در سال ٢٠١٠ دختران آسیه بی‌بی تصویری از مادر شان را در دست گرفته‌اند.  عکس از ادریس لطیف/ رویترز
در سال ٢٠١٠ دختران آسیه بی‌بی تصویری از مادر شان را در دست گرفته‌اند. عکس از ادریس لطیف/ رویترز

آسیه بی‌بی، زن مسیحی پاکستانی که در کانادا به سر می‌برد، از فرانسه درخواست پناهندگی کرد. او در سال ٢٠١٠ به اتهام توهین به اسلام در پاکستان به اعدام محکوم شده بود، اما بعد از این که در سال ٢٠١٨ از دادگاه برائت گرفت، به کانادا رفت. قرار است روز جمعه آینده، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، آسیه بی بی را در قصر الیزه بپذیرد.

آسیه بی‌بی، روز دوشنبه ٢۴ فبروری به رادیوی آر تی ال فرانسه گفت که «آرزو دارد» در فرانسه زندگی کند. او در ادامه گفت امیدوار است که رئیس جمهور فرانسه « درخواست» او برای پناهندگی را بپذیرد.

آسیه بی‌بی در سال ٢٠١٠ به اتهام توهین به اسلام در پاکستان به اعدام محکوم شده بود، اما بعد از این که هشت سال بعد از دادگاه برائت گرفت، به کانادا رفت.

به گزارش روزنامه فرانسوی لوپوئن، آسیه بی‌بی برای معرفی کتابش که با نام « بالاخره آزاد!» منتشر شده به پاریس سفر کرده است. این کتاب که سرگذشت آسیه بی‌بی را بیان می‌کند با همکاری ان-ایزابل، روزنامه نگار فرانسوی به رشته تحریر درآمده است.

کتاب آسیه بی‌بی در ماه جنوری در فرانسه منتشر شد و قرار است در ماه سپتمبر ترجمه انگلیسی آن روانه بازار گردد.

قرار بود امروز آسیه بی‌بی با ان هیدالگو، شهردار پاریس ملاقات کند و دیپلوم افتخاری شهر پاریس را که در سال ٢٠١۴ به او اهدا شده بود، به دست بیاورد.

در همین حال، قصر الیزه فرانسه اعلام کرد که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، روز جمعه آینده با آسیه بی‌بی دیدار خواهد کرد. به گفته برخی منابع، فرانسه آماده است به آسیه بی‌بی و خانواده‌اش پناهندگی بدهد.

آسیه بی‌بی ٥٠ ساله است و در پاکستان در بخش زراعت کار می‌کرد. او در سال ٢٠١٠ بعد از آن به اعدام محکوم شد که اهالی یک روستا او را در قضیه یک گیلاس آب، به توهین به اسلام متهم کردند.

دوران طولانی توقیف و دادگاه آسیه بی‌بی به یک قضیه جنجالی در پاکستان بدل شد تا این که در سال ٢٠١٨ او از دادگاه برائت گرفت و از پاکستان بیرون آمد.

آسیه بی‌بی از ماه می ٢٠١٩ تا کنون در کانادا به سر می‌برد.   

 

در همین زمینه