مهاجر افغان در شهر ادرنه ترکیه در وضعیت بسیار اسفناک به سر می برند
مهاجر افغان در شهر ادرنه ترکیه در وضعیت بسیار اسفناک به سر می برند

هنوز هم پناهجویان در شهر مرزی ادرنه امیدوارند که بتوانند وارد یونان شوند و از این طریق خود را به اتحادیه اروپا برسانند. وضعیت آنان در این شهر بسیار اسفناک است.

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)  حداقل ۱۳ هزار نفر را در مرز ۲۱۲ کیلومتری بین ترکیه و یونان مشاهده کرده است. این سازمان گفته است که آنان (پناهجویان) در گروه هایی تا ۳۰۰۰ نفری جمع شده اند و شب های سرد را در مرز میگذرانند.

هزاران نفر، شاید حتی ده ها هزار نفر، در مرز ترکیه و یونان در انتظار عبور از مرز اند. نه تنها مردهای مجرد بلکه خانواده های زیادی با فرزندان کوچک شان در جمع این مهاجران اند و تلاش می کنند وارد اتحادیه اروپا شوند.

محمد حسین محمدی یکی از همین مهاجران افغان است که در حال حاضر در شهر مرزی ادرنه ترکیه به سر می برد. او چون صدها مهاجر دیگر افغان با شنیدن خبر باز شدن مرزها به این شهر آمد تا خود را به یونان برساند. اما این مهاجر افغان با نیروهای مرزی تا دندان مسلح یونان و سیم های خاردار روبرو گردیدند.

محمد حسین محمدی با دوتن از مهاجران دیگر افغان در شهر مرزی ادرنه در ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه گذشته مدعی شد که سربازان یونانی دو مهاجر را کشته و سه تن را زخمی کرده اند. اما مقام‌های یونان این اظهارات اردوغان را رد کرده اند.

اما محمد حسین محمدی که از هشت ماه به این طرف در ترکیه زندگی می کند و با شبکه مهاجرت ترکیه نیز همکاری دارد، می گوید: «امروز (چهارشنبه ۴ مارچ) پنج مهاجر که مرزبانان یونانی به آن ها شلیک کرده بودند، به شفاخانه انتقال یافتند.» محمدی در ادامه می گوید: «تیر مستقیم پولیس مرزی یونان در پای سه تن، گلوی یک تن و شانه یک پناهجو دیگر اصابت کرده است.» محمدی میگوید که در شهر ادرنه شمار زیادی از افغانها هستند که از مرز بازگشت کرده اند و از استفاده گاز اشک آور و اسپری مرچ توسط پولیس یونان علیه پناهجویان گزارش می دهند.

محمدی اجازه اقامت شش ماهه در ترکیه داشت. اما به تاریخ ۲۹ ماه فبروری میعاد آن به پایان رسیده است. اداره مهاجرت ترکیه به قول محمدی برای مهاجران اطلاع داده است که یا به کشورهای مبدا شان برگردند و یا هم راهی اتحادیه اروپا شوند. ترکیه از این به بعد اجازه اقامات شان را تمدید نمی کند.

سربازان و پولیس ضد شورش یونان در امتداد مرز زمینی با ترکیه در حالت آماده باش به سر می‌برند. تا حال شمار زیادی از پناهجویان که شامل افغان ها، پاکستانی ها، بنگله دیشی و مراکشی ها هستند دوباره به ترکیه انتقال یافته اند.

پناهجویان افغان در شهر مرزی ادرنه تحت شرایط بسیار اسفناک بود و باش دارند
توافقنامه بین اتحادیه اروپا و ترکیه در مورد پناهجویان که در سال ۲۰۱۶ تصویب شده است، در واقع تصریح می کند که ترکیه مانع ورود مهاجران به اتحادیه اروپا شود. علاوه بر این، یونان می تواند مهاجرانی را که به طور غیرقانونی وارد جزایر یونان شده اند، دوباره به ترکیه بازگرداند. در عوض، ترکیه حمایت مالی از اتحادیه اروپا به دست می آورد. اینک با شرایط جدید، احتمالا ترکیه در تلاش است تا پول بیشتر از اتحادیه اروپا برای اسکان و مراقبت از پناهجویان به دست بیاورد.

