مهاجران تازه وارد به لیسبوس منتظر سوارشدن در یک کشتی یونانی در بندر میتیلین هستند، ۴ مارچ ٢٠٢٠. عکس از کوستاس بالتاس/ رویترز
مهاجران تازه وارد به لیسبوس منتظر سوارشدن در یک کشتی یونانی در بندر میتیلین هستند، ۴ مارچ ٢٠٢٠. عکس از کوستاس بالتاس/ رویترز

یونان بعد از اینکه به تاریخ اول ماه مارچ امسال حق دادن پناهندگی را به حالت تعلیق درآورد، همواره پناهجویان را که در جمع شان شمار زیادی از افغان ها نیز شامل اند، از جزایر به اردوگاه های بسته در مناطق دیگر انتقال می دهد. امروز نیز در حدودد ۶۰۰ مهاجر به این منظور به اردوگاه های بسته در نزدیکی شهر آتن انتقال می یابند.

حکومت یونان  صدها مهاجر دیگر را امروز جمعه (۲۰ مارچ ۲۰۲۰) از جزایر به مناطق دیگر به اردوگاه های بسته انتقال می دهد. این خبر را رسانه دولتی یونان امروز جمعه گزارش داده است. این پناهجویان افرادی اند که پس از اول ماه مارچ امسال از ترکیه به جزایر یونان مهاجرت کرده بودند و از آن زمان تاکنون در جزایر نگهداری شده اند. آتن حق پناهندگی را از آنها سلب کرده و می خواهد این پناهجویان را به کشورهای مبداءشان بازگرداند. اما گفته می شود تا انتقال شان به کشور های مبداءشان در اردوگاه های بسته نگه داری می شوند.

یونان با به تعلیق درآوردن حق پناهندگی، به اعلام ترکیه مبنی بر باز شدن مرز های اروپا به روی پناهجویان در پایان ماه فبروری از خود واکنش نشان داد. براساس گزارش ها یک کشتی بامداد امروز جمعه (۲۰ مارچ ۲۰۲۰) ۱۳۱ مهاجر را از جزیره ساموس و ۲۸۴ مهاجر دیگر را از جزیره خیوس برداشته و قرار است بعد از ظهر امروز، این کشتی در بندر میتیلین در لیسبوس ۱۸۹ مهاجر دیگر را با خود بگیرد. 

هفته گذشته نیز ۴۳۶مهاجر که به مدت ده روز در بندر میتیلین در لیسبوس در یک کشتی نظامی بازداشت شده بودند، به یک اردوگاه بسته در شمال آتن انتقال داده شدند.

 

در همین زمینه