حدود ۵۰۰ مهاجر در این کمپ خودسرانه در شهر اوبرویلیه در شمال پاریس زندگی می‌کنند. عکس از مهاجر نیوز
حدود ۵۰۰ مهاجر در این کمپ خودسرانه در شهر اوبرویلیه در شمال پاریس زندگی می‌کنند. عکس از مهاجر نیوز

فرماندهی پولیس منطقه ایل دو فرانس اعلام کرد که ۵۰۰ مهاجر یک کمپ خودسرانه در شهر اوبرویلیه در شمال پاریس در چند روز آینده به سرپناه‌ها انتقال خواهند یافت. همزمان در پاریس، چندین خانواده مهاجر در انتظار یافتن سرپناه به سر می‌برند.

سه روز بعد از آن که دولت فرانسه برای مقابله با گسترش ویروس کرونا قرنطینه عمومی اعلام کرد، فرماندهی پولیس ایل دو فرانس اظهار آمادگی کرده است تا ۵۰۰ مهاجر ساکن در یک کمپ خودسرانه در اوبرویلیه را در روزهای آینده به سرپناه‌ها انتقال دهد.

در همین زمینه:  اوبرویلیه: یک کمپ جدید مهاجران در میان زباله‌ها و کثافات

به گفته میشل کادو، فرماندار ایل دو فرانس، عملیات انتقال اوایل هفته آینده انجام خواهد شد و دیپارتمان سِن-سَن-دنی، ۳۰۰ تن از این مهاجران را خواهد پذیرفت. شهر پاریس به نوبه خود برای پذیرایی از ۲۰۰ مهاجر باقیمانده اظهار آمادگی کرده است.

فرماندار ایل دو فرانس گفت که تا زمان انتقال این مهاجران « امکانات دوش گرفتن و رعایت حداقل قواعد بهداشتی» در دسترس مهاجران قرار خواهد گرفت.

اوایل این هفته، شهرداری پاریس اعلام کرده بود که ۱۴ جمنازیوم را برای جابجا کردن مهاجران اختصاص داده است و روز چهارشنبه شش جمنازیوم برای پذیرایی از مهاجران فعال شدند.

فرماندار ایل دو فرانس همچنین توضیح داد که برای مهاجران و افراد بی سرپناه که مبتلا به ویروس کرونا شده اند، ۳۰۰ بستر انفرادی و جداگانه در مراکز درمانی آماده شده است. این مراکز در شهرهای پاریس، نانتر و ارژانتوی،‌ افرادی را خواهند پذیرفت که علایم ابتلا به ویروس در آنها دیده می‌شود اما نیاز عاجل به بستری شدن در شفاخانه ندارند. 

«ما نمیتوانیم فاصله لازم از همدیگر را رعایت کنیم!»

ژولی، یک عضو انجمن یوتوپیا ۵۶ به مهاجر نیوز گفت که انتقال مهاجران کمپ خودسرانه اوبرویلیه به سرپناه‌ها خبر خوبی است زیرا این کمپ  هیچگونه امکانات بهداشتی متناسب با اقدامات اعلام شده برای قرنطینه عمومی را ندارد.

او گفت مهاجران این کمپ از جمله با مشکلات جدی «کمبود آب» روبرو هستند.

امیر*، یک مهاجر لیبیایی ۲۳ ساله، که از سه ماه به این سو در کمپ اوبرویلیه زندگی می‌کند به مهاجر نیوز گفت:«ما در اینجا نمیتوانیم فاصله لازم از همدیگر را رعایت کنیم. در بعضی خیمه‌ها، دو نفر زندگی می‌کنند. من خودم با یک دوستم در یک خیمه زندگی می‌کنیم.»

این مهاجر لیبایی می‌گوید برای دوش گرفتن باید ۲۵ دقیقه پیاده برود. 

شاهدان عینی می‌گویند روز چهارشنبه پولیس به این مهاجران توصیه می‌کرد به جای سرگردانی در جاده‌ها، در خیمه‌ها باقی بمانند.

در همین زمینه: قرنطینه عمومی در فرانسه: برای بیرون رفتن باید اجازه نامه رسمی داشته باشید

« مشکل زیاد داریم، ویروس کرونا هم یک مشکل دیگر!»

 کمی دورتر از کمپ اوبرویلیه، وضعیت مهاجران در شمال پاریس هم نگرانی انجمن‌ها را برانگیخته است. انجمن یوتوپیا ۵۶ به دلیل اقدامات قرنطینه عمومی، شبکه سرپناه شهروندی برای مهاجران را متوقف کرده و شفاخانه‌ها هم که در گذشته برخی بی‌سرپناه‌ها را جا می‌دادند حال به بیماران ویروس کرونا اختصاص یافته‌اند.

جالبتر از همه این که، قواعد قرنطینه عمومی که همه را ملزم به خانه نشینی کرده برعکس باعث شده که مهاجران و افراد بی‌سرپناه در جاده‌ها باقی بمانند.

در همین زمینه: تدابیر مقابله با ویروس کرونا و تاثیرات آن بر روند پناهندگی در فرانسه

لوییک*، یک مهاجر رواندایی به مهاجر نیوز گفت:«قبل از قرنطینه عمومی، یک خانواده فرانسوی در پاریس، به من، همسرم و سه فرزند ما جا داده بود اما بعد از اعلام قرنطینه، این خانواده به منزلش برگشت و ما مجبور شدیم بیرون برویم.»

لوییک در ادامه گفت که او و خانواده‌اش دو شب را در یک خیمه خوابیدند اما روز چهارشنبه پولیس خیمه آن‌ها را گرفت وگفت نباید در نزدیکی همدیگر زندگی کنند.

روز پنجشنبه او و خانواده‌اش به یک جمنازیوم پاریس بیستم رفتند و با سه خانواده دیگر هر یک گوشه‌ای را برای زندگی انتخاب کردند. لوییک گفت:« اینجا بزرگ است و ما چهار خانواده فاصله با همدیگر را رعایت می‌کنیم. همگی از مرگ می‌ترسند اما برای ما ویروس کرونا تنها یک مشکل دیگر روی همه مشکلات ماست.»

روز پنجشنبه چند خانواده متشکل از ۳۳ مهاجر هنوز هم در انتظار سرپناه به سر می‌بردند.

 

*نام‌های مستعار


 

در همین زمینه