عکس از آرشیف/ دست کم ۵۰۰ پناهجو تلاش کردند که از مرز میان ترکیه و یونان عبور کنند اما موفق نشدند.
عکس از آرشیف/ دست کم ۵۰۰ پناهجو تلاش کردند که از مرز میان ترکیه و یونان عبور کنند اما موفق نشدند.

در مرز ترکیه و یونان شب چهارشنبه باز هم میان مهاجران و نیروهای مرزی یونان درگیری صورت گرفت. حدود ۵۰۰ مهاجر تلاش کردند که حصار مرزی را بشکنند و وارد یونان شوند، اما نیروهای امنیتی مانع ورود آنها شدند.

پولیس یونان برای عقب زدن این مهاجران در گذرگاه مرزی "کاستانیز" از گاز اشک آور کار گرفت. نیروهای امنیتی این کشور گفته اند که مهاجران حوالی ساعت دو نیمه شب چهارشنبه اقدام به شکستن حصار مرزی کردند و این درگیری دو ساعت طول کشید. به گفته آنها، نیروهای ترکیه نیز از گاز اشک آور استفاده کرده اند.

هنوز هم حدود ۲۰۰۰ مهاجر در منطقه مرزی ترکیه و یونان به سر می برند تا بتوانند وارد یونان شوند.

در اواخر ماه فبروری، زمانی که رجیب طیب اردوغان اعلام کرد مرزهای کشورش به جانب اتحادیه اروپا را به روی پناهجویان باز می کند، هزاران مهاجر عازم منطقه مرزی شدند. چند روز بعد از آن ده ها هزار مهاجر به منطقه مرزی رسیدند و به تکرار میان آنها و محافظان مرزی یونان درگیری رخ داده است.

حادثه شب چهارشنبه ساعاتی بعد از آن اتفاق افتاد که رهبران کشورهای ترکیه، آلمان، فرانسه و بریتانیا در یک کنفرانس ویدیویی راجع به بحران مهاجرت گفتگو کردند.

اتحادیه اروپا گفته است که به توافقنامه سال ۲۰۱۶ مهاجرت با ترکیه پابند می ماند. بر اساس این توافقنامه، ترکیه در بدل به دست آوردن کمک های پولی مانع ادامه سفر مهاجران به سمت اتحادیه اروپا می شود و مهاجران برگشت داده شده از یونان را پس می‌گیرد.

af/aj (AP)

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 


 

در همین زمینه