پولیس یونان نیز در روز های اخیر پناهجویان را بازداشت می کند و گفته می شود که حتی با استفاده از قایق های لاستیکی دوباره به ترکیه می فرستد.

عبدالکریم نادری که از ولسوالی خان آباد ولایت کندز به ترکیه مهاجرت کرده است با ۴ طفل اش که بزرگترین آن ها ۱۰ ساله و خوردترین شان ۴ ساله است، از همین پناهجویانی است که پولیس یونان او و خانواده اش را به همراه یک خانواده افغان دیگر با یک قایق بادی دوباره به ترکیه فرستاده است. نادری هشت ماه پیش به همراه خانواده اش به ترکیه مهاجرت کرده بود.

پای نادری در اثر لت و کوب کارفرمای ترکی اش شکسته است و در حال حاضر تنها می تواند با عصا راه برود. او میگوید که توانست با خانواده اش و یک خانواده دیگر افغان که خوردترین کودک شان چهار ماه دارد، خود را به یونان برساند. اما در یونان پولیس آنها را بعد از دو روز و یک شب دستگیر کرده است. نادری در ادامه می گوید: «پولیس یونان ما را به زور و با استفاده از خشونت دستگیر کرده و حتی اجازه پناهندگی دادن را برای ما نداد و با قایق های بادی دوباره به ترکیه فرستاد.»

محمد حسین محمدی شدیدا از بدرفتاری پولیس یونان رنج برده است. او میگوید که پولیس همه آنچه با خود داشتند، از تیلفون همراه تا لباس ها و حتی چوشک طفل را از پیش شان گرفته و آنها را با لباس های که به تن داشتند دوباره به ترکیه فرستاده است. محمدی می گوید که ماموران پولیس یونان با زنان نیز برخورد غیر انسانی داشتند و زنان را پولیس های مرد تلاشی می کردند.

عبدالکریم نادری، مهاجر افغان در شهر مرزی ادرنه
نادری هفت عضو خانواده اش را در کندز از دست داده است و خودش نیز در نتیجه جنگ ها در پایش گلوله اصابت کرده و در وجود اش چندین چره هنوز وجود دارد. او تصمیم ندارد به افغانستان برگردد و می خواهد خود را بالاخره از هر طریقی که شده به اروپا برساند.

اما یونان مرزهای خود را به روی پناهجویان بسته و پولیس این کشور به پناهجویان اجازه نمی ‌دهد وارد این کشور شوند.

در شبکه‌های اجتماعی فلم‌هایی از طرف نهادهای حامی پناهجویان انتشار یافته است که نشان می ‌دهند گارد ساحلی یونان برای دور کردن قایق‌های بادی مهاجران شلیک می‌کند. در برخی از فلم‌ها ساکنان جزایر یونان برای دور کردن قایق های پناهجویان دست به تحریکاتی می‌زنند.

پناهجویان که اکثرا از کشورهای سوریه، افغانستان و ایران هستند در تماس با دویچه وله مدعی شده اند که پولیس یونان به طور "وحشیانه به کودکان و زنان حمله کرده است".

در میان مهاجران افغان افرادی هم موجود اند که سن شان بالاتر از هفتاد سال است
محمد حسین محمدی و هم عبدالکریم نادری هر دو به مهاجر نیوز گفته اند که هیچ راهی ندارند به جز از اینکه انتظار بمانند تا کشورهای اروپایی به نتیجه‌ای برسند و به پناهجویان حق پناهندگی بدهند.

فعلا مقامات اروپایی راهی ترکیه و یونان شده ‌اند تا بحران پناهجویی را مهار کنند. اروپا یک میلیارد یورو به ترکیه پیشنهاد کمک کرد، اما اردوغان آن را رد کرده است.

 

در همین زمینه