عکس: ارشیف/به گفته یک محقق اجتماعی مسدودیت مکاتب می تواند به خاطر بحران کرونا، می تواند پیامدهای جدی برای کودکان مهاجر داشته باشد./عکس: Picture-alliance/SvenSimon/F. Hoermann
عکس: ارشیف/به گفته یک محقق اجتماعی مسدودیت مکاتب می تواند به خاطر بحران کرونا، می تواند پیامدهای جدی برای کودکان مهاجر داشته باشد./عکس: Picture-alliance/SvenSimon/F. Hoermann

یک محقق اجتماعی از برلین راجع به پیامدهای مسدود شدن مکاتب برای کودکان مهاجر هشدار داد. او گفت، مسدود شدن مکاتب به دلیل جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، برای کودکان مهاجر و آن هایی که خانواده های شان سطح تحصیلی پائین دارند، یشتر از دیگران صدمه می رساند.

به گفته کلاوس هورلمن، محقق اجتماعی از برلین، کودکانی که از خانواده های مهاجر هستند (و طی چند سال گذشته به آلمان آمده اند) و یا از جمله اقشاری هستند که از امکانات آموزشی زیاد بهره نبرده اند، به خاطر بحران کرونا بیشتر از دیگران تحت فشار قرار دارند و ممکن است به خاطر مسدود شدن مکاتب، از درس به دور بمانند و از سر گیری آموزش برای آن ها بسیار دشوار شود. 

او روز چهارشنبه به آژانس خبری کاتولیک (KNA) در برلین راجع به پیامدهای بحران کرونا گفت: «روشن است که ما نه فقط  در زمینه اقتصادی شاهد آسیب های جانبی خواهیم بود که اجتناب ناپذیر هستند، بلکه از نظر اجتماعی و آموزشی نیز متحمل صدمات (جبران ناپذیری) خواهیم شد». 

هورلمن در ادامه گفت، به خاطر مسدود شدن مکاتب که چندین هفته به طول می انجامد، مسئولیت آموزش کاملا به والدین واگذار می شود. به گفته این محقق اجتماعی: «کودکان حالا کاملا به حمایت والدین شان وابسته اند» و آن دسته از اطفالی که والدین شان تحصیلات عالی ندارند یا از خانواده های پناهجویان هستند، «ممکن است که روند یادگیری و پیشرفت آن ها متوقف شود یا این که کاملا از درس و مکتب دور شوند». 
به عقیده هورلمن، بحران کرونا به عمیق تر شدن شکاف های اجتماعی میان خانواده ها منجر می شود.

او در ادامه گفت، در کنار نگرانی های عمومی و ناراحتی به خاطر وضعیت کنونی، خانواده های مهاجران به خاطر تجربیاتی که در جنگ و طی فرار داشته اند، متحمل شوک های شدید روانی و تروما شده اند.

این محقق اجتماعی گفت، تعداد مکاتبی که بتوانند در چنین وضعیت بحرانی، به دانش آموزانشان به صورت آنلاین آموزش دهند، بسیار اندک است: «با این بحران، نقطه ضعف سیستم آموزشی کاملا مشخص می شود. مسئولان در مورد برنامه های دیجیتالی و تکامل آن تلاش نکرده اند. فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد مکاتب کشور به این هدف رسیده اند».

به گفته هورلمن، برخی از کودکان مهاجر از  امکانات کاری دیجیتال مانند لپ تاپ برخوردار نیستند و «یک راه حل می تواند این باشد که معلمان برای تدریس به نزد آن ها بروند».
 

در همین زمینه