دفتر اداره پناهندگی فرانسه یا اوفپرا در فونتنی سو بوا. عکس از اوفپرا
دفتر اداره پناهندگی فرانسه یا اوفپرا در فونتنی سو بوا. عکس از اوفپرا

اعلام تدابیر جدید دولت فرانسه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا بر روند معمولی درخواست پناهندگی اثر گذاشته است. با اعلام قرنطینه عمومی در فرانسه، محکمه ملی حق پناهندگی (CNDA) اعلام کرده که تمامی دادگاه‌های تجدید نظر برای مدتی نامعلوم لغو شده است. اداره پناهندگی فرانسه (OFPRA) نیز مصاحبه پناهندگی را تا مدت دو هفته به تعلیق درآورده است.

به پیروی از اقدامات جدید دولت فرانسه برای محدود کردن ابتلا به ویروس کرونا، رفت و آمد و تردد عمومی در سرتاسر این کشور برای مدت پانزده روز محدود شده است. این محدودیت شامل خارجی‌ها و پناهجویان در فرانسه نیز می‌گردد.

در همین رابطه، فرماندهی پولیس پاریس اعلام کرده است که مهلت اعتبار تعدادی از مدارک اقامت خارجی‌ها از جمله مدارک پناهجویان، از تاریخ ۱۶ مارچ برای مدت سه ماه تمدید شده است.

به گفته فرماندهی پولیس پاریس این تصمیم برای آن اتخاذ شده است که در شرایط کنونی، خارجیانی که مهلت اقامت شان به پایان می‌رسد در شرایط غیرقانونی قرار نگیرند.

تصمیم تمدید مهلت اقامت، تصدیق درخواست پناهندگی و ویزاهای کوتاه مدت و دراز مدت را در بر می‌گیرد.

دیدیه لیچی، مدیر دفتر سازمان بین المللی مهاجرت در فرانسه به مهاجر نیوز گفت تمدید مهلت اعتبار کمک می‌کند که اعطای کمک پولی ماهانه به پناهجویان دچار اختلال نگردد.

لغو قرار مصاحبه پناهندگی از  ۱۶ تا ۲۹ مارچ

 اداره مهاجرت فرانسه اعلام کرده است که قرارهای ملاقات برای مصاحبه پناهندگی از تاریخ ۱۶ تا ۲۹ مارچ را لغو کرده است.

به گفته این اداره، پناهجویانی که در زمان یاد شده قرار مصاحبه داشتند نامه‌ای دریافت خواهند کرد که در آن تاریخ جدید مصاحبه پناهندگی آن‌ها اعلام خواهد شد.

اداره پناهندگی فرانسه با این حال تاکید کرده است که مهلت ارسال درخواست جدید پناهندگی به این اداره تغییری نکرده و پناهجویان تازه وارد مکلف هستند درخواست‌های شان را طی ۲۱ روز توسط پست به این اداره بفرستند. این اداره نیز با ارسال نامه، از دریافت درخواست‌ها به مهاجران اطمینان خواهد داد.

تصمیم اداره پناهندگی در شرایطی اعلام شده که تعدادی از سازمان‌های حامی مهاجران به دلیل اقدامات جدید مربوط به مقابله با ویروس کرونا، از فعالیت باز مانده‌اند.

لغو اسکان دوباره پناهندگان از بیرون از فرانسه 

تمامی ماموریت‌های اداره پناهندگی فرانسه برای اسکان مجددد پناهندگان در فرانسه تا اطلاع مجدد لغو شده است. این تصمیم ماموریت‌های ماه مارچ را در بر می‌گیرد.

توقف فعالیت‌های سازمان بین المللی مهاجرت در  فرانسه

سازمان بین المللی مهاجرت در فرانسه تمامی فعالیت‌های خود به غیر از روند پناهندگی را متوقف کرده است. در این چارچوب، کورس‌های آموزشی ادغام، آموزش زبان و معاینات صحی به تعویق افتاده‌اند.

در این میان دفاتر اخذ دوسیه پناهندگی در اداره پولیس روش‌های متفاوتی را در پیش گرفته‌اند. اداره پولیس پاریس و حومه در یک پیام تویتری خبر داده است که پذیرش مراجعین را متوقف کرده است.

تعلیق دادگاههای تجدید نظر برای مدت نامعلوم

 محکمه ملی حق پناهندگی اعلام کرده که از روز دوشنبه ۱۶ مارچ دادگاههای تجدید نظر حق پناهندگی برای مدتی نامعلوم به حال تعلیق درآمده است.


 

در همین زمینه