گروهی از مهاجران که خود را به  شهر ادرنه در مرز ترکیه و  یونان رسانده‌اند، ٢٨ فبروری ٢٠٢٠. عکس از رویترز
گروهی از مهاجران که خود را به شهر ادرنه در مرز ترکیه و یونان رسانده‌اند، ٢٨ فبروری ٢٠٢٠. عکس از رویترز

به دنبال کشته شدن دهها سرباز ترکیه در سوریه، یک مقام ترکیه گفته است که انقره از این به بعد مانع رفتن مهاجران به سوی اروپا نخواهد شد. بنابر گزارش‌ها، بلافاصله بعد از اعلام این تصمیم، گروههایی از مهاجران از ترکیه به سوی شهرهای مرزی این کشور با یونان و بلغاریا به راه افتاده‌اند. با این حال، یک سخنگوی کمیسیون اروپا می‌گوید که ترکیه در مورد بازکردن مرزهایش به سوی اروپا، هیچگونه تذکر رسمی به این اتحادیه نفرستاده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام بلندپایه ترکیه روز جمعه ٢٨ فبروری با حفظ هویتش به این خبرگزاری گفت دولت ترکیه به پولیس، محافظان ساحلی و نیروهای امنیتی دستور داده است که از گذرگاه‌های زمینی و دریایی مورد استفاده مهاجران به مقصد اروپا عقب نشینی کنند.

مقام یاد شده گفت:« ما تصمیم فوری گرفته‌ایم که مانع رفتن مهاجران سوری به اروپا از راه‌های زمینی و دریایی نخواهیم شد.» او در ادامه تاکید کرد: « ما از تمامی مهاجران، از جمله سوری‌ها، می‌خواهیم وارد اتحادیه اروپا شوند.»

گزارش شده است که بعد از  اعلام این تصمیم، بامداد روز جمعه چندین گروه از مهاجران به سوی شهرهای مرزی ترکیه با یونان و بلغاریا به راه افتاده‌اند.

به گفته  خبرگزاری DHA ترکیه، حدود ٣٠٠ تن از مهاجران سوری، عراقی و ایرانی خود را به شهر ادرنه در نزدیکی مرز یونان و بلغاریا رسانده‌اند.

شاهین نبی زاده، یک مهاجر افغان در شهر استانبول به خبرگزاری رویترز گفت که خبر بازشدن مرزهای ترکیه به سوی اروپا را « در تلویزیون» شنیده است. او گفت: « ما تصمیم داریم به ادرنه و از آنجا به یونان برویم.»

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که تصمیم بازکردن مرزهای ترکیه به روی مهاجرانی که می‌خواهند به اروپا بروند، پنجشنبه شب گذشته در جلسه شورای امنیت ترکیه با ریاست رجب طیب اردوغان اتخاذ شده است. این تصمیم بعد از آن اتخاذ شده که ٣٥ سربازی ترکیه در جنگ با نیروهای دولتی سوریه در استان ادلب کشته شدند.

اتحادیه اروپا: ترکیه باید تعهداتش را رعایت کند

در همین حال،یک سخنگوی کمیسیون اروپا گفت ترکیه در مورد بازکردن مرزهایش به سوی اروپا هیچگونه تذکر رسمی به این اتحادیه نفرستاده است. پیتر سانتو، سخنگوی کمیسیون اروپا در یک کنفرانس خبری تاکید کرد: « از نظر ما توافق همچنان پا برجاست و ما از ترکیه انتظار داریم همچنان تعهدات خود را رعایت کند.»

ترکیه از آغاز جنگ در سوریه حدود ٣،٧ میلیون مهاجر سوری را پذیرفته است. همزمان این کشور یکی از مهمترین گذرگاه‌ها برای هزاران مهاجر افغان، عراقی، ایرانی و پاکستانی است که قصد دارند خود را به اروپا برسانند.

ترکیه در سال ٢٠١٦ در توافق با اتحادیه اروپا پذیرفته بود که در بدل کمک‌های مالی این اتحادیه، جلو رفتن مهاجران به اروپا از طریق این کشور را بگیرد.

با این حال، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور  سال گذشته تهدید کرده بود که در صورت عدم سهمگیری اروپا برای حل بحران ادلب، کرزهای این کشور را به روی مهاجرانی که می‌خواهند به اروپا بروند باز خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: ترکیه اروپا را به بازکردن مرزهایش به روی پناهجویان تهدید کرد

 

در همین زمینه