تعدادی از مهاجران در روستای سکالا سیکامیاس گرد آتش خود را گرم می‌کنند،٢ مارچ ٢٠٢٠. عکس از رویترز
تعدادی از مهاجران در روستای سکالا سیکامیاس گرد آتش خود را گرم می‌کنند،٢ مارچ ٢٠٢٠. عکس از رویترز

چندین سازمان غیردولتی روز سه شنبه ٣ مارچ اعلام کردند که فعالیت‌های خود در کمپ‌های مهاجران در جزیره لسبوس یونان را متوقف و تیم‌های خود را تخلیه کرده‌اند. این اقدام در اعتراض به حملات گروههایی صورت گرفته که گفته می‌شود « فاشیستی» هستند و طی سه روز گذشته، کارمندان سازمان‌های بشردوستانه را هدف قرار داده‌اند.

وضعیت در جزیره لسبوس برای کارمندان اجتماعی خطرناک می‌شود. چندین سازمان غیردولتی در روز سه شنبه اعلام کردند که به دنبال حملات و تهدیدهای ناشی از گروه هایی که «فاشیستی»  توصیف می‌شوند، کار خود را با پناهجویانی که در این جزیره به سر می‌برند متوقف کرده‌اند. به دنبال این تصمیم، تیم‌های این سازمان‌های غیردولتی از محل تخلیه شده‌اند.

داگلاس هرمان، بنیانگذار سازمان Refocus به خبرگزاری فرانسه گفت: «هنگام شب اعضای سازمان‌های اجتماعی که به عنوان داوطلب به اینجا می‌‌آیند مورد حملات مداوم قرار می‌گیرند.» او گفت شش عضو تیم وی برای ترک جزیره آماده می‌شوند.

داگلاس هرمان در ادامه افزود: « بیشتر سازمان‌ها تصمیم گرفته‌اند فعالیت‌های خود را به طور نامحدود به حالت تعلیق درآورند. چندین سازمان غیردولتی از تیم های خود خواسته‌اند جزیره را ترک کنند

یک آموزگار مهاجر افغان در موریا: کورس‌های آموزش کمپیوتر متوقف شده است

واثق احسانی، یک مهاجر افغان در کمپ موریا که به مهاجران آموزش کمیپوتر می‌دهد به مهاجر نیوز گفت از روز سه شنبه صنف‌های آموزشی او برای مهاجران لغو شده است.

این مهاجر افغان که داوطلبانه برای دو سازمان غیردولتی کار می‌کند گفت: « یکی از این سازمان‌ها دیروز بعد از ظهر به ما اطلاع داد که کورس آموزش کمپیوتر تا اطلاع بعدی لغو شده است.»

واثق احسانی گفت او مسئولیت آموزش دو کورس آموزشی کمپیوتر در داخل کمپ موریا و در مرکز شهر میتیلین را به عهده دارد و به دلیل حملات اخیر علیه سازمان‌های خیریه، هردو کورس فعلا لغو شده است.

عصر روز دوشنبه، کارمندان Mare Liberum، یک قایق دیدبانی حقوق بشر که در دریای اژه فعالیت دارد، اظهار داشتند در حالی که قایق در بندر جزیره لنگر انداخته بود، توسط «گروهی از فاشیست ها» مورد حمله قرار گرفتند. این سازمان در توییتر خود نوشت:« آنها فریاد زدند، ما را تهدید کردند و بنزین روی عرشه ما ریختند!»

آدریان کوک، رئیس سازمان غیردولتی Connect by Music که به مهاجران آموزش موسیقی می‌دهد نیز اعلام کرد که تمامی داوطلبان این سازمان به آتن برگشته‌اند و کارمندان محلی در لیسبوس نیز کار خود را متوقف کرده‌اند.

افراد با زنجیر به وسایل نقلیه حمله می کنند

بنابر گزارش‌ها، در سراسر جزیره لیسبوس، جایی که بیش از ١٩٠٠٠ نفر در شرایط رقت بار زندگی می‌کنند، جاده‌ها قطع و گزارش‌هایی هم در مورد حملات و همچنین تهدید علیه رانندگان نیز منتشر شده است.

داگلاس هرمان نیز با تأیید اینكه این خشونت‌ها نتیجه بسیج گروههای «فاشیستی» است، گفت: « افرادی با زنجیر به وسایل نقلیه برخورد و سعی می كنند با قطعات شیشه شکسته به سرنشینان آن‌ها حمله کنند.»

خبرگزاری فرانسه می‌گوید پولیس که به عدم واکنش در برابر این حملات متهم شده، پس از «چندین گزارش از حمله به افراد و ماشین‌ها»، تحقیقات را آغاز کرده است.


 

در همین زمینه