پناهجویانی که در طول سه روز گذشته به جزیره لیسبوس رسیده اند، در بندر موتیلینه، جمع شده اند. ۳ مارچ سال ۲۰۲۰/عکس: EPA/Orestis Panagiotou
پناهجویانی که در طول سه روز گذشته به جزیره لیسبوس رسیده اند، در بندر موتیلینه، جمع شده اند. ۳ مارچ سال ۲۰۲۰/عکس: EPA/Orestis Panagiotou

وزیر مهاجرت یونان اعلام کرد، کشورش قصد دارد مهاجرانی را که پس از اول مارچ به طور غیرقانونی آمده اند را به کشورهای مبداشان بازگرداند.

نوتیس میتاراچی، وزیر امور مهاجرت یونان، شام روز چهارشنبه گفت، مهاجرانی را که پس از اول مارچ سال جاری به گونه غیرقانونی وارداین جزایر یونان شده اند را به شهر شمالی سریس انتقال می‌دهند و سپس آنان را به کشورهای مبدا شان اخراج خواهند کرد.

پس از اعلام انقره در ۲۸ فبروری امسال مبنی بر اینکه مرزهایش با اروپا را باز می‌کند، هزاران تن سعی دارند وارد یونان شوند. این در حالی است که ترکیه بر اساس معاهده ای که در سال ۲۰۱۶ با اتحادیه اروپا با امضا رسانده بود، متعهد گردید که جلو ادامه سفر مهاجران را می‌گیرد.

در چند روز گذشته صدها تن از مهاجران خود را به یونان رسانده اند. بسیاری از آن ها از طریق بحر به لیسبوس و جزایر دیگر این کشور آمده اند. انقره و آتن یک دیگر را متهم می‌کنند که در مرزهای مشترک در برابر پناهجویان از زور و جبر استفاده کرده اند. در روزهای اخیر مهاجران در این جا با نیروهای امنیتی نیز درگیر شده اند.

میتاراچی به خبرگزاری آتن گفت: «هدف ما این است که آن ها را به کشورهای شان بازگردانیم.» او افزود، مهاجرانی که پیش از اول ماه جنوری سال ۲۰۱۹ وارد این کشور شده اند و در جزایر به سر می‌برند، در روزهای آینده به مناطق غیرجزیره ای انتقال خواهند یافت.

یونان به تاریخ اول مارچ سال روان اعلام کرد که در پی افزایش شمار مهاجران در مرزهای این کشور، به مدت یک ماه هیچ‌گونه درخواست پناهندگی را نخواهد پذیرفت. این خبر انتقاد سازمان های حامی حقوق بشر را در پی داشت.

ترکیه نیروهای یونانی را متهم کرد که یک مهاجر را کشته و پنج تن دیگر را زخمی کرده اند. یونان این اتهامات را قویا رد کرد و گفت، پولیس ترکیه گاز اشک آور شلیک می‌کند تا مهاجران بتوانند با عبور غیرقانونی از مرز وارد خاک یونان شوند.

پس از این که ۳۳ سرباز کشور ترکیه در پی حمله هوایی نیروهای سوریه کشته شدند، ترکیه سیاستش را در قبال مهاجران تغییر داد. نیروهای سوریه توسط روسیه حمایت می‌شوند.

یک مقام پولیس در یونان به خبرگزاری رویترز گفت: «امروز اوضاع آرام است. دیروز ما یک گروه ۱۵۰ نفری مهاجران را متوقف کردیم. ما تا زمانی که لازم باشد، این جا حضور خواهیم داشت.»

روز پنجشنبه هیچ قایق بادی در برابر ساحل جزیره لیسبوس دیده نشد. پیش از آن طی چند روز متوالی مهاجران خود را به این جا رسانده بودند.

لیسبوس میزبان بیش از ۲۰ هزار پناهجو است که بسیاری از آن ها در کمپ های مزدحم زندگی می‌کنند و در شرایط بسیار بدی به سر می‌برند.

یونان و اتحادیه اروپا با انتقاد از ترکیه می‌گویند که مهاجران را به عبور از مرز تشویق می‌کند تا به این وسیله بروکسل را برای پرداخت پول بیشتر یا حمایت از اهداف جئوپولیتیک انقره در منازعه سوریه زیر فشار قرار بدهد.

ترکیه که میزبان ۳.۶ میلیون مهاجر سوریایی است و به خاطر تشدید جنگ ها در شمال غرب سوریه با افزایش مهاجران روبرو است، می‌گوید که دیگر نمی‌تواند کسی را بپذیرد و کمک های اتحادیه اروپا برای رفع نیازهای مهاجران و رسیدگی به آن ها کافی نیست.

 

 


 

در همین زمینه