اعتصاب عمومی در جزایر یونان علیه ساخت اردوگاه های جدید (عکس آرشیف)
اعتصاب عمومی در جزایر یونان علیه ساخت اردوگاه های جدید (عکس آرشیف)

در اعتراض به ساخت اردوگاه های جدید برای مهاجران، مقامات منطقه ای و محلی و همچنین اکثر مغازه ها در جزایر یونان چون لیسبوس، خیوس و ساموس امروز چهارشنبه (۲۶ فبروری) دست به اعتصاب زده اند.

تلویزیون دولتی یونان  (ERT) گزارش داده است که اعتصاب تحت شعار »ما می خواهیم جزایر خود را دوباره به دست آریم« راه اندازی شده است. »جزایر دیگر نباید ذخیرگاه روح های گمشده باشد« یکی دیگر از شعار های معترضین است. فراخوان این اعتصاب را اتحادیه های محلی، شهرداری ها و انجمن کارمندان دولتی (ADEDY) داده اند.
دیروز، در جزایر لیسبوس و خیوس بین ساکنان خشمگین این جزایر و پولیس نیز درگیر های رخ داده بود. مقامات در برابر اعتراض کنندگان برای دور کردن موانعی که ساکنان این جزایر در روی جاده ها به منظور جلوگیری از ساخت اردوگاه های جدید، ایجاد کرده بودند، از اسپری مرچ، گاز اشک آور و دنده های چوبی استفاده کردند.

ساکنان این جزایر می خواهند تا حکومت یونان پناهجویانی را که روزانه از ترکیه وارد جزایر یونان می شوند، به دیگر شهر های یونان انتقال دهد.

در اردوگاه های ثبت نام اولیه و اطراف آنها در جزایر شرق دریای اژه در حال حاضر ۴۲ هزار پناهجو به سر می برند. این اردوگاه ها در اصل گنجایش ۸ هزار نفر را دارند. حکومت یونان به دلیل همین شرایط ناگورا می خواهد روند پناهندگی را تسریع کرده و قرار است اردوگاه های جدید ثبت نام و اخراج ایجاد کند.

مهاجران در کمپ‌های جزایر یونان در شرایط ناگواری زندگی می‌کنند. عکس از رویترز
"رنج پناهجویان در جزایر یونان، برای اتحادیه اروپا بی ارزش است"

نمایندگان کلیسای پروتستانت ایالت ها، شهرداری های آلمان و همچنین سازمان های حامی پناهجویان از حکومت آلمان خواستار کمک به مهاجران در اردوگاه موریا در جزیره لیسبوس گردیده اند. مارتین دوتسمان، نماینده شورای کلیسای پروتستانت در آلمان (EKD)، می گوید که رنج کسانی که به دنبال حفاظت در جزایر یونان هستند، برای اتحادیه اروپا بی ارزش است. او در ادامه گفته است که از قوانین موجود به اندازه کافی برای کاهش بحران در آنجا استفاده نمی شوند. او همچنین به این باور است که الحاق اعضای خانواده می تواند یک کمک خوب برای یونان و پناهجویان باشد، اما آلمان این امر را رد می کند.

دانیل تیتسه، مسئول امور ادغام در مجلس سنا در برلین پایتخت آلمان از حکومت آلمان خواسته است که با توجه به شرایط موجود در لیسبوس، پناهجویان را از آنجا بپذیرد. علاوه بر این، تمام کسانی که از آب ها  نجات می یابند، براساس قوانین موجود باید بتوانند درخواست پناهندگی دهند.

تیتسه همچنین با این اظهارات اش به اتحادیه "شهرها بندرهای امن" اشاره کرد که در آن بیش از۱۲۰ شهر آلمان با پذیرش پناهجویان موافقت کرده اند.

شورای کلیسای پروتستانت در آلمان از سفر یک هیئت از روز پنجشنبه تا شنبه به جزیره لیسبوس یونان خبر داده است. در این هیات علاوه بر دوتسمان و تیتسه، شهرداران چندین شهر آلمان و نماینده ای از سازمان حامی پناهجویان "پل دریایی" نیز شرکت خواهند کرد. این هیئت همچنین قصد دارد از اردوگاه کودکان بی سرپرست و بدون همراه در آتن بازدید کند.

 

در همین زمینه