گروهی از پناهجویان افغان که توسط پولیس مجارستان بازداشت شده اند.
گروهی از پناهجویان افغان که توسط پولیس مجارستان بازداشت شده اند.

پولیس ملی مجارستان در شاهراه یک مینی بس را با ۱۵ مهاجر غیرقانونی افغان متوقف ساخته است. پولیس دو فرد متهم به قاچاق انسان را نیز بازداشت نموده است. این مهاجران که قصد داشتند به اتریش بروند، به رومانیا اخراج گردیده اند.

پولیس ملی مجارستان (هنگری) در وب سایتش نوشته که این مهاجران که در این مینی بس مخفی شده بودند، صبح روز پنجشنبه در مسیر شاهراه و در نزدیکی شهر گیور در غرب این کشور متوقف ساخته شدند.

پولیس مجارستان در اعلامیه اش نوشته است: «همه این افراد ادعا کرده اند که افغان هستند.هیچ یک از مهاجران سندی برای تأیید اینکه از کجا هستند یا از کجا آمده اند نداشتند

این وسیله نقلیه که به سمت اتریش در حال مسافرت بود، توقیف شده و ۱۵ مهاجر افغان دوباره به رومانیا اخراج شده اند. علاوه بر راننده رومانیایی این مینی بس، پولیس هنگری راننده یک مرسدس بنز با شماره ثبت اتریشی را دستگیر کرد که به گفته آنان، به عنوان یک راهنما برای بس حامل مهاجران عمل می کرد. پولیس نوشته است: «هم راننده رومانیایی بس و هم فرد راهنما به اتهام قاچاق انسان بازداشت شده اند».تصویر یکی از مراکز ترانزیت برای مهاجران در مرز هنگری که توسط ارتش حفاظت می‌شود. عکس از پیکچر الیانس/فوتوشات/ ا.ولگی

روز قبل نیز پولیس مرزی مجارستان و رومانیا ۳۳ مهاجر غیرقانونی را که سعی داشتند با پنهان شدن در یک لاری به مجارستان وارد شوند، بازداشت کردند. پولیس هنگری نوشته است: «۲۵ مهاجر اعلام کردند که اهل سوریه هستند، پنج نفر دیگر نیز گفتند که عراقی هستند و دو نفر ادعا می کردند فلسطینی هستند».

به عنوان بخشی از اقدامات اضطراری برای مبارزه با ویروس جدید کرونا که روز چهارشنبه در مجارستان اعلام شد، این کشور مجدداً کنترول مرزهایش را در حوزه داخلی شینگن با کشورهای عضو اتحادیه اروپا مثل اتریش و اسلوانیا تشدید کرده تا بتواند ممنوعیت ورود از ایتالیا، چین، کوریای جنوبی و ایران را عملی کند. کنترول شدید مرزی باعث شده که عبور مهاجران غیرقانونی از مرزهای درونی در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن نیز دشوار گردد.

 

در همین زمینه