انگلا مرکل صدراعظم آلمان
انگلا مرکل صدراعظم آلمان

اردوغان توافقنامه مهاجرت با اتحادیه اروپا را نادیده گرفته وتهدید کرده که مرز ترکیه را باز کرده و به میلیون ها مهاجر اجازه می دهد به جانب اروپا بروند. بسیاری از این مهاجران قصد مهاجرت به آلمان را دارند. این کشور چه اقداماتی خواهد کرد؟

 تصویرهایی که از مرز ترکیه و یونان نشر می شوند، وحشتناک است. هزاران مهاجر و پناهجو در هوای سرد در برابر سیم های خاردار تلاش می کنند از مرز عبور کنند. نیروهای امنیتی یونان با استفاده از گاز اشک آور و همه امکانات دیگر تلاش می کند تا از آمدن آنان به خاک این کشور در اتحادیه اروپا جلوگیری کنند.

بعضی از مهاجرین تابلوهایی را حمل می کنند که در آنها از انگلا مرکل خواستار کمک شده اند. به هر حال صدراعظم آلمان در سال ۲۰۱۵ مهاجرین را از وضعیتی مشابه در هنگری، با باز کردن مرزهای کشورش نجات داد؛ اما پس از آن هزینه سنگینی نیز برای این اقدامش پرداخت. حالا مهاجرین در مرز ترکیه و یونان امیدوار کمکی مشابه اند.

اما واقعیت این است که آلمان در ارتباط با سیاست مهاجرت، در سال ۲۰۲۰ کشوری نیست که در سال ۲۰۱۵ بود. حتی صدراعظم آلمان نیز از "خارج شدن کنترول" در آن زمان سخن می گوید.

حالا مرکل سیاست مرزهای باز را که از طریق آن بیش از صدها هزار مهاجر به آلمان آمدند، "اشتباهی" می خواند که نباید تکرار شود. از سال ۲۰۱۵ به این سو در آلمان چیزهای زیادی اتفاق افتاده است. در بخش های زیادی از کشور، حزب راستگرای "بدیل برای آلمان" همواره طرفداران بیشتری به دست آورده است. از جانبی هم تروریسم راست گرایانه و نژادپرستی افزایش یافته است. علیرغم فضای آگنده از گاز اشک آور، مهاجران تلاش دارند خود را به مرز مشترک ترکیه و یونان برسانند. عکس از خبرگزاری رویترز

مرزهای اتحادیه اروپا باز نیست

مرکل روز دوشنبه در دفتر صدارت با اتحادیه های امور مهاجرت و مجامع دینی گفتگو کرد. موضوع مطرح در این گفتگو این بود که چگونه کشور آرام شود، علیه افراط گرایی دست راستی فزاینده مبارزه گردد و چگونه می توان ترس جمعیت های مردمی با پیشینه مهاجرت را که در آلمان زندگی می کنند، رفع کرد.

صدراعظم آلمان دقیقاً می داند که اگر حالا آلمان یک بار دیگر به بحران مهاجرت مواجه شود، برعکس آنچه امیدش را دارد، اتفاق خواهد افتاد.

اشتفن زایبرت، سخنگوی حکومت فدرال آلمان تصریح کرد: «ما مهاجرین و پناهجویانی را می بینیم که از جانب ترکیه به آن ها گفته می شود که راه به سوی اتحادیه اروپا باز است. اما طبعاً که چنین نیست.» مرکل از یک راه "بن بست" که مهاجرین در مرز ترکیه و یونان با آن مواجه شده اند، سخن گفت و اضافه کرد این اقدام ترکیه "کاملاً غیر قبول" است. وی گفت که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه مطالبه اش برای حمایت بیشتر (از اتحادیه اروپا) را به "ضرر مهاجرین" مطرح می کند.انکلا مرکل صدراعظم آلمان با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در استانبول دیدار کرد.

گفتگوی مرکل با اردوغان

سخنگوی حکومت فدرال آلمان افزود که "باید راه حل هایی یافت و این می توانند فقط مذاکراه روی این باشد تا وضعیت را بار دیگر با ثبات کرد. مرکل در آخر هفته با رئیس جمهور ترکیه و نخست وزیران یونان و بلغاریا درباره بحران کنونی مهاجرت تلفنی صحبت کرد. به قول زایبرت، صدراعظم آلمان "در تماس نزدیک با رهبران اروپایی" می باشد.

چنانچه دفتر ریاست جمهوری ترکیه دوشنبه شب گزارش داد، اردوغان در صحبت تلفنی با مرکل خواستار"تقسیم عادلانه بار و مسئولیت مهاجرین" میان اتحادیه اروپا و ترکیه شد. اردوغان همزمان پیشنهاد کمک یک میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای مهاجرین را رد کرد.

زایبرت تاکید کرد که آلمان بازهم باورمند است که توافقنامه اتحادیه اروپا با ترکیه در مورد مهاجرت، برای هر دو جانب خوب است. سخنگوی حکومت آلمان تاکید کرد که این توافقنامه حفظ خواهد شد.

مهاجرین ابزاری سیاسی!

اردوغان روز دوشنبه نیز بار دیگر تهدید کرد که مرزهای کشورش را به سوی اروپا باز خواهد گذاشت. وی گفت همین حالا "صدها هزار" مهاجر از زمان باز شدن مرز در راه به سوی اروپا هستند و شمار آنها به "زودی به میلیون ها خواهد رسید."

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در این ارتباط گفت: «ما نباید اجازه دهیم که مهاجرین به توپ بازی منافع جیوپولتیک تبدیل شوند. فرقی نمی کند که چه کسی چنین تلاشی را به خرج می دهد، او باید با مقاومت ما حساب کند». هایکو ماس افزود که اتحادیه اروپا بازهم آماده است تا سهمش را برای حمایت از مهاجرین از جمله در سوریه و ترکیه ادا کند. وی همچنان به این هم اشاره کرد که ترکیه با اسکان دادن به تقریباً چهار میلیون مهاجر، بار بزرگی روی دوش دارد.

امید نوریپور، نماینده حزب سبزها در پارلمان آلمان فدرال به دویچه وله گفت که باید مشخص کرد که "چگونه می توان به ترکیه کمک کرد، اما تحت این شرط که اردوغان به این امر خاتمه دهد که از مهاجرین به عنوان ابزار فشار و باجگیری استفاده کند؛ زیرا در این صورت ما نمی توانیم به یک تفاهم مشترک دست یابیم.»

دویچه وله دری

 

در همین زمینه