تصویری از یک تاسیسات نظامی یونانی در منطقه پوروس. عکس از رویترز
تصویری از یک تاسیسات نظامی یونانی در منطقه پوروس. عکس از رویترز

حکومت یونان گزارش‌ها در مورد موجودیت یک مرکز نگهداری « مخفی» مهاجران در نزدیکی مرز این کشور با ترکیه را رد کرد. بر بنیاد یک گزارش روزنامه نیویورک تایمز، مهاجرانی که بعد از باز شدن مرزهای ترکیه وارد یونان شده‌اند توسط مقام‌های یونانی در این مرکز نگهداری و سپس اخراج می‌شوند.

ستیلیوس پتساس، سخنگوی حکومت یونان روز چهارشنبه ١١ مارچ در یک کنفرانس خبری گفت که هیچگونه بازداشتگاه مخفی در یونان وجود ندارد او گفت: « تمامی مسایل مربوط به کنترول مرزها وامنیت، شفاف هستند و قوانین یونان و دستورالعمل‌های اروپایی در این مورد اجرا می‌شوند.»

روزنامه نیویورک تایمز روز چهارشنبه گزارش داد که بعد از مصاحبه با یک مهاجر سوری اخراج شده به ترکیه، که در یک مرکز نگهداری در نزدیکی مرز نگهداری شده بود، به کمک تصاویر ماهواره‌ای، محل دقیق مرکز را پیدا کرده است.

نیویورک تایمز نوشت که این بازداشتگاه در نزدیکی روستای پوروس، در شمال غربی یونان موقعیت دارد.

همزمان، خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده است که چندین گزارشگر این خبرگزاری در امتداد مرز ترکیه و یونان، سربازان نقابدار یونانی را دیده‌اند که مهاجران را در موترهای نظامی سوار می‌کرده‌اند. به گفته این گزارشگران، تعدادی از مهاجران نیز در موترهای بدون شماره دیده شده‌اند.

بعد از تصمیم ترکیه مبنی بر بازکردن مرزهایش به سوی کشورهای اروپایی، هزاران مهاجر به سوی مزرهای ترکیه و یونان سرازیر شدند. تعدادی از این مهاجران موفق شدند با عبور از رودخانه اوروس وارد یونان شوند.

حکومت یونان هفته گذشته از اظهار نظر در مورد سرنوشت مهاجرانی که در داخل این کشور دستگیر شده‌اند خودداری کرد و پولیس و نظامیان این کشور نیز در مورد محل انتقال دستگیر شدگان سکوت می‌کنند.

با این حال، برخی از ساکنان مناطق مرزی هفته گذشته اقدامات غیرقانونی یونان برای اخراج مهاجران را تائید کرده‌اند.

یکتن از ساکنان مرزی با حفظ هویتش به خبرگزاری فرانسه گفت: « در گذشته ارتش به ما می‌گفت مهاجران را آن طرف مرز ببریم. حال خود سربازان این کار را انجام می‌دهند.»

سخنگوی حکومت یونان یک بار دیگر اتهامات کشته شدن یک مهاجر پاکستانی در تیراندازی مرزبانان یونانی را تکذیب کرد و گفت:« ما قبلاً موارد مرگ و زخمی شدن مهاجران، دستکم در مرز یونان را رد کرده‌ایم.» او افزود که این اتهامات، از تبلیغات حکومت ترکیه و اخبار نادرست سرچشمه می می‌گیرد.

 این در حالیست که انجمن خیریه سیتی پلازه، در صفحه فیسبوکش نوشته است:«محمد گلزار(مهاجر پاکستانی)، روز چهارشنبه صرف به این دلیل کشته شد که یک مهاجر بود.»


 

در همین زمینه