یکی از ماموران فرانتکس در جزیره یونانی ساموس/Picture – alliance/ dpa/ C. Charisius
یکی از ماموران فرانتکس در جزیره یونانی ساموس/Picture – alliance/ dpa/ C. Charisius

آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس) می خواهد به یونان برای تامین امنیت مرزهای بیرونی این اتحادیه کمک کند و به این منظور پرسنل، هلیکوپتر، موتر و دستگاه های لازم را به این کشور می فرستد. نقش فرانتکس از زمان بحران آوارگان در سال ۲۰۱۵ پیوسته مهم تر می شود.


هرگاه که وضعیت در یکی از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا به وخامت می گراید، از فرانتکس درخواست کمک می شود. این بار هم این کار انجام شد. حکومت یونان از فرانتکس خواهان کمک شد و این آژانس به این درخواست پاسخ مثبت داد. فرانتکس پیش از این هم در مرز یونان با ترکیه فعالیت داشت و حالا در پی این درخواست کمک ماموریتش را گسترش می دهد.
آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا می تواند به این منظور از حداکثر ۱۵۰۰ محافظ مرزی استفاده کند که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید در عرض پنج روز در اختیار این آژانس بگذارند. ۱۵درصد از این تعداد را براساس نوعی مکانیزم تقسیم، آلمان باید در اختیار بگذارد. 
براساس توضیحات فرانتکس، ماموریت های فوری به خصوص در آن دسته از کشورهای عضو انجام می شوند که تحت «فشار بسیار شدید» هستند «به خصوص در پیوند با شمار زیادی از شهروندان کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا که سعی می کنند به طور غیرقانونی وارد خاک یکی از کشورهای عضو شوند». 
آنگونه که فرانتکس دراین زمینه توضیح می دهد، ماموران این آژانس در محل «ملزم به انجام دستورات ماموران مرزی کشور متقاضی کمک هستند و ماموریت شان را در حضور آن ها انجام می دهند». بعد مقام های یونانی همراه با مسئولان فرانتکس پلان ماموریت را تدوین می کنند. در این پلان امکان استفاده از سلاح نیز تنظیم می شود. یک کارمند هماهنگ کننده  از سوی فرانتکس بر اجرای این پلان نظارت می کند. 

آژانس محافظت از مرزهای اروپا، وسایل نقلیه لازم برای انجام ماموریت، فن آوری نظارت و در صورت لزوم کشتی در اختیار مقام های یونانی می گذارد. افزون براین متخصصان شناسایی پاسپورت های جعلی و کارشناسان برای ثبت مشخصات مهاجران نیز در صورت لزوم به یونان فرستاده می شوند.

افزایش غیرقابل تصور اهمیت فرانتکس از سال ۲۰۱۵

اهمیت فرانتکس از زمان تاسیس آن در سال ۲۰۰۴ به سرعت در حال افزایش است. به خصوص در زمان اوج «بحران مهاجرت» طی سال های ۲۰۱۶/۲۰۱۵ به سرعت معلوم شد که کشورهای مرزی اتحادیه اروپا نمی توانند به تنهایی بر این بحران و شمار بسیار زیاد مهاجران کنار بیایند. 

در آن زمان مسئولان اتحادیه اروپا و کشورهای عضو قوانین سختگیرانه تری علیه مهاجرت غیرقانونی تصویب کردند. به همین اندازه سطح انتظار از فرانتکس بالا رفت و کماکان در حال افزایش است. قرار است، شمار نیروهای مرزی تا سال ۲۰۲۷ به  ۱۰ هزار تن افزایش یابد و بودجه این آژانس چند برابر شده است. در سال آینده قرار است بودجه این آژانس به ۱.۶ میلیارد یورو برسد. 

               Picture-alliancedpaXinhuaD Tosidis
انتقادات سازمان های امدادگر از فرانتکس 

سازمان های امدادگر، فرانتکس را متهم به نقض موازین حقوق بشر و قوانین بین المللی مهاجرت می کنند. یا این که گفته می شود، ماموران فرانتکس چنین رفتاری را از سوی محافظان مرزی کشورهای عضو تحمل کرده اند. 
به طور مثال گفته می شود که کشتی های فرانتکس تا سال ۲۰۱۴ قایق های مهاجران را در بحیره مدیترانه پیوسته به عقب رانده اند بدون این که به سرنشینان آن امکان ارائه تقاضای پناهندگی را بدهند.
 ایلکا لایتینن، که در آن زمان مدیریت فرانتکس را به عهده داشت، وقوع چنین رویدادهایی را تایید کرد. 

از زمانی که این اتهامات مطرح شده اند، فرانتکس سختگیری ها در زمینه انجام ماموریت را افزایش داده است. این سازمان چند سال پیش یک کمیته مشاوره تاسیس کرد که سازمان های مهاجران، صلیب سرخ و سازمان ملل نیز در آن عضویت دارند.
سازمان های امدادگر حالا هم از فرانتکس انتقاد می کنند. سباستین کخ، سخنگوی یک گروه حامی حقوق بشر به نام «Seebrücke» روز سه شنبه گفت: «ما نمی توانیم تحمل کنیم که اردوی یونان و فرانتکس در مرز این کشور با ترکیه، با گاز اشک آور ... به سوی کودکان، زنان و مردان شلیک می کنند». اما به نظر می آید که اتحادیه اروپا مصمم است این بار جلوی ورود غیرقانونی مهاجران را بگیرد.

اورزولا فون دیرلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز سه شنبه در یونان گفت: «اولویت نخست ما محافظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا است». او در ادامه گفت، فرانتکس آماده انجام ماموریت است و چندین قایق محافظت از سواحل، یک هواپیما و صدها محافظ مرزی را به مرز یونان می فرستد. 

 

در همین زمینه