یکی از اردوگاه های پناهجویان در شهر دریسدن آلمان (عکس آرشیف)
یکی از اردوگاه های پناهجویان در شهر دریسدن آلمان (عکس آرشیف)

در چندین اقامتگاه پناهجویان در آلمان موارد ویروس کرونا تائید گردیده است. در یکی از مراکز پناهجویان در شهر زول که در ایالت تورینگن آلمان قرار دارد، مهاجران به دلیل وضع شدن قرنطین، دست به اعتراض زدند. در این میان بامف نیز کارهایش را محدود کرده است.

 گفته می شود که ساکنان چندین مرکز پذیرش پناهجویان به ویروس کرونا آلوده شده اند. اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف) نیز کارهایش را محدود کرده است.

بر اساس اظهارات سخنگوی وزارت داخله آلمان تاکنون ۱۳ مورد ابتلا به ویروس کرونا در شش مرکز که در چهار ایالت مختلف آلمان قرار دارند، تایید شده است و ۳۱ مورد مشکوک در چهار مرکز که در سه ایالت مختلف آلمان قرار دارند، شناسایی گردیده است.

این سخنگو در ادامه گفته است که "همه ایالت های آلمان تدابیر لازم برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا را در مراکز پذیرش پناهجویان روی دست گرفته اند." او همچنین گفته است که به این منظور با وزارت داخله مشغول تبادل نظر و مشوره هستند. سخنگوی وزارت داخله آلمان همچنین گفته است که با هماهنگی وزارت صحت و انستیتوت روبرت کوخ، از همه ایالت های آلمان خواسته شده است، اطمینان حاصل كنند كه «همه افرادی كه به دنبال حفاظت اند (پناهجویان) و در هنگام ورود ثبت نام شده اند، در چوکات ظرفیت های موجود و با توجه به مسیر سفر، از نظر پزشکی معاینه شده و آزمایش شوند».

آندره ماهچیچ، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان از مقامات آلمان خواسته است، با پناهجویانی که مبتلا به ویروس کرونا اند، مانند اتباع این کشور برخورد کنند.

اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف)
اداره مهاجرت کارهایش را محدود کرده است

اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف) به دلیل شیوع ویروس کرونا کارهایش را شدیدا محدود کرده است. گفته شده است که پناهجویان زمانی می توانند درخواست پناهندگی بدهند که آزمایش ویروس کرونا انجام داده باشند و مشخص شده باشد که به این بیماری مبتلا نیستند و یا ۱۴ روز را در قرنطین گذرانده باشند. عین همین شرایط در مورد مصاحبه های پناهندگی نیز صدق می کند. براساس اطلاعات سخنگوی وزارت داخله آلمان، علاوه بر این بررسی مجدد دوسیه پناهندگان نیز تا ۲۹ ماه مارچ به تعویق افتاده است.

در روند به اصطلاح بررسی مجدد پرونده پناهندگی که می تواند پس از حداکثر پنج سال صورت گیرد، بررسی می شود که آیا دلایلی که براساس آن فرد پناهجو حفاظت به دست آورده است هنوز پابرجا اند یا که فرد مورد نظر به دلایل مختلف مثلا بهبودی اوضاع در کشور مبدا، دیگر شرایط برخورداری از محافظت را ندارد. علاوه بر این، باید مشخص شود که آیا اطلاعات که پناهجو درزمینه تشخیص هویت اش به ادارات آلمانی داده است، درست اند و یا این که او هنگام دادن درخواست پناهندگی، اطلاعات نادرست در مورد هویت خود ارائه کرده است.

حکومت آلمان هنوز تصمیمی نگرفته است كه آیا خارجیانی كه می خواهند در آلمان درخواست پناهندگی بدهند، اجازه ورود به خاک این کشور را پیدا می کنند و یا محدویت های عبور و مرور مرزی که از روز دوشنبه (۱۶ مارچ ۲۰۲۰) آغاز گردیده است، بالای آنها نیز اعمال می شود. براساس گزارش ها مشوره در این مورد هنوز ادامه دارد.

 

در همین زمینه