پولیس فرانسه در حال کنترول تردد شهروندان این کشور بعد از اعلام قرنطینه عمومی. عکس از رویترز
پولیس فرانسه در حال کنترول تردد شهروندان این کشور بعد از اعلام قرنطینه عمومی. عکس از رویترز

با شیوع روز افزون ویروس کرونا در فرانسه، حکومت این کشور از ظهر روز سه شنبه ۱۷ مارچ برای دو هفته قرنطینه عمومی اعلام کرده است. بر بنیاد تصمیم وزارت داخله فرانسه، شهروندان و ساکنان فرانسه تنها در موارد استثنایی و با اجازه نامه رسمی می‌توانند از منازل شان بیرون بروند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، دوشنبه شب ۱۶ مارچ طی بیانیه‌ای اعلام کرد که به منظور مقابله با شیوع روز افزون ویروس کرونا، شهروندان فرانسوی باید برای دستکم مدت دو هفته در منازل شان باقی بمانند.

بر بنیاد اظهارات رئیس جمهور فرانسه، هرگونه تجمع و دید و بازدید‌های خانوادگی و دوستانه یا عمومی در محلاتی مانند خیابان‌ها و پارک‌ها ممنوع شده و بیرون رفتن از منزل در موارد استثنایی مطابق رهنمود وزارت داخله فرانسه تنظیم و کنترول خواهد شد.

کریستوف کاستنر، وزیر داخله فرانسه، دوشنبه شب گذشته اعلام کرد که مقررات جدید قرنطینه عمومی توسط یک صد هزار پولیس و نیروی امنیتی در سرتاسر کشور اعمال خواهد شد.

بر بنیاد اطلاعیه وزارت داخله، شهروندان تنها در مواردی محدود می‌توانند برای رفع نیازهای خوراکی روزمره یا به دلایل کاری از منازل شان بیرون بروند اما این رفت و آمدها فقط با اجازه نامه یا تصدیق نامه رسمی امکان پذیر است.

وزارت داخله فرانسه تاکید کرده است که افراد متخلف و بدون تصدیق نامه تردد با جریمه نقدی ۳۸  تا ۱۳۵ یورو روبرو خواهند شد.

افراد نیازمند به بیرون رفتن از منازل شان باید اجازه نامه یا تصدیق رفت و آمد کاری یا ضروری را از سایت وزارت داخله فرانسه دانلود کنند و بعد از درج دلیل بیرون رفتن شان، آن را امضا کنند و با خود داشته باشند.

فرد نیازمند موظف است که در سند رفت و آمد، اسم، نام خانوادگی، تاریخ تولد و محل سکونت خود را درج کند.

در بخش دوم این سند، فرد باید از دلایل موجه برای بیرون رفتن از منزل یکی را انتخاب و سپس سند مذکور ر امضا کند. هر فرد مکلف است برای هر بار بیرون رفتن یک سند جدید را ارائه کند.

پنج مورد خاصی که یک فرد اجازه دارد از منزلش بیرون برود:

- برای رفتن به محل کار

- برای خریدن مواد خوراکی ( فهرست مغازه‌ها و فروشگاه‌هایی که باز هستند)

- برای رفتن نزد داکتر یا دواخانه

- برای بازدید از یک عضو نیازمند خانواده یا نگهداری و گردش اطفال

- برای ورزش فردی یا گردش حیوانات خانگی

 

در همین زمینه