یونان به اخراج پس فرستادن پناهجویان به ترکیه دوام می‌دهد.
یونان به اخراج پس فرستادن پناهجویان به ترکیه دوام می‌دهد.

یونان در بازگرداندن پناهجویان به ترکیه هنوز هم سیاست سختگیرانه اش را ادامه می‌دهد. سازمان حامی پناهجویان "پرو ازول" نداشتن اجازه ارائه تقاضای پناهندگی مهاجران را، «شکستن سد حقوق بشر» عنوان کرده است.

مقامات یونان می‌خواهند مهاجرانی را که در جزیره لیسبوس گیرمانده اند، دوباره به ترکیه بازگردانند. روزنامه آلمانی "ولت ام زونتگ" گزارش داده است که این خبر از طریق روزنامه ها در بندر "میتیلینی" به اطلاع مردم رسانده شده است. اداره پولیس لیسبوس اطلاع داده است كه آنها (مهاجران) در یک فهرست "مهاجران ناخواسته" قرار دارند و به همین دلیل از این جزیره اخراج می‌شوند. "سازمان حامی پناهجویان "پرو ازول"، یونان را به نادیده گرفتن حاکمیت قانون در برخورد با پناهجویان متهم کرده است.

بر اساس این اطلاعیه، مهاجران شش ماه فرصت دارند، در تشخیص هویت شان همکاری کنند و تا آن زمان در بازداشتگاه باقی می‌مانند. در صورت عدم همکاری، این پناهجویان شش ماه دیگر در بازداشتگاه خواهند ماند. به درخواست روزنامه "ولت ام زونتگ"، مانوس لوجوتیس، رئیس اداره پذیرش اولیه پناهجویان در وزارت داخله یونان، این خبر را تأیید کرده است. اما او به این سوال که آیا ترکیه این پناهجویان را دوباره می‌پذیرد، جواب نداده است. به قول او، حدود ۵۰۰ مهاجر بازداشت شده در بندر "میتیلینی" ابتدا به یک اردوگاه بسته در یکی از شهر های دیگر منتقل می شوند. حدود ۱۰۰۰ پناهجوی دیگر که در بقیه جزایر اژه شرقی گیر مانده اند نیز باید در همین اردوگاه بسته انتقال یابند.

پس از آنکه ترکیه اعلام کرد که مانع سفر مهاجران به اروپا نمی‌شود، یونان قانون نافذ در مورد حق ارائه پناهندگی را تا حد اکثر ۳۰ روز به حالت تعلیق درآورد. مهاجرانی که به طور غیر قانونی در همین زمان وارد یونان می‌شوند، حق ارائه درخواست پناهندگی را به دست نمی‌آورند و بسیار زود دوباره بازگردانده می‌شوند.

سازمان حامی پناهجویان "پرو ازول"، روز شنبه (۱۴ مارچ ۲۰۲۰)، "سکوت غیرقابل قبول وزیران داخله اتحادیه اروپا" مبنی بر نقض قانون در یونان را شدیدا انتقاد کرده است. بر اساس گزارش این سازمان از چندین روز به این طرف، ۵۰۰ پناهجو در یک کشتی جنگی در جزیره لیسبوس تحت شرایط غیر انسانی و تحقیرآمیز نگهداری می‌شوند و از حق دادن درخواست پناهندگی محروم اند. در میان این پناهجویان شمار زیادی از خانواده ها با کودکان شان اند. بر اساس گزارش "پرو ازول" این پناهجویان را بازگرداندن به ترکیه تهدید می‌کند. گیونتر بوکارت، رئیس سازمان "پرو ازول"، سکوت اتحادیه اروپا را "شکستن سد حقوق بشر" عنوان کرده است.

یونان از اول مارچ امسال دیگر درخواست های پناهندگی را قبول نمی‌کند. این کشور پس از اینکه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مرزهای کشوراش را باز اعلام کرد و هزاران پناهجو از این کشور به سمت مرزهای یونان حرکت کردند تا خود را به اروپا برسانند، مرزهایش را به روی پناهجویان بست.

در همین حال پیتر نهر، رئیس سازمان خیریه کاتولیک "کاریتاس" از اقدام برخی از کشورهای اتحادیه اروپا مبنی بر پذیرش در مجموع ۱۶۰۰ کودک و نوجوان پناهجو از اردوگاه های یونان استقبال کرده است. اما او گفته است که این رقم با در نظرداشت شرایط غیرقابل تحمل در جزایر یونان، بسیار کم است. این سازمان خیریه امدادی كاتولیك همچنان خواستار پذیرش افرادی که به صورت خاص آسیب پذیر اند، افراد زیر سن قانونی، کودکان بدون همراه، اطفال و خانواده های شان، زنان باردار و بیماران است. او در ادامه گفته است که چندین شهرداری و سازمان، تمایل خود را برای پذیرش پناهجویان اعلام کرده است، "این چیزی است که باید مورد توجه قرار گیرد."

nka, si (epd, dpa)

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله


 

در همین زمینه