عکس: ارشیف/انگلا مرکل، صدراعظم آلمان پس از شرکت در این کنفرانس ویدیویی اعلام کرد که همه طرفین بر پایبندی شان به معاهده مهاجرت با ترکیه تاکید کرده اند./عکس از: Tobias SCHWARZ/AFP
عکس: ارشیف/انگلا مرکل، صدراعظم آلمان پس از شرکت در این کنفرانس ویدیویی اعلام کرد که همه طرفین بر پایبندی شان به معاهده مهاجرت با ترکیه تاکید کرده اند./عکس از: Tobias SCHWARZ/AFP

آلمان و فرانسه در یک کنفرانس ویدیویی که نخست وزیر بریتانیا و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز در آن شرکت داشتند، برای افزایش امکانات مالی اتحادیه اروپا جهت تامین نیازهای مهاجران در ترکیه اعلام آمادگی کردند. انگلا مرکل، صدراعظم آلمان پس از این کنفرانس بر اهمیت گسترش اتحادیه گمرکی میان اتحادیه اروپا و ترکیه نیز تاکید کرد.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان پس از شرکت در یک کنفرانس ویدیویی با  حضور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، روز سه شنبه اعلام کرد که همه طرفین شرکت کننده بر پایبندی شان به معاهده مهاجرت با انقره تاکید کرده اند. 

مرکل گفت، گسترش اتحادیه گمرکی میان اتحادیه اروپا و ترکیه را «نباید فراموش کرد». اردوغان دراین کنفرانس «یک بار دیگر تاکید کرده که می خواهد عضو ناتو باشد» و شرکت کنندگان دراین کنفرانس ویدیویی «با تاکید براین مساله از آن استقبال کرده اند». صدراعظم آلمان بر لزوم بحث و گفتگوی مکرر راجع به «موضوعات سیاسی که در مورد آن ها اختلاف نظر وجود دارد» تاکید کرد. 

دفتر ماکرون در پاریس اعلام کرد، همه شرکت کنندگان دراین کنفرانس ویدیویی راجع به افزایش کمک های بشردوستانه برای افراد ملکی توافق نظر داشته اند.

 در ترکیه حدود چهار میلیون مهاجر زندگی می کنند که بیشتر آن ها از سوریه به آن جا آمده اند. به گزارش دفتر ماکرون در پاریس، در این کنفرانس ویدیویی از اردوغان در ارتباط با بحران مهاجران و روابط این کشور با ناتو و اتحادیه اروپا خواسته شده که «در مورد برخی مسائل موقفش را مشخص کند». 

اردوغان در اواخر ماه فبروری خبر از گشایش مرزهای کشورش با اتحادیه اروپا داد. در پی این خبر، شمار مهاجرانی که راهی مرز ترکیه با یونان شدند، به شدت افزایش یافت.  مقام های یونانی مرزهای کشورشان را مسدود نگه داشتند و مهاجران را در برخی موارد با استفاده از گاز اشک آور به عقب راندند.

به این ترتیب، اختلافات میان ترکیه و اتحادیه اروپا راجع به این که چه کسی مسئولیت مهاجران را به عهده دارد، شدت گرفت. اتحادیه اروپا ترکیه را متهم می کند که از مهاجران به عنوان ابزار سیاسی برای اعمال فشار استفاده می کند و ترکیه اتحادیه اروپا را متهم می کند که به وعده های داده شده در چارچوب معاهده مهاجرت ۲۰۱۶ عمل نمی کند.  

انقره براساس این معاهده متعهد شد که همه مهاجرانی را که به جزایر یونان در بحیره اژه می رسند، پس بگیرد و با باندهای قاچاقبران جدی تر برخورد کند. اتحادیه اروپا به ترکیه وعده کمک های چند میلیاردی، مدرنیزه کردن اتحادیه گمرکی و تسریع روند تسهیل صدور ویزا را داد. 

این کنفرانس که قرار بود روز سه شنبه در استانبول برگزار شود، به خاطر بیماری همه گیر کرونا به صورت ویدیویی برگزار شد.

 

در همین زمینه