آلمان برنامه پذیرش پناهجویان را به دلیل ویروس کرونا به حالت تعلیق درآورد.
آلمان برنامه پذیرش پناهجویان را به دلیل ویروس کرونا به حالت تعلیق درآورد.

در پی شیوع پاندمی ویروس کرونا، آلمان برنامه پذیرش پناهجویان به دلایل بشردوستانه را به تعلیق درآورده است. اما وزیر امور انکشافی آلمان گفته است که کشورهای درگیر بحران و در حال توسعه را در مبارزه با ویروس کرونا کمک می‌کند.

وزارت خارجه آلمان به اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی این کشور (بامف) دستور داده است كه فعلاً برنامه اسکان مجدد پناهجویان را به حالت تعلیق درآورد. دلیل این امر "اقدامات لازم برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا" عنوان شده است. زمانی که شرایط دوباره اجازه بدهد، این روند از سر گرفته می‌شود.

از سال ۲۰۱۲ به این طرف آلمان به عنوان بخشی از برنامه اسکان مجدد، پناهجویانی را که در شرایط بحرانی قرار دارند، از خارج می‌پذیرد. شمار زیادی از پناهجویان سوریه در لبنان لبنان یا پناهجویانی که در اردوگاه ها در مناطق بحرانی مانند سودان زندگی می‌کنند، از این برنامه اسکان مجدد بهره مند می‌شوند. این برنامه به گونه ای طراحی شده است که افرادی که در مناطق بحرانی به دنبال حفاظت هستند، در آلمان اقامت دوامدار به دست بیاورند.

برنامه پذیرش پناهجویان براساس توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه نیز از این تصمیم متاثر می‌شود. اتحادیه اروپا متعهد شده بود كه در برابر بازگرداندن هر سوریایی به ترکیه که به صورت غیر قانونی وارد اروپا شده است، یک پناهجوی دیگر سوریایی را از این کشور را می پذیرد و مستقیماً انتقال می‌دهد.

بر اساس اظهارات سخنگوی وزارت داخله آلمان به گروه رسانه ای "فونکه"، برنامه پذیرش پناهجویان به دلایل بشردوستانه "از روز جمعه گذشته به دلیل محدودیت های مختلف مسافرتی و محدودیت های دیگر متوقف شده است." سازمان بین المللی مهاجرت(آی او ام) و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان نیز روز سه شنبه به طور رسمی برنامه های پذیرش پناهندگان را به حالت تعلیق درآوردند.

سخنگوی وزارت داخله آلمان اما گفته است که بیماری همه گیر جهانی کرونا نباید در تلاش ها برای تقسیم پناهجویان زیر سن از جزایر یونان به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا تأثیر داشته باشد. وزرای داخله کشورهای عضو اتحادیه اروپا قول داده اند که برنامه مربوطه در این هفته می تواند آغاز شود.

با توجه به شیوع ویروس کرونا، اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان تنها در حد بسیار محدود فعالیت دارد. اتحادیه اروپا همچنین تصمیم گرفته است که ورود شهروندان غیر اتحادیه اروپا را منع کند.

ترس از وخامت وضعیت در اردوگاه های پناهجویان

در همین حال، کارشناسان از شیوع احتمالی ویروس کرونا در اردوگاه های پناهجویان در سراسر جهان هشدار می‌دهند. این اردوگاه ها غالباً کاملاً مزدحم اند و نه تنها در بخش نیازمندی های صحی بلکه در تمام بخش ها شدیدا کمبودی وجود دارد. دیرک هگمنس، مدیر منطقه ای سازمان غیردولتی «کمک به گرسنگان جهان» برای سوریه با اشاره به وضعیت شمال غربی سوریه، هشدار داده است: «احتمال مرگ و میر جمعی [در این اردوگاه ها] می‌رود، هرآلمانچند این برآورد بسیار بی رحمانه به نظر می‌رسد.» به گفته او در کل این منطقه فقط ۵۰ دستگاه تنفس مصنوعی وجود دارد. سازمان جهانی صحت گفته است كه روی فرستادن تجهیزات برای آزمایش ویروس جدید كرونا به منطقه کار می‌کند.

گیرد مویلر، وزیر امور انکشافی آلمان برای مبارزه با ویروس کرونا پول اضافی به دست نمی آورد اما خوش است که بودجه اش برای سال آیند کاهش پیدا نمی‌کند

گیرد مویلر، وزیر امور انکشافی آلمان اعلام کرده است که می خواهد زیر ساخت های صحی در مبارزه با ویروس کرونا را در کشورهای به اصطلاح در حال توسعه و در مناطق بحرانی سوریه تقویت کند.

مویلر از این امر استقبال کرده است که بودجه امور توسعه یی با تقریبا ۱۱ میلیارد یورو در سال آینده در سطح بودجه سال ۲۰۲۰ باقی خواهد ماند. او می گوید که یک بودجه ثابت از اهمیت زیادی برخوردار است تا بتوانیم "کار حیاتی" را در مناطق بحرانی و مناطقی که پناهجویان به سر می برند، ادامه دهیم. در ابتدا برنامه ریزی شده بود که بودجه این وزارت به کمتر از ده میلیارد یورو کاهش یابد.

nka, af (kna, afp, epd, dpa

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله


 

در همین زمینه