یک مرکز مهاجران در شهر سبوتیکا در صربستان. عکس از مهاجر نیوز
یک مرکز مهاجران در شهر سبوتیکا در صربستان. عکس از مهاجر نیوز

با ادامه بحران ویروس کرونا، حکومت صربستان کمپ‌های مهاجران در این کشور را قرنطینه کرد. بعد از اعلام این تصمیم، مهاجران حق ندارند بدون اجازه نامه مخصوص، از کمپ‌ها بیرون بروند.

مقام‌های صربستان در اطلاعیه‌ای که روز دوشنبه ۱۶ مارچ منتشر شد اعلام کردند که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا « تردد متقاضیان پناهندگی، مهاجران ساکن در مراکز پناهندگی و افراد غیرقانونی» در این کشور به طور موقت محدود شده است.

بر بنیاد اطلاعیه، اقدامات امنیتی برای نظارت بر این محدودیت‌ها در مراکز پناهجویان افزایش یافته است.

مهاجرانی که نیاز دارند نزد داکتر یا به دلایل موجه از کمپ‌ بیرون بروند باید از کمیساریای مهاجران و پناهندگان اجازه نامه بگیرند.

حکومت صربستان یکشنبه شب گذشته به دلیل بحران ویروس کرونا وضعیت اضطراری اعلام کرد اما اطلاعیه تصریح کرده است که محدودیت‌های تردد، شهروندان صربستان را در بر نمی‌گیرد.

قبل از شیوع ویروس کرونا، تعدادی از فعالان ضد خارجی در صربستان رفتارهای خصمانه‌ای در برابر مهاجران داشتند اما حال با بحران ویروس خصومت‌ها افزایش یافته است.

هفته گذشته، حدود دوصد تن از این فعالان در بلگراد تظاهرات و راهپیمایی ضد مهاجران به راه انداختند و در جریان این تظاهرات فردی به سوی دفتر کمیساریای مهاجرت و پناهندگی صربستان سنگ پرتاب کرد.


 

در همین زمینه