عکس از آرشیف/ زندگی در کمپ های جزایر یونان برای کودکان بسیار دشوار است./عکس: DW/F. Schmitz
عکس از آرشیف/ زندگی در کمپ های جزایر یونان برای کودکان بسیار دشوار است./عکس: DW/F. Schmitz

هم‌زمان با اوج گیری تنش ها روی پناهجویان در جزایر اطراف دریای اژه، کرواسیا ا اعلام کرد که می‌خواهد شماری از پناهجویان زیرسن و بدون همراه را از یونان بپذیرد.

 داوور بوزینوویچ، وزیر داخله کرواسیا به تازگی در زاگرب پایتخت این کشور گفت: «کرواسیا ظرفیت مشخصی دارد و قبلا هم کودکان را از مناطق بحرانی پذیرفته است.»

 بوزینوویچ هرچند توضیح نداد که این کشور چه تعداد پناهجویان را خواهند پذیرفت، اما اظهار کرد که منتظر می‌مانند تا نتایج سفر ایلوا یوهانسون، کمیسار مسائل داخلی اتحادیه اروپا به یونان مشخص شود. این کمیسار اتحادیه اروپا در نظر دارد که هفته آینده وارد یونان شود.

بر اساس ارقام کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (یو ان اچ سی ار)، در حال حاضر حدود ۱۱۶ هزار پناهجو و مهاجر در یونان زندگی می‌کنند.

 به گزارش مرکز ملی برای همبستگی اجتماعی  (EKKA)، شمار مهاجران خوردسال و بدون همراه در یونان۵۵۰۰ تن می‌رسد. این افراد شامل کسانی می‌شوند که کمتر از ۱۸ سال سن دارند و بدون والدین یا سرپرست مهاجرت کرده اند.

یافته‌های ماه جنوری مرکز ملی برای همبستگی اجتماعی نشان می‌دهند که بیش از ۳ هزار مهاجر خوردسال و بدون همراه تحت شرایط فاجعه بار در کمپ های مزدحم، خانه های متروکه و یا روی سرک های یونان زندگی می‌کنند.

در حال حاضر حدود ۴۲ هزار مهاجر در مراکز پذیرش جزایر یونان و اطراف آن به سر می‌برند. در حالی که این تاسیسات فقط گنجایش ۸ هزار تن را دارند.

از زمانی که ترکیه به تاریخ ۲۹ فبروری اعلام کرد، مرزهایش را باز می‌گذارد، شمار مهاجرانی که خود را از طریق بحر به جزایر یونان می‌رسانند، به شدت افزایش یافت. هزاران تن دیگر در مناطق مرزی ترکیه گیر مانده اند.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان قصد دارد که کمپ های مزدحم را در جزایر این کشور مسدود کنند و تاسیسات جدیدی را جایگزین آن ها نماید. اما این تصمیم حکومت یونان با مخالفت شدید ساکنان جزایر روبرو شده است.

 

در همین زمینه