مهاجران تازه وارد به لیسبوس منتظر سوارشدن در یک کشتی یونانی در بندر میتیلین هستند، ۴ مارچ ٢٠٢٠. عکس از کوستاس بالتاس/ رویترز
مهاجران تازه وارد به لیسبوس منتظر سوارشدن در یک کشتی یونانی در بندر میتیلین هستند، ۴ مارچ ٢٠٢٠. عکس از کوستاس بالتاس/ رویترز

یک کشتی یونانی روز چهارشنبه ۴ مارچ وارد بندر میتیلن در لیسبوس شد تا صدها مهاجری را که بعد از باز شدن مرزهای ترکیه وارد این جزیره شده‌اند، به محلی که تا هنوز تعیین نشده، انتقال دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حدود ٥٠٠ مهاجر از جمله خانواده‌ها و فرزندان خردسال شان، روز چهارشنبه در بندر میتیلن جمع شده و ساعت‌ها منتظر بودند تا سوار کشتی شوند. پولیس برای کنترول ازدحام، موانعی را در نزدیکی کشتی ایجاد کرده است.

 بیشتر این مهاجران تازه وارد، به دلیل کمبود جا در مراکز اسکان در جزیره و خصومت ساکنان شهر که مانع فعالیت‌های مسئولان و سازمان خیریه شده‌اند، حداقل دوشب را در یک کمپ خودسرانه در بندر سپری کردند.

آنا پانتلیه، مسئول روابط جمعی سازمان داکتران بدون مرز در لیسبوس به مهاجر نیوز گفت پولیس مواظب است تا میان مهاجران و ساکنان محل درگیری رخ ندهد.

کشتی یاد شده ظرفیت حدود ۴٠٠ نفر را دارد اما تا هنوز محل انتقال مهاجران به خوبی روشن نیست. فوتیس گاروفالیاس، رئیس گارد ساحلی یونان در میتیلن، به خبرگزاری فرانسه گفت: « ما دستور داریم آن‌ها را ثبت و سوار کشتی کنیم اما کسی حق درخواست پناهندگی ندارد. این روند امروز باید تکمیل شود.»

حکومت یونان روز یکشنبه در واکنش به موج جدید مهاجران از ترکیه، اعلام کرد که تا یک ماه آینده هیچگونه درخواست جدید پناهندگی را ثبت نخواهد کرد. مقام‌های یونان گفته‌اند ظرف چهار روز گذشته ١٧٢٠ نفر به گونه غیرقانونی از طریق دریای اژه وارد جزایر شده‌اند.

یک منبع نظامی یونان گفته است که «کشتی به هوتل تبدیل خواهد شد و تا زمانی که لازم باشد، مهاجران تازه وارد در آن باقی خواهند ماند.» اما بوریس چشیرکوف، نماینده کمیساریای سازمان ملل برای پناهندگان در لیسبوس به مهاجر نیوز گفت: «ما نمی‌دانیم چه سرنوشتی انتظار این مهاجران را می‌کشد.»

این در حالیست که روز سه شنبه صدها تن از مهاجران ساکن کمپ موریا که شایعه آمدن کشتی را شنیده بودند خود را به بندر رساندند. آن‌ها فکر می‌کردند کشتی آن‌ها را به مناطق قاره‌ای انتقال خواهد داد. دخالت پولیس برای متفرق کردن این مهاجران به درگیری‌های پراگنده میان آن‌ها منجر شد اما به گفته بوریس چشیرکوف، بالاخره مهاجران بندر را ترک کردند وعده‌ای به کمپ موریا برگشتند.

مسئولان یونانی گفته‌اند که با کنترول بسیار سختگیرانه، نخواهندگذاشت به غیر از مهاجران تازه وارد، کسانی دیگری سوار کشتی شوند.

اما آسترید کاستلین، رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در لیسبوس به خبرگزاری فرانسه گفت که این نوع «کشتی‌های نیروی دریایی، برای سکونت افراد طراحی نشده است» و به همین دلیل این سازمان و سایر سازمان‌های خیریه، موادی مانند تشک، پتو و کیسه خواب را در اختیار مهاجران قرار خواهند داد.

 از زمان باز شدن مرزهای ترکیه در اواخر هفته گذشته، لیسبوس شاهد ورود موج جدیدی از مهاجران بوده و تنش‌ها در این جزیره افزایش یافته است.

 

در همین زمینه