تصویری از عملیات نجات اس او اس مدیترانه در ماه نومبر گذشته. عکس از اس او اس مدیترانه
تصویری از عملیات نجات اس او اس مدیترانه در ماه نومبر گذشته. عکس از اس او اس مدیترانه

با تشدید بحران ویروس کرونا در اروپا، بسیاری از سازمان‌های خیریه و حامی مهاجران، فعالیت‌های نجات در دریای مدیترانه را متوقف کرده‌اند. سازمان اس او اس مدیترانه می‌گوید این تصمیم برای حفظ امنیت و سلامت گروههای امدادی و مهاجران اتخاذ شده است.

کشتی نجات اوشن ویکنگ، متعلق به سازمان‌های اس او اس مدیترانه و داکتران بدون مرز، روز جمعه ۲۰ مارچ خبر داد که در بندر مارسی لنگر انداخته و تا دستور بعدی در این بندر متوقف خواهد ماند.

تصمیم توقف فعالیت‌های کشتی‌های نجات در مدیترانه در گرماگرم بحران ویروس کرونا اتخاذ شده است. فرانسوا توماس، رئیس سازمان اس او اس مدیترانه به مهاجر نیوز گفت:« وضعیت بسیار نگران کننده است. گفته می‌شود ۱۰هزار نفر در سراسر جهان در اثر ویروس جان داده‌اند و این واقعاً یک فاجعه است.»

او در ادامه گفت اولویت اساسی این سازمان حفظ امنیت و سلامت گروههای امدادی و مهاجران است.

آخرین ماموریت اوشن ویکنگ در ۲۳ فبروری با پیاده کردن ۲۷۶ مهاجر نجات داده شده از مدیترانه در بندر پوزالو در ایتالیا به پایان رسید. امدادگران و خدمه کشتی بعد از این عملیات برای مدت ۱۴ روز در قرنطینه به سر بردند و بعد از حصول اطمینان از سلامتی کامل گروه، به سوی بندر مارسی به راه افتادند.

تصمیم توقف عملیات نجات در مناطق جستجو و نجات در مدیترانه با توافق جمعی سازمان‌های نجات اتخاذ شده است. موریس ستیرل، رئیس شبکه تیلفونی آلارم فون به مهاجر نیوز گفت که در روزهای اخیر مهاجران تلاش‌های شان برای عبور از مدیترانه را به دلیل نامساعد بودن آب و هوا کاهش داده‌اند.

سازمان سی واچ هیچگونه خبری در مورد فعالیت کشتی جدید سی واچ ۴ منتشر نکرده است. قرار بود این کشتی در اوایل اپریل اولین ماموریت خود را آغاز کند.

سازمان ایتالیایی Mediterranea Saving Humans گفته است که اقدامات برای محدود کردن پاندمی ویروس کرونا این سازمان را مجبور کرده فعالیت‌هایش را به تعلیق درآورد.  

توقف فعالیت‌های نجات تصمیم دشواری برای سازمان‌های نجات به شمار می‌رود زیرا بحران جهانی ویروس کرونا نتوانسته است مهاجران را وادار کند تلاش‌های خود برای عبور از مدیترانه و مخصوصاً فرار از خشونت‌های لیبیا را متوقف کنند.

اواخر هفته گذشته، ۴۰۶ مهاجر سوار بر یک قایق که از لیبیا فرار کرده بودند توسط محافظان ساحلی لیبیا دستگیر شدند و شمار زیادی از آن‌ها به مراکز توقیف انتقال داده شدند.

چند روز پیشتر نیز، ۷۰ مهاجر سوار بر دو قایق خود را به جزیره لامپدوسا رساندند.


 

در همین زمینه