فرانتکس هشدار داده است که جلوگیری از ورود موج تازه پناهجویان به اتحادیه اروپا دشوار خواهد بود.
فرانتکس هشدار داده است که جلوگیری از ورود موج تازه پناهجویان به اتحادیه اروپا دشوار خواهد بود.

مهاجرین از ترکیه در مسیر یونان، با بکس های سفری، با کودکان و یا بعضاً فقط با دست های خالی به راه افتاده اند. آنان می‌خواهند که به اروپا بروند. از دید کارشناسان احتمال می‌رود که مهاجرین زیادی وارد اروپا شوند.

چنانچه رسانه ها گزارش داده اند، بر اساس ارزیابی فرانتکس یا آژانس حفاظت مرزی اتحادیه اروپا، وضعیت در مرز ترکیه و یونان در روز های آینده به گونه شدید بحرانی خواهد شد.

روزنامه آلمانی "دی ولت" از یک گزارش "فرانتکس" نقل کرده است: «این امر بسیار دشوار خواهد بود تا موج بزرگ مهاجرانی را که به راه افتاده اند، متوقف کرد. به این دلیل در روزهای بعدی از این بابت در کوتاه مدت انتظار می‌رود که فشارها افزایش یابند. حتی در صورتی که ادارات ترکیه نیز وارد عمل شوند تا از ورود از مرز ها جلوگیری شود.»

سازمان ملل تاکنون از ۱۳ هزار مهاجر سخن می‌گوید

بعد از اعلام رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که مرزها را به سوی اتحادیه اروپا باز می‌گذارد، هزاران مهاجر تلاش می‌کنند تا به اروپای غربی برسند.

بر بنیاد ارزیابی سازمان ملل متحد حدود ۱۳ هزار زن، مرد و کودک در سرما، در جانب مرز ترکیه با یونان در حالت اسفناکی به سر می‌برند. ترکیه در آخر هفته ادعا کرد که یک بخش بزرگ مهاجرین از مرز گذشته است.

فرانتکس برای مرزهای اتحادیه اروپا، زنگ هشداری "بالا" را تعیین کرده است. یونان واحدهای امنیتی اش را در مرز با ترکیه بازهم تقویت کرده و از بالاترین زنگ هشداری در مرز با ترکیه خبر داده است.

حکومت یونان در آتن با انتقاد از ترکیه، گفته است که مهاجرین را با وعده های نادرست، تشویق کرده است تا به یونان و به این وسیله به اتحادیه اروپا بروند. روز یکشنبه پولیس یونان از آب پاش های شدید و گاز اشک آور کار گرفت تا از عبور مهاجرین از مرز جلوگیری کنند. بر اساس گزارش رسانه ها، مهاجرین سنگ و دیگر اشیا را به سوی نیروهای پولیس یونان پرتاپ کرده اند.

فرانتکس در گزارش اش نوشته است: «گزارش ها در رسانه های اجتماعی احتمالات یک موج بزرگ از ترکیه به سوی مرز های اتحادیه اروپا را افزایش می‌دهند.»

کیریاکس میتوتاکیس نخست وزیر یونان اعلام کرده است که کشورش برای مدت یک ماه هیچ تقاضای جدید پناهندگی را نمی‌پذیرد و افزون بر آن در کشور از یکشنبه شب به بعد، برای نیروهای امنیتی بالاترین زنگ هشداری اعتبار دارد.گروهی از  مهاجران افغان که روزدوشنبه ٢ مارچ ٢٠٢٠ از دریای اژه با قایق وارد جزیره لیسبوس می‌شوند. عکس از رویترز


"فاجعه غیر قابل تحمل بشری"

مارگریتیس شیناس کمیسار امور مهاجرت اتحادیه اروپا دوشنبه (دوم مارچ امسال) به برلین سفر می‌کند. افزون برآن انتظار می‌رود که در این هفته، تفاهم هایی میان وزرای داخله و خارجه در سطح اروپایی صورت گیرد.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا توضیح داد که بروکسل در تماس دایم با مقامات مسئول ترکیه قرار دارد. او افزود: «فاجعه غیر قابل تحمل بشری در ادلب و حوالی آن به صورت فوری از ما می خواهد تا ما عمل کند.»

ترکیه حدود ۳،۶ میلیون مهاجر از سوریه را پذیرفته است. در توافقنامه مهاجرت با اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶، ترکیه قبول کرده است که علیه مهاجرت غیر قانونی عمل می‌کند. براساس این توافقنامه، اتحادیه اروپا همه مهاجرین و پناهجویانی را که به صورت غیر قانونی از طریق ترکیه به جزایر یونان می آیند، می‌تواند دوباره به ترکیه برگرداند.

در مقابل اتحادیه اروپا مهاجرین سوریایی را از ترکیه می‌پذیرد و ترکیه حمایت های مالی برای رسیدگی به مهاجران نیز دریافت می‌کند.

اردوغان رئیس جمهور ترکیه اخیراً همواره نسبت به چگونگی حمایت از جانب اتحادیه اروپا، ابراز نارضایتی کرده است.

بویکو بوریسوف نخست وزیر بلغاریاد می خواهد امروز دوشنبه به انقره سفر کند تا با اردوغان در باره وضعیت در سوریه و موج جدید مهاجرت گفتگو کند.

 dw/ml/sti (dpa, afp, epd)/

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 


 

در همین زمینه