مهاجران در کمپ بیهاچ در بوسنیا
مهاجران در کمپ بیهاچ در بوسنیا

پولیس بوسنی از بازداشت ۱۰ مهاجر به اتهام تجاوزجنسی به چندین نوجوان و فروش مواد مخدر خبر داده است. این مردان مهاجر از افغانستان و پاکستان هستند و در یک کمپ مهاجران در شمال غرب بوسنی بازداشت شده اند.

بوسنی و هرزگوین یکی از کشورهای عبوری برای مهاجران است؛ پناهجویانی از آسیا، خاورمیانه و افریقا که تلاش می کنند خودشان را از مسیر بالکان به کشورهای غرب اروپا برسانند.

بسیاری مهاجران نوجوان نیز بدون سرپرست در این مسیر قرار دارند و سازمان های حقوق بشری همواره هشدار می دهند که آنان در معرض خطرهای گوناگون این سفر خطرناک از جمله "تجاوزجنسی" قرار دارند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک سخنگوی پولیس بوسنی گزارش داده که مظنونان بازداشت شده شش مرد حدود ۱۸ تا ۲۰ ساله می باشند که از افغانستان و پاکستان آمده اند. وی افزود: «این افراد به اتهام تجاوزجنسی در جریان یک عملیات در اردوگاه مهاجران در شهر بیهاچ بازداشت شده اند».

 آله سیلده دیچ؛ سخنگوی پولیس این شهر اضافه کرد که "چندین" قربانی" نوجوانانی می باشند که در همین اردوگاه پناهجویان اقامت دارند". وی افزود که برخی از بازداشت شدگان متهم به انجام تجاوزجنسی و برخی کمک به انجام آن می باشند.

 این سخنگوی پولیس همچنان تایید کرد که چهار مهاجر دیگر نیز در این عملیات پولیس بازداشت شده اند. این افراد به اتهام قاچاق و فروش مواد مخدر و کسب درآمد از این طریق بازداشت شده اند.پلیس بوسنیا در یکی از کمپ های خودساخته مهاجران

یک مسئول سازمان بین المللی مهاجرت "آی او ام" گفت اقامتگاه مهاجران در بیهاچ در جوار یک کارخانه سابق یخچال سازی موقعیت دارد که ۱۷۰۰ تا ۱۹۵۰ مهاجر در آن زندگی می کنند.

این مسئول محلی که نخواست نامش نشر شود، اضافه کرد که میان این مهاجران بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ پسر نوجوان بدون سرپرست زندگی می کنند که بین ۱۵ تا ۱۷ سال عمر دارند. وی افزود این نوجوانان در یک "محوطه حفاظت شده" اقامت دارند، اما "برای گشت و گذار آزاد هستند".

حدود ۵۵۰۰ مهاجر در حال حاضر در چندین اردوگاه در بوسنی اقامت دارند که از سوی سازمان بین المللی مهاجرت "آی او ام" سرپرستی می شوند؛ کمپ هایی در مناطق بیهاچ و سراوایو هم شامل هستند. 

به گفته مقام های بوسنی، صدها تن دیگر از مهاجران در سراسر این کشور پراکنده هستند؛ آنها یا بی خانمان اند و یا در خیمه ها و خانه های خودساخته زندگی می کنند.

 

در همین زمینه