یک کشتی یونانی که بیش از ۴۰۰ مهاجر تازه وارد را از بندر متیلینی به یک کمپ بسته در نزدیکی آتن انتقال می‌دهد. عکس از رویترز
یک کشتی یونانی که بیش از ۴۰۰ مهاجر تازه وارد را از بندر متیلینی به یک کمپ بسته در نزدیکی آتن انتقال می‌دهد. عکس از رویترز

سازمان غیردولتی شورای پناهندگان یونان(GCR) از دیوان عالی این کشور خواسته است تصمیم دولت مبنی بر تعلیق موقتی درخواست پناهندگی را لغو کند. این تصمیم بعد از آن اعلام شد که حدو سه هفته پیش، هزاران مهاجر برای ورود به یونان در مرزهای این کشور با ترکیه تجمع کردند.

حکومت یونان تصمیم تعلیق درخواست پناهندگی و اخراج مهاجرانی را که بعد از اول مارچ وارد یونان شده‌اند پس از آن اعلام کرد که ترکیه در ۲۸ فبروری مرزهای خود را به روی مهاجران مایل به رفتن به اروپا باز کرد.

در آن زمان تجمع هزاران مهاجر در مرزهای مشترک هردو کشور از جمله در نقطه مرزی کاستانیس به درگیری و خشونت علیه این مهاجران منجر شد و نیرهای مرزی یونان از گاز اشک آور علیه مهاجران کار گرفتند.

مقام‌های یونانی صدها مهاجری که را که بعد از اول مارچ وارد این کشور شده‌ بودند دستگیر و به کمپ‌های بسته انتقال دادند تا بعدتر آن‌ها را به کشورهای شان یا ترکیه اخراج کنند.

شورای پناهندگان یونان روز دوشنبه ۲۳ مارچ برای لغو تصمیم تعلیق درخواست پناهندگی در یونان، از دیوان عالی این کشور درخواست تجدید نظر کرد.

این سازمان در خبرنامه‌ای در این مورد نوشت که تصمیم حکومت « سه زن مهاجر افغان و فرزندان شان را با تهدید اخراج به افغانستان یا ترکیه روبرو کرده است در حالیکه زندگی، صحت و حقوق اساسی این مهاجران در خطر جدی قرار دارد.»

شورای پناهندگان یونان تاکید کرده است که  حق درخواست پناهندگی از سوی حکومت یونان که از سوی سازمان های ملی و بین المللی از جمله کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان مورد انتقاد قرار گرفته، بخشی از «حقوق بین المللی است که نمیتوان آنرا به حال تعلیق درآورد.»

این سازمان از پارلمان یونان خواسته است اجازه ندهد یونان اولین کشوری باشد که « بعد از جنگ جهانی دوم، اصل بین المللی عدم اخراج [پناهنجویان] را نقض می‌کند.»

حکومت یونان از روز جمعه گذشته کمپ‌های مهاجران در جزایر این کشور را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا قرنطینه کرده است.


 

در همین زمینه