جانز جانسا، رئیس حزب دمکرات سلوانیا در لوبلیانا،۳ جون ۲۰۱۸. عکس از رویترز/بوروت زیولوویچ
جانز جانسا، رئیس حزب دمکرات سلوانیا در لوبلیانا،۳ جون ۲۰۱۸. عکس از رویترز/بوروت زیولوویچ

بوروت پاهور، رییس جمهور سلوانیا روز گذشته جانز جانسا،، رئیس حزب دمکرات سلوانیا را به حیث نخست وزیر این کشور تعیین کرد. جانز جانسا یک سیاستمدار محافظه کار است که سیاست‌های ضد مهاجرتی را تعقیب می‌کند.

روز چهارشنبه ۲۶ فبروری، بوروت پاهور، رپیس جمهور سلوانیا، در یک کنفرانس خبری با نخست وزیر جدید گفت: « امیدوارم توافق همکاری ما به نفع مردم سلوانیا تمام شود.»

جانز جانسا که از هواداران سیاسی ویکتور توربان، نخست وزیر راستگرای هنگری است، یک روز پیشتر اعلام کرده بود که با سه حزب سیاسی دیگر سلوانیا در پارلمان ائتلاف کرده است.

در چارچوب ائتلاف جدید، حزب دمکرات سلوانیا با حزب راست میانه سلوانیای جدید و دو حزب مربوط به ائتلاف قبلی حکومتی همکاری خواهد کرد.

اکثریت جدید ۴۸ کرسی از ۹۰ کرسی پارلمان را به دست خواهد آورد.

ائتلاف جدید توافق کرده است که با اعمال سیاست ضد مهاجرتی، کنترول بر مرزها و سختگیری در سیاست‌های پناهجو پذیری در سلوانیا را تشدید کند.

بیشتر بخوانید: گزمه‌های مشترک پولیس در مرز سلوانیا و ایتالیا برای دستگیری مهاجران

جانز جانسا بین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ و بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ نیز قدرت را در دست داشت. او مجبور شد به دنبال محکومیتش در یک قضیه فساد، در دور دوم نخست وزیری‌اش زودتر از قدرت کناره‌گیری کند. او در سال ۲۰۱۴ به چندین ماه زندان محکوم شد اما توانست این مجازات را لغو کند.

یک رسانه محلی سلوانیا در ماه فبروری تحقیقی را منتشر کرد که بر بنیاد آن، شرکت‌های نزدیک به ویکتور اوربان، نخست وزیر هنگری، طی دو سال اخیر حدود ۱،۵ میلیون یورو را در یک شرکت تلویزیونی و مرکز انتشارات مربوط به حزب دمکرات جانز جانسا سرمایه گذاری کرده‌اند.

قرار است پارلمان سلوانیا هفته آینده نخست وزیری جانز جانسا را تائید کند.


 

در همین زمینه