در هفته های اخیر، روزانه هزاران مهاجر از ایران به افغانستان بر می‌گردند.
در هفته های اخیر، روزانه هزاران مهاجر از ایران به افغانستان بر می‌گردند.

یک مقام رسمی افغانستان روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که طی ۲۰ روز گذشته حدود ۷۰ هزار افغان از ایران به افغانستان بازگشته اند. ایران شدیداً از شیوع گسترده ویروس کرونا متاثر شده و اقتصاد آن نیز ضربه دیده است.

برای کارمندان امور صحی در گذرگاه های مرزی، رسیدگی به این تعداد عودت کننده کار بسیار دشواری است و هراس از شیوع گسترده ویروس کرونا در افغانستان به شدت افزایش یافته است. به این دلیل که ایران یکی از بالاترین آمارهای مبتلا به کرونا و مرگ ناشی از آن را در جهان دارد.

در حالی که اقتصاد ایران به خاطر شیوع ویروس کرونا به زانو درآمده و پیش از آن نیز به خاطر تحریم های ایالات متحده امریکا به شدت صدمه دیده بود، بسیاری از شهروندان افغان که برای جستجوی کار به ایران رفته بودند، حالا مجبور می‌شوند به کشورشان بازگردند.

سازمان بین المللی مهاجرت گفته است که بسیاری از کارگران نیز به خاطر کشت و کار در فصل بهار به افغانستان باز می‌گردند.

پس از آن که کابل گذرگاه های مرزی را به روی شهروندان افغان دوباره باز کرد، آن ها اجازه یافتند که دوباره به خانه بازگردند. پیش از آن افغانستان ارتباطات هوایی و زمینی را با ایران به خاطر شیوع بیماری کووید ۱۹ در این کشور، قطع کرده بود.

جاوید ندیم، رئیس بخش عودت مهاجران در ولایت هرات گفت که برای مدیریت شمار رو به افزایش بازگشت کنندگان و جلوگیری از بروز یک فاجعه صحی، به شمار بیشتری از کارمندان امور صحی و امکانات بهتر آزمایشی نیاز است.

ندیم در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت که کارمندان امور صحی «فقط چند سوال (از بازگشت کنندگان) می‌کنند و حرارت بدن شان را می سنجند.»

مقام های ایران روز دوشنبه گفتند که در این کشور از ۱۹ فبروری تا به حال، ۸۵۳ مورد مرگ به خاطر ابتلا به ویروس کرونا ثبت شده است. آن ها از مردم خواستند که از سفر اجتناب کنند.

افغانستان تا به حال ۲۱ مورد ابتلای تایید شده به ویروس کرونا دارد که بیشتر این افراد در هرات زندگی می‌کنند.

اما ارقام رسمی احتمالا واقعیت را به طور کامل بازتاب نمی‌دهند. چون امکانات مناسب برای آزمایش وجود ندارد و زیرساخت های صحی در افغانستان بسیار ابتدایی است.عودت کنندگان به خبرگزاری فرانسه گفتند که در معابر مرزی آزمایش شدند تا معلوم شود که آیا علایم بیماری کرونا را دارند یا نه.در حالی که مقام ها در افغانستان برای جلوگیری از گسترش این بیماری تقلا می‌کنند، روز دوشنبه ده ها تن از بخش قرنطینه شفاخانه هرات فرار کردند.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت گفت که آن ها «پس از این که داکتران را لت و کوب کرده و شیشه ها را شکستند، با کمک اقارب شان فرار کردند.» مایار افزود که پولیس برای جلوگیری از این رویداد«کمک نکرده است.»

ابراهیم محمدی، مدیر بخش امبولانس هرات گفت که ۳۷ تن فرار کرده اند و دو تن از آن ها بر اساس آزمایش های انجام شده به بیماری کووید ۱۹ مبتلا بوده اند. اما نتایج آزمایش هایی که روی باقی آن ها انجام شده، هنوز مشخص نیست.

محمدی به خبرگزاری فرانسه گفت: «آن ها پس از این که پیش از پنج روز برای دریافت نتایج آزمایش های شان انتظار کشیدند، حوصله شان به سر آمد.»

ارقام نشان می‌دهد که در هفته نخست ماه مارچ شمار عودت کنندگان در دو گذرگاه مرزی در مقایسه با یک هفته قبل از آن، ۱۰۶ درصد افزایش یافته است. مقامات گفته اند که۹۰ درصد از عودت کنندگان داوطلبانه به افغانستان برگشته اند،  در حالی که ۱۰ درصد از آن ها اخراج شده اند.

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات هفته گذشته گفت که افغانستان برای جلوگیری از یک بحران گسترده باید فورا دست به کار شود.

رحیمی روز شنبه گفت: «با توجه به شمار افرادی که از ایران می آیند و از گذرگاه های مختلف وارد افغانستان می‌شوند، اگر ما حالا هیچ اقدامی را انجام ندهیم و باهم همکاری نکنیم ... وضعیت ما حتی از ایران هم بدتر خواهد شد.» او گفت: «من از این می ترسم که روزی برسد که ما نتوانیم اجساد را بشماریم.»

عودت کنندگان به خبرگزاری فرانسه گفتند که در معابر مرزی آزمایش شدند تا معلوم شود که آیا علایم بیماری کرونا (به خصوص تب) دارند یا نه. ملک، یک کارگر ۴۶ ساله گفت: «داکتران در مرز برای آزمایش تب از تب سنج استفاده می‌کنند ... و به ما می‌گویند که چگونه از خودمان در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم.»

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه روز دوشنبه اعلام کرد که حکومت برای مبارزه با شیوع کرونا یک شفاخانه ۳۰۰ بستر در هرات می سازد. او افزود: «به این ترتیب ظرفیت تاسیسات صحی در هرات به یک هزار بستر افزایش خواهد یافت.»

me/af (AFP)

 برگرفته از رسانه همکار مادویچه وله


 

در همین زمینه