عکس آرشیف: یک کشتی محافظان ساحلی یونان در دریای اژه. عکس از پیکچر الیانس
عکس آرشیف: یک کشتی محافظان ساحلی یونان در دریای اژه. عکس از پیکچر الیانس

در حالیکه وزارت دفاع یونان محدودیت‌هایی را در رفت و‌آمد کشتی‌های کوچک میان جزایر لیسبوس و ساموس اعلام کرده، یک کشتی حامل بیش از ۴٠ مهاجر، از جمله افغان‌ها، وارد لیسبوس شدند. طی هفت روز اخیر بیشتر از ١٧٠٠ مهاجر از طریق دریای اژه به جزایر یونان وارد شده‌اند.

در اعلامیه‌ای که روز پنجشنبه ٥ مارچ از سوی وزارت دفاع یونان منتشر شد آتن در ترافیک دریایی میان جزایر لیسبوس و ساموس در دریای اژه محدودیت‌هایی وضع کرده است.

این محدودیت‌ها که تا ١٢ مارچ ادامه خواهد یافت شامل کشتی‌های کوچکی می‌شود که دراین منطقه رفت و ‌آمد خواهند داشت.

به گفته وزارت دفاع یونان، کشتی‌های بزرگ تجارتی و کشتی‌های متعلق به محافظان مرزی اروپا، فرانتکس، از این اقدامات متاثر نخواهند شد.

مقام‌های یونانی می‌خواهند با اعمال این محدودیت‌ها، جلو ورود کشتی‌های حامل مهاجران غیرقانونی به جزایر را بگیرند. 

با توجه به موج جدید مهاجرانی که در مرزهای ترکیه و یونان متمرکز شده‌اند، یونان نیروهای دریایی خود در دریای اژه را تقویت کرده و خواستار کمک‌‌های عاجل اتحادیه اروپا و حوزه شنگن شده است. 

  ٢۴ مهاجر از جمله افغان‌ها وارد لیسبوس شدند  

اما علیرغم محدودیت‌های اعلام شده، روز پنجشنبه ۴٢ مهاجر، که اکثر شان خانواده‌های افغان بودند، با قایق خود را به ساحل سکالا سیکامیاس در لیسبوس رساندند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید این مهاجران به گونه موقتی در خیمه‌ها جابجا شدند.

بیشتر مهاجران تازه وارد به جزایر یونان در روزهای اخیر، بی سرپناه هستند و هدف خصومت و دشمنی برخی از ساکنان جزایر قرار گرفته‌اند.

این در حالیست که دولت یونان اعلام کرد مهاجران وارد شده بعد از اول مارچ را به شهر سیرس در شمال کشور انتقال خواهد داد تا از آنجا به کشورهای شان برگردانده شوند.


 

در همین زمینه