پولیس یونان در حال دستگیری  مهاجران پاکستانی در منطقه اوروس، ٦ مارچ ٢٠٢٠. عکس از رویترز
پولیس یونان در حال دستگیری مهاجران پاکستانی در منطقه اوروس، ٦ مارچ ٢٠٢٠. عکس از رویترز

شانزده سازمان و انجمن خیریه اعلام کرده‌اند که درباره خشونت‌های پولیسی، نقض کنوانسیون ژنیو و سایر تحظی‌های حقوق بشری در برابر مهاجران، در مرزهای ترکیه و یونان تحقیق و علیه آن شکایت خواهند کرد. این سازمان‌ها از جمله میگروپ و سی واچ یونان و اتحادیه اروپا را به « نقض حقوق مهاجران و پناهندگان" متهم می‌دانند.

در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ٥ مارچ از سوی این ١٦ سازمان منتشر شد گفته شده اکه « غیرقابل درک است افرادی که از خشونت‌ها فرار کرده‌اند، یک بار دیگر از سوی کشورهای اروپایی هدف خشونت‌های جدید قرار بگیرند.»

امضا کنندگان بیانیه از جمله، سی واچ، لگال سنتر لیسبوس و میگروپ نوشته‌اند که « مدارک مربوط به نقض حقوق مهاجران و پناهندگان را گردآوری و علیه مسئولان آن شکایت خواهند کرد.»

شارل هلر، از مسئولان میگروپ به مهاجر نیوز گفت:« موارد متعددی از تخطی وجود دارد. آشکارترین آن تکثیر و تعمیم اقدام‌ها برای عقب راندن از مرزها است.»

سازمان‌های امضا کننده به اظهارات متعدد مهاجران در این مورد اشاره و در عین حال بر تصاویر ویدئویی که در آن محافظان سرحدی یونان یک قاقیق مهاجران را از ساحل می‌رانند، استناد می‌ورزند.

 به گفته شارل هلر، طی چند روز اخیر« کنوانسوین ژنو کاملاً نقض شده و مهاجران، بدون رعایت حق درخواست پناهندگی، از سوی یونان عقب زده شده‌اند.» او تاکید کرد که به تعلیق درآوردن روند ثبت درخواست‌های جدید پناهندگی از سوی یونان، مغایر حقوق مهاجران است.

مسئولان یونانی این اتهامات را رد می‌کنند و می‌گویند این کشور « جلو ورود به خاک این کشور را می‌گیرد اما کسی را اخراج نمی‌کند.»

خشونت‌های اعمال شده از سوی پولیس یونان

 اتحادیه سازمان‌های خیریه معترض همچنین می‌گوید که خشونت‌های اعمال شده توسط پولیس یونان در برابر مهاجران« شدت بسیار جدی پیدا کرده است.»

دولت ترکیه به نوبه خود نیروهای یونانی را به خشونت در برابر مهاجران متهم کرده و این نیروها را مسئول مرگ سه مهاجری میداند که می‌خواستند از ترکیه  وارد خاک یونان شوند. یونان این اتهامات را اخبار دروغ توصیف می‌کند.

اما به گفته سازمان فورسنیک آرشیتکتور، که یکی از امضا کنندگان بیانیه است، تصاویر ویدئویی به وضاحت نشان می‌دهند که عامل تیراندازی به سوی یک مهاجر سوری در حال عبور از دریای اوروس، نیروهای یونانی هستند.

اتحادیه اروپا «همدست» یونان

شارل هلر، اتحادیه اروپا را نیزبه همدستی با یونان متهم می‌کند و می‌گوید که « یونان سیاست‌های اتحادیه در مورد نظامی ساختن مرزها را اعمال می‌کند.»

به گفته او، بی جهات نیست که رئیس شورای اروپا از تلاش‌های یونان برای «حفاظت از مرزهای اروپا» ستایش کرده و رئیس کمیسیون اروپا نیز یونان را« سپر اروپا» خوانده است.

سازمان‌های خیریه گفته‌اند که شکایت خود را به یونان و دادگاه حقوق بشر اروپا خواهند فرستاد.

 


 

در همین زمینه