اردوگاه موریا در جزیره لیسبوس یونان
اردوگاه موریا در جزیره لیسبوس یونان

سازمان خیریه کاریتاس در آلمان و کمیسار امور پناهجویان کنفرانس اسقف های آلمان از سیاستمدران این کشور خواسته اند که با وجود بحران کرونا وضعیت بحرانی پناهجویان را در جزایر یونان و در مرز ترکیه و یونان نباید فراموش کنند و هر چه زدوتر برای بهبود وضعیت آورگان دست به کار شوند.

اشتفان هسه اسقف اعظم  شهر هامبورگ آلمان و پیتر نهر رئیس سازمان خیریه کاریتاس، مبنی بر تعلیق درآمدن روند پذیرش پناهجویان بر اساس دلایل بشر دوستانه، به دلیل شیوع ویروس کرونا، ابراز تاسف کرده اند. هسه که کمیسار امور پناهجویان کنفرانس اسقف های آلمان است، به خبرگزاری کاتولیک (کا ان ای) گفته است که بسیار امیدوار است که به زودی برای کسانیکه نیازمند حفاظت اند، زمینه سفر امن فراهم شود. وزارت داخله آلمان روز چهارشنبه این برنامه را به حالت تعلیق در آورد.

هسه از سیاستمداران خواست که با وجود بحران کرونا، وضعیت بحرانی آوارگان را فراموش نکنند. وی تأکید کرد: "با همه نگرانی هایی که در آلمان در حال حاضر به دلیل گسترش ویروس کرونا موجود است، نباید وضعیت بحرانی کسانی را که به دنبال حفاظت هستند از نظر دور داشته باشیم." 
این اسقف اعظم خواستار توجه ویژه ای به وضعیت پناهجویان در منطقه مرزی یونان و ترکیه و در جزایر اژه گردیده است. او می گوید که در هفته های اخیر اوضاع در آنجا به طرز چشمگیری به وخامت انجامیده است. از آنجا که ویروس کرونا خطری ویژه برای آنها ایجاد کرده است، از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته می شود تا به سرعت یک راه حل بشردوستانه برای این انسان ها نیز در مبارزه علیه گسترش ویروس کرونا پیدا کنند. 
هسه در ادامه گفته است که با توجه به روند پناهندگی، مهم این است كه پناهجویان حتی در مواقع بحرانی فرصتی برای جستجوی مشاوره صحیح قانونی و بنیادین و ارائه درخواست تجدید نظر به تصمیم منفی مبنی بر درخواست پناهندگی داشته باشند. او در ادامه می گوید که اگر این امر با توجه به محدودیت های فعلی امکان پذیر نباشد، بهتر است روند رسیدگی به درخواست های پناهندگی را به طور موقت متوقف کرده  و بر این اساس مدت درخواست تجدید نظر نیز تمدید گردد. 

هسه در ادامه تأکید کرد که به تعلیق انداختن برنامه اخراج پناهجویان در شرایط فعلی یک امر"مناسب" است. او می گوید که براساس اطلاعات موجود، طی چند روز گذشته هیچ گونه پرواز به منظور انتقال پناهجویانی که رد شده‌اند و باید آلمان را ترک کنند، صورت نگرفته است. وی گفت: "در شرایط بحرانی کنونی، کارهای مهمی دیگری در برابر ما قرار دارند." به عنوان مثال، این سؤال وجود دارد که چگونه پناهجویان را در اقامتگاه های بزرگ می توان از آلوده شدن به ویروس کرونا محافظت کرد.


 

در همین زمینه