آلمان شماری از مرزهایش را با کشورهای همسایه مسدود نمود.
آلمان شماری از مرزهایش را با کشورهای همسایه مسدود نمود.

برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، مرزهای آلمان با کشورهای دنمارک، فرانسه، لوکزامبورگ، اتریش و سویس از ساعت ۸ صبح امروز دوشنبه (۱۶ مارچ ۲۰۲۰) به شکل قسمی بسته شده و کنترول جدی در مرزها در نظر گرفته شده است.

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال، گفته است که فقط مسافرینی که "دلیل معتبر برای سفر" داشته باشند اجازه عبور از مرز را دارند. در همین حال، حکومت آلمان از شهروندان خواسته است تا فعلاً از مسافرت به خارج از کشور خودداری کنند. تقریباً در تمام ایالت های آلمان مکاتب و کودکستان ها از امروز دوشنبه تعطیل شده اند.

کنترول نامحدود مرزی در مرزهای دنمارک، فرانسه، لوکزامبورگ، اتریش و سویس اعمال شده است. زیهوفر روز یکشنبه گفت که حمل و نقل کالاها و همچنین تردد کسانی که محل کارشان در کشور همسایه است مجاز است اما شهروندانی که دلیل قانع کننده و موجهه برای سفر نداشته باشند اجازه عبور از مرز را ندارند. آلمانی هایی که هنوز در یکی از این کشورها باشند "به طور طبیعی حق دارند" به کشور خود بازگردند. شهروندان خارجی با اجازه اقامت نیز می‌توانند دوباره وارد آلمان شوند.

در عین حال، هایكو ماس وزیر خارجه آلمان به شهروندان این کشور هشدار داده است، کسانی که از آلمان به خارج سفر می‌کنند، ممکن دوباره به کشور بازگشت کرده نتوانند. ماس در یک پیام تویتری توضیح داده است که این خطر که آنها به دلیل محدودیت های فزاینده قادر به بازگشت نخواهند بود، در حال حاضر در بسیاری از مناطق بالا است.

وزارت خارجه آلمان در وب سایت خود نوشته است که محدودیت های شدید در حمل و نقل هوایی و مسافرت بین المللی، اقدامات قرنطینه و محدودیت در زندگی عمومی در بسیاری از کشورها پیش بینی می‌شود. تغییرات در مقررات ورودی و قرنطینه "تا حدی بدون اطلاع قبلی و با تأثیر فوری" انجام می‌شود. شمار زیادی از مسافران در چندین کشور اجازه ادامه سفر و یا برگشت را به دست نیاورده اند.

بر اساس اعلام موسسه رابرت كوخ، تا عصر یکشنبه (۱۵ مارچ ۲۰۲۰)، ۴۸۳۸ مورد ابتلا به بیماری كرونا در آلمان وجود داشته است که ۱۰۴۳ مورد بیشتر از روز قبلی اش است. تاکنون حداقل دوازده نفر در اثر این عفونت در آلمان جان باخته اند.کنترول مرزی میان آلمان و فرانسه


علاوه بر تعطیلی مکاتب و کودکستان ها، سایر محدودیت ها در زندگی عمومی از امروز دوشنبه در چندین ایالت آلمان اعمال می‌شود. به عنوان مثال در نوردراین-وستفالن، تمام جشن ها، کلوب ها، دیسکوها، مسابقات ورزشی، تئاترها، سینماها و موزیم ها باید بسته شوند.

ایالت شلسویگ-هولشتاین جزایر خود را در دریاهای شمال و بالتیک برای گردشگران مسدود کرده است. دانیل گونتر نخست وزیر این ایالت گفته است که دسترسی به این جزایر از ساعت ۶ صبح روز دوشنبه محدود گریده است.

 ایالت بایرن پس از نوردراین-وستفالن دومین ایالتی است که بیشتر از این بیماری همه گیر متاثر است. ماركوس زودر نخست وزیر ایالت بایرن گفته است که امروز حالت اضطراری را اعلام می‌کند.

در همین حال فرانسه نیز از امروز دوشنبه (۱۶ مارچ) قصد دارد کنترول مرزهایش با آلمان را عملی کند. وزارت داخله فرانسه در پاریس اعلام کرد که گذرگاه های مرزی تا حد لازم مسدود می‌گردند. با این حال، حمل و نقل کالاها باید ممکن باشد و کسانی که به دلیل کار از یک کشور به کشور دیگر مسافرت می‌کنند، نیز اجازه عبور را به دست می آورند.کنترول مرزی میان آلمان و اتریش


سایر کشورهای اروپایی نیز محدودیت هایی را در مرزهای شان اعمال کرده اند. در هالند حکومت دستور داده است كه تمام مکاتب، بازارها، رستورانت ها و كافه ها مسدود گردند.

جمهوری چک آزادی گشت و گذار را به شدت محدود کرده است. همان طور که آندره بابیش نخست وزیر این کشور گفته است، مردم فقط اجازه ترک خانه و آپارتمان های خود را برای رفتن به محل کار، خرید، مراجعه به اقوام یا داکتر یا قدم زدن در هوای آزاد دارند.

صربستان حالت اضطراری ملی اعلام کرده است. الكساندر ووچیچ رئیس جمهور این کشور اعلام كرده است که مکاتب، کودکستان ها، دانشگاه ها و سایر مؤسسات دولتی كشور از روز دوشنبه (۱۶ مارچ ۲۰۲۰) تعطیل خواهند ماند. همچنین باید از اردو در محافظت از "اماکن مهم" مانند شفاخانه ها که مبتلایان ویروس کرونا بستری اند، استفاده شود.

 nka, af (afp, dpa, reuters)

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 

در همین زمینه