گروهی از پناهجویان افغان که از طریق مدیترانه وارد یونان شده‌اند. عکس از پیکچر الیانس
گروهی از پناهجویان افغان که از طریق مدیترانه وارد یونان شده‌اند. عکس از پیکچر الیانس

دولت فنلاند توافق کرده است تا ١٧٥ پناهجوی عمدتا افغان و سوری را از کمپ‌های مهاجران در قبرس، یونان، ایتالیا و مالتا بپذیرد. به گفته مقام‌های فنلندی، این اقدام برای « برای مقابله با شرایط غیرانسانی» صورت می‌گیرد که مهاجران در کشورهای حوزه مدتیرانه اتحادیه اروپا با آن روبرو هستند.

بر بنیاد بیانیه‌ای که روز شنبه ٢٢ فبروری منتشر شد، وزارت داخله فنلند اعلام کرد که این کشور ١٧٥ پناهجوی « آسیب پذیر» شامل کودکان و خانواده‌های دارای یک سرپرست را که شرایط حفاظت ین المللی را دارا باشند، خواهد پذیرفت.  

مقام‌های فنلندی تاریخ معینی را اعلام نکرده‌اند اما گفته‌اند که این مهاجران اتباع چهار کشور از جمله افغانستان و سوریه که در آن‌ها« وضعیت وخیمتر از جاهای دیگر است» خواهند بود.

ماریا اوهیسالو، وزیر داخله فنلند گفت: «این مهم است كه فنلاند به عنوان كشوری که در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا قرار دارد، در یافتن راه حل‌هایی برای وضعیت حاد دریای مدیترانه و ایجاد یك سیستم پناهندگی پایداراروپایی نقش داشته باشد.»

در ماههای گذشته ایتالیا که فشار سنگین مهاجران افریقایی از طریق مدیترانه را به عهده دارد، به کشتی های بشردوستانه اجازه داده است تا مهاجران نجات یافته را در بنادر خود بپذیرد مشروط به اینكه سایر كشورهای اتحادیه اروپا نیز اقدامات مشابه را انجام دهند.

شماری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، آلمان، ایتالیا و مالتا سال گذشته در جریان کنفرانسی در مالتا تعهد کردند تا در چارچوب یک میکانیزم موقت، در سهمیه بندی مهاجران نجات داده شده از مدیترانه مشترکاً سهم بگیرند.

در اواخر ماه نوامبر ٢٠١٩ این چهار کشور اعلام کردند که ٢١٣ مهاجر نجات یافته از مدیترانه توسط اوشن ویکنگ را مطابق یک سهمیه بندی خواهند پذیرفت.

تا کنون سایر کشورهای اتحادیه اروپا به میکانیزم سهمیه بندی مهاجران نجات داده شده از مدیترانه نه‌پیوسته‌اند. 

در همین زمینه