مقام‌های یونانی به روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته، ٥١٠ مهاجری را که بعد از باز شدن مرزهای ترکیه به سوی اروپا، وارد لیسبوس شده‌اند، در یک کشتی بزرگ ارتش یونان در بندر میتیلین جابجا کردند.  عکس از رویترز
مقام‌های یونانی به روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته، ٥١٠ مهاجری را که بعد از باز شدن مرزهای ترکیه به سوی اروپا، وارد لیسبوس شده‌اند، در یک کشتی بزرگ ارتش یونان در بندر میتیلین جابجا کردند. عکس از رویترز

هفت روز می‌شود که مقام‌های یونانی ٥١٠ مهاجر تازه وارد به جزیره لیسبوس را در یک کشتی بزرگ نظامی در بندر میتلین جابجا کرده‌اند. در حالی که مقصد اصلی این کشتی تا هنوز روشن نیست، شرایط زندگی مهاجران از جمله دهها خانواده و کودکان شان، در داخل کشتی رو به وخامت می‌رود. یک تن از مهاجران در تماس با مهاجر نیوز می‌گوید کشتی به « زندان» مبدل شده است.

مقام‌های یونانی به روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته، ٥١٠ مهاجری را که بعد از باز شدن مرزهای ترکیه به سوی اروپا، وارد لیسبوس شده‌اند، در یک کشتی بزرگ ارتش یونان در بندر میتلین جابجا کردند. گفته می‌شود این مهاجران اتباع افغانستان، سوریه، فلسطین، عراق، کانگو، انگولا و کامرون هستند و تعدادی مهاجران زیرسن و بدون همراه، نوزادان و زنان حامله در میان آنان وجود دارند.

به گفته برخی مقام‌های یونانی، قرار بود این کشتی مهاجران را به شمال یونان انتقال بدهد اما تا کنون در بندر باقی مانده است. استرید کستولن، رئیس دفتر کمیساریای سازمان ملل برای پناهندگان به مهاجر نیوز گفت:« ما زمان حرکت و مقصد کشتی را نمیدانیم.»

این در حالیست که سالم*، یک مهاجر یمنی ٣٣ ساله که روز اول مارچ به جزیره لیسبوس رسیده است به مهاجر نیوز گفت: « وضعیت در داخل کشتی بسیار دشوار است. اینجا مانند زندان است. به ما همان قدر غذا می‌دهند که از گرسنگی نمیریم.»

          DRایرن سویو، یک خبرنگار آزاد که از چند روز در بند میتلین حضور دارد به مهاجر نیوز گفت که حتی پولیس مسئول امنیت کشتی هم نمیداند چه اتفاقی خواهد افتاد. او گفت:« همگی، پولیس و مهاجران به شدت] از وضعیت[ عصبانی هستند.»

مهاجرانی که به دستور مقام‌های یونانی سوار این کشتی شده‌اند بعد از باز شدن مرزهای ترکیه به روی اروپا، بین اول تا ۴ مارچ وارد لیسبوس شده‌اند. بر مبنای تصمیم جدید حکومت یونان که ثبت درخواست‌های جدید پناهندگی را تا آخر ماه مارچ لغو کرده، مهاجران کشتی حق درخواست پناهندگی را ندارند. به گفته استرید کستولن، با توجه به این وضعیت، این مهاجران از لحاظ حقوقی« در بازداشت به سر می‌برند.»

بر بنیاد گزارش‌های عینی، همه مهاجران، که خانواده‌ها را نیز در بر می‌گیرند، در یک اتاق بزرگ که برای حمل ونقل سربازان و تجهیزات نظامی به کار می‌رود، روی زمین می‌خوابند.

یک مهاجر کانگویی به مهاجر نیوز گفت: « مثل حیوانات روی زمین می‌خوابیم و یونانی‌ها ما را فراموش کرده‌اند.»

اما کمیساریای سازمان ملل می‌گوید مواد مورد نیاز اولیه مانند توشک، کیسه خواب، لحاف، شیر و پمپر برای کودکان را به مهاجران توزیع کرده است.

یکی از دشواری اصلی مهاجران در داخل کشتی، نبود دوش برای حمام کردن است. سالم، مهاجر یمنی می‌گوید که از اول مارچ نتوانسته است دوش بگیرد. گذشته از آن، تعداد تشناب‌های کشتی نیز برای چندین صد مهاجر کافی نیست. برای رفع این مشکل، چندین تشناب در  بیرون از کشتی در بندر نصب شده است و مهاجران می‌توانند برای استفاده از آن بیرون بروند.

به گفته استرید کستولن، محوطه نسبتاً کوچک اطراف کشتی توسط حصارهای فلزی از محلات عمومی جدا ساخته شده است تا حضور مهاجران، باردیگر به تنش‌های هفته گذشته دامن نزند.

سالم می‌گوید تعدادی از مهاجران فلسطینی و سوری در اعتراض به وضعیت داخل کشتی اعتصاب غذا کردند اما پولیس به آن‌ها گفته است که تا چهار یا پنج روز دیگر به آتن یا سیرس انتقال خواهند یافت.

وضعیت دشوار مهاجران در داخل کشتی، انتقاد سازمان دیدبان حقوق بشر را برانگیخته است که روز گذشته یونان را به « محروم کردن ( مهاجران) از آزادی» متهم کرد. به نوشته این سازمان« تصمیم یونان برای دربند نگهداشتن بیش از ۴٥٠ نفر در یک کشتی نظامی و محروم کردن آنان از حق پناهندگی، نقض قوانین و حقوق اروپایی و بین المللی به شمار می‌رود.» بیل فریلیک، رئیس دیدبان حقوق بشر خواستار پذیرفتن مهاجران در شرایط شایسته و انسانی و رعایت حق پناهندگی برای آن‌ها از جانب یونان شد.

بغیر از مهاجران داخل کشتی، تعداد دیگری از مهاجران که روز ٥ مارچ وارد لیسبوس شده‌اند، در ساحل سکالا سیکامینیاس در خیمه‌ها زندگی می‌کنند. استرید کستولن می‌گوید:« این مهاجران شانس آورده‌اند که در جزیره سرگردان نیستند ورنه احتمال داشت مورد خشونت قرار بگیرند.»

 

در همین زمینه