انگلا مرکل صدراعظم آلمان و رجب طیب اردوغان در استانبول
انگلا مرکل صدراعظم آلمان و رجب طیب اردوغان در استانبول

در پی تهدید رئیس جمهور ترکیه مبنی بر باز کردن مرزها به روی مهاجران، انگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت که نباید از آوارگان به عنوان ابزار سیاسی برای فشار آوردن به اتحادیه اروپا استفاده شود. هزاران مهاجر به مرز ترکیه و یونان هجوم برده اند.

انگلا مرکل روز دوشنبه گفت درک می کند که اردوغان کمک های بیشتری برای رسیدگی به بحران مهاجرت نیاز دارد، اما نباید از مهاجران به عنوان ابزار سیاسی برای وارد کردن فشار بر اتحادیه اروپا استفاده کند. وی افزود این اقدام ترکیه "غیرقابل قبول" است.

 پس از آنکه ارتش سوریه نیروهای ترکیه را در نزدیکی ولایت ادلب هدف بمباران هوایی قرار داد، ترکیه از جامعه جهانی و اتحادیه اروپا خواستار حمایت شد. اتحادیه اروپا با احتیاط واکنش نشان داد و این باعث شد اردوغان این اتحادیه را به باز کردن مرزهایش به روی مهاجران تهدید کند.

 صدراعظم آلمان در برلین در این مورد گفت: «من می دانم که ترکیه در مورد ادلب با یک چالش بزرگ روبرو است». وی اضافه کرد: «اما برای من این قابل قبول نیست که رئیس جمهور اردوغان و حکومتش، به جای اینکه با ما و اتحادیه اروپا وارد گفتمان شود، از پناهجویان به عنوان ابزار فشار استفاده می کند. این از نظر من راهی برای پیشرفت نیست».هزاران تن از مهاجران به مرزهای ترکیه با یونان و بلغاریا هجوم برده اند.


 حالا که بیش از ۱۰ هزار مهاجر به مرزهای یویان عضو این اتحادیه یورش برده اند، اردوغان در صحبت تلفنی با انگلا مرکل صدراعظم آلمان خواستار تقسیم بار مهاجرت میان اتحادیه اروپا و ترکیه شده است. وی همچنان پیشنهاد بسته کمکی یک میلیارد یورویی اتحادیه اروپا را رد کرده است.

 ترکیه با اتحادیه اروپا توافقنامه مهاجرت را در سال ۲۰۱۶ امضا کرد و قرار شد با دریافت شش میلیارد یورو و تسریع عضویتش در این اتحادیه، جلوی موج مهاجران را بگیرد.

 مرکل اضافه کرد که اتحادیه اروپا و ترکیه باید در مورد توافقنامه مهاجرت وارد مذاکره شوند و آلمان آماده است ترکیه را دوجانبه حمایت نماید.

 مهاجرانی که به مرزهای یونان هجوم برده اند، بیشتر مهاجران سوریایی می باشند. بخشی از آن ها را افغان ها و دیگر آورگان دیگر کشورهای خاورمیانه تشکیل می دهند. هزاران تن نیز به مرزهای بلغاریا هجوم برده اند که در مسیر بالکان قرار دارد.

 

در همین زمینه