در همین زمینه