در سال گذشته میلادی، حدود ۵۰۰ افغان خواستار ترک تابعیت این کشور شده اند.
در سال گذشته میلادی، حدود ۵۰۰ افغان خواستار ترک تابعیت این کشور شده اند.

در سال گذشته، ۱۲ شهروند خارجی از حکومت افغانستان درخواست حق شهروندی این کشور را کرده اند. آنان شهروندان بریتانیا، مصر، مراکش، ازبکستان و پاکستان می‌باشند. وزارت عدلیه افغانستان گفته است که در سال ۲۰۱۹ حدود ۵۰۰ شهروند افغانستان درخواست ترک تابعیت افغانی کرده اند.

وزیر عدلیه افغانستان روز شنبه گذشته در برنامه «حسابدهی دولت به ملت» اعلام کرد که سال گذشته میلادی، ۴۸۶ شهروند افغان در خواست ترک تابعیت کرده اند. عبدالبصیر انور، وزیر عدلیه افغانستان گفت که این متقاضیان خواهان به دست آوردن تابعیت کشورهای ایران، اتریش، هالند، روسیه، آذربایجان، جاپان و اندونیزیا بوده اند. او اضافه کرد: «تاکنون درخواست ترک تابعیت ۴۱۴ شهروند افغانستان منظور شده است.»

وزارت عدلیه همچنان خبر داده است که در سال گذشته میلادی ۱۲ شهروند خارجی درخواست کسب تابعیت افغانستان را از این وزارت کرده اند. وزیر عدلیه افزود که این درخواست کنندگان از کشور های ایران، مراکش، مصر، انگلستان، ازبکستان و پاکستان هستند. او تاکید کرد که طی مراحل پرونده های متقاضیان تابعیت افغانستان جریان دارد.

گفته می‌شود که بر بنیاد قانون تابعیت افغانستان، هر شهروند خارجی که پنج سال در افغانستان زندگی کند و یا همسر افغانی بگیرد، می‌تواند تابعیت افغانستان را کسب کند. افزون بر این، رئیس جمهور نیز صلاحیت دارد تا به شهروندان خارجی تابعیت بدهد.

در مقابل روند ترک تابعیت افغانستان بسیار پیچیده است و گفته می‌شود که رئیس جمهور باید آن را امضا و تایید نماید. آلمان از جمله کشورهایی است که در اتحادیه اروپا، به شهروندان افغانستان اجازه می‌دهد در صورت گرفتن تابعیت آلمانی، تابعیت افغانی شان را نیز نگه‌دارند.

ر، ش/ ش، ا

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)


 

در همین زمینه