اخراج پناهجویان افغان از آلمان به دلیل ویروس کرونا، احتمالاً به تعویق بیفتد.
اخراج پناهجویان افغان از آلمان به دلیل ویروس کرونا، احتمالاً به تعویق بیفتد.

با وجود همه گیر شدن جهانی ویروس کرونا، باز هم گروهی از پناهجویان افغان هفته گذشته از آلمان اخراج شد. گمان می رود که بعد از این پرواز، گسترش ویروس کرونا مانع روند اخراج پناهجویان افغان شود.

دویچه وله این سؤالات اساسی را از وزارت داخله فدرال آلمان مطرح کرده است:

·  آیا وزارت داخله فدرال آلمان اخراج گروهی پناهجویان به افغانستان را به دلیل همه گیر بودن ویروس کرونا به تعلیق در می آورد؟

·  در صورت بله، برای چه مدت زمانی؟

·  در صورتی که پاسخ منفی است، چرا؟

هرچند وزارت داخله فدرال با فرستادن یک پاسخ کتبی از دادن معلومات روشن در این خصوص خودداری کرده، اما قرائن حاکی است که حتی اگر مقام ها از توقف روند اخراج پناهجویان سخن نگویند، به احتمال زیاد که هیچگونه اخراج از آلمان به دلیل شیوع پاندمی کرونا صورت نمی‌گیرد.

در پاسخ وزارت داخله فدرال آلمان آمده است: «وضعیت در سراسر جهان با توجه به ویروس کرونا بسیار متغیر است. بسیاری کشورها از ورود شهروندان خارجی خودداری می‌کنند یا آن ها را به موارد بسیار اساسی محدود کرده اند...برگشت دادن[مهاجران] نیز از تغییراتی که در گشت و گذار انسان ها در سطح جهانی ایجاد شده است، به گونه طبیعی متاثر شده است.»

هزینه اخراج را فرانتکس می پردازد

اخراج پناهجویان پذیرفته نشده در سطح سیاسی آلمان هم به یک موضوع حساس مبدل شده است. سیاستمداران راستگرا با دامن زدن به حساسیت های جمعی در برابر پناهجویان و مهاجران از آن سوءاستفاده می‌کنند. در حال حاضر بیش از ۲۴ هزار و سه صد پناهجویان رد شده افغان واجد شرایط اخراج از آلمان اند.

آخرین پرواز حامل گروهی از پناهجویان افغان هفته گذشته به تاریخ دوازدهم ماه جاری در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی در کابل نشست نمود. این طیاره ۳۹ پناهجوی پذیرفته نشده افغان را از آلمان به افغانستان انتقال داد که در میان آن ها، ۲۲ تن که مرتکب جرایم جنایی شده بودند حضور داشتند. افزون بر آن، ۹۴ نیروی امنیتی آلمان آنان را همراهی می‌کردند که برای محافظت از هر پناهجو، دو پولیس در پرواز موظف شده بودند.

آژانس محافظت از سرحدات خارجی اتحادیه اروپا  (فرانتکس) مصار پروازهای گروهی را به عهده دارد که در این اواخر هر پرواز، ۳۴۲ هزار یورو هزینه برداشته است.

چالش تدارکاتی

احتمال می‌رود که اخراج گروهی اخیر به کابل تلاش وسیع تدارکاتی را در پی داشته است. این ۳۹ پناهجو باید از بخش های مختلف آلمان به میدان هوایی لایپزیک در شرق آلمان انتقال داده می‌شدند. این پناهجویان از ایالت های بایرن، برلین، هسن، نوردراین ویستفالن، راینلند فالتس، شلسویگ هولشتاین، زاکسن، زاکسن آنهالت و تورینگن جمع آوری شده بودند. از دید وزارت داخله فدرال آلمان، با توجه به چالش ویروس کرونا، عملی نمودن یک سفر فشرده در شرایط کنونی قابل تطبیق نمیباشد.

در نامه وزارت داخله فدرال آمده است: «با توجه به اولویت های وظایف محافظتی پولیس ایالتی و فدرال در پیوند به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در منطقه، ممکن است که محدودیت های بیشتر در اقدامات برای اخراج وجود داشته باشد

درخواست کابل: اخراج نکنید

در عین زمان، حکومت فدرال آلمان در مورد سفرهای داخلی و خارجی برای شهروندان آلمان هشدار داده است. نیروهای پولیس ایالتی و فدرال مجبور اند که وظایف مقدم تر دیگر را به گونه مثال در مرزهای آلمان به عهده گیرند. آلمان اقداماتی را به هدف ممنوعیت سفر روی دست گرفته و تلاش میکند که شهروندان گیر مانده اش را از کشورهای دیگر به آلمان بر گرداند.

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان هفته گذشته با فرستادن یک درخواست کتبی از آلمان و کشورهای دیگر اروپایی خواست که روند اخراج پناهجویان رد شده افغان را به تعویق بیندازند. داکتر عالمه، معین امور پناهندگان این وزارت در گفتگو با دویچه وله اظهار کرد: «به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا، روزانه تا بیش از ده هزار مهاجر از ایران به افغانستان بر می‌گردند. وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان در رسیدگی به این وضعیت به گونه شدید مصروف میباشد و هیچ ظرفیت دیگر ندارد تا برای پناهجویان اخراج شده از کشورهای اروپایی رسیدگی نماید

رقم اندک پذیرش پناهجویان افغان

در حال حاضر حدود ۴۰ درصد درخواست پناهندگی افغان ها در آلمان مورد پذیرش قرار گرفته است. هر ایالت به گونه انفرادی در مورد اخراج پناهجویان تصمیم می‌گیرد. بایرن یکی از ایالت های آلمان است که تا به حال بیشترین پناهجویان رد شده افغان را اخراج کرده است. از مجموع ۳۶۱ پناهجوی اخراج شده در سال گذشته، ۲۱۶ تن از ایالت بایرن بوده اند. بریمن یک ایالت استثنا است که تا هنوز در اخراج گروهی پناهجویان افغان سهم نگرفته است.

کابل، پایتخت افغانستان در سال گذشته شاهد حملات مرگبار انتحاری و تروریستی بوده است. بر بنیاد معلومات سازمان ملل، در ده سال گذشته بیش از صد هزار فرد ملکی در افغانستان کشته و زخمی شده اند. تنها در سال گذشته، این رقم به ده هزار مورد می‌رسید.

توافقنامه صلح که میان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان در اخیر ماه فبروری امسال به امضا رسید، منتج به آتش بس عمومی در افغانستان نشده است.

روند اخراج گروهی پناهجویان پذیرفته نشده افغان از آلمان در ماه دسمبر سال ۲۰۱۶ آغاز شد. از آن زمان تا به حال، ۹۰۷ پناهجوی مرد در ۳۳ پرواز از آلمان به کابل فرستاده شده اند.

 نویسنده: ساندرا پیترسمن

مترجم: امان الله جواد

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 


 

در همین زمینه