پناهجویانی  که از آلمان به ایتالیا بازگردانده شده اند (عکس آرشیف)
پناهجویانی که از آلمان به ایتالیا بازگردانده شده اند (عکس آرشیف)

انتقال پناهجویان به ایتالیا و پذیرش آنها از این کشور به دلیل ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی متوقف شده است. هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان گفته است که پناهجویان متاثر از این تصمیم کسانی اند که براساس پیمان دوبلین باید به ایتالیا بازگردانده می شدند و یا هم از ایتالیا به آلمان انتقال داده می شدند.

بر اساس این پیمان، هر کشور عضو اتحادیه اروپا که یک پناهجو در گام نخست وارد آن می‌شود، مکلف است که تمام روند بررسی درخواست پناهندگی اش را انجام بدهد. زیهوفر همچنین از تصمیم ایتالیا مبنی بر قرار دادن پناهجویان تازه وارد در قرنطین، به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، استقبال کرده است.

 زیهوفر در ادامه گفته است که علاوه بر این، از مقامات ایالت ها خواسته است تا علاوه بر بررسی های صحی قبلی پناهجویان، آزمایش های مربوط به ویروس کرونا را نیز انجام دهند. گفته می شود که هر ماه حدود ۱۰ هزار پناهجو از کشور های که درگیر جنگ و یا بحران اند مانند افغانستان، پاكستان، عراق یا ایران به آلمان می آیند. وزیر داخله آلمان در ادامه گفته است که همه کارها باید انجام شود تا در مراحل اولیه مشخص شود که آیا پناهجویان بیمار هستند یا خیر.

 زیهوفر همچنین گفته است که در صورتی که ویروس کرونا گسترش پیدا کند، این سوال مطرح می گردد که آیا پناهجویان مبتلا به ویروس کرونا با بقیه مبتلایان در قرنطینه جا داده شوند یا خیر؟ زیهوفر می گوید که در صورتیکه پناهجویان مبتلا به ویروس کرونا باشند، نمی توانیم آنها را به سادگی بر اساس لایحه قبلی، به ایالات مختلف تقسیمات کنیم.

 

در همین زمینه