فرودگاه مسکو. عکس از پیکسابی
فرودگاه مسکو. عکس از پیکسابی

صدها کارگر مهاجر تاجیک و ازبک که قصد بازگشت به کشورهای شان را دارند در فرودگاه‌ مسکو گیر افتاده‌اند. روسیه هفته گذشته برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، پروازها به سوی تاجیکستان و ازبکستان را محدود یا متوقف کرده است.

روز سه شنبه ۲۴ مارچ صدها تن از اتباع تاجکستان در فرودگاه مسکو همچنان در انتظار به سر می‌بردند، در حالی که تعداد پروازها به سوی تاجیکستان تقریباً متوقف و قیمت تکت‌ها سه برابر شده است.

ایام الدین کمالوف، یک مهاجر تاجیک که شش روز را در فرودگاه مسکو گذشتانده به خبرگزاری فرانسه گفت:«‌ بعد از این که پروازم به دوشنبه لغو شد کمپنی به من هوتل وعده داد اما تا به حال به این وعده عمل نکرده است.» او مانند دهها تن دیگر، این چند شب را روی سنگفرش‌های فرودگاه خوابیده است.

علیرغم تدابیر اعلام شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، کارگران مهاجر در فرودگاه در فقدان شرایط بهداشتی به سر می‌برند وبه هیچکدام از آن‌ها ماسک یا مایع ضد عفونت داده نشده است.

کمی آن طرف تر از گیشه ثبت، حدود ۵۰ مهاجر ازبک نیز در انتظار به سر می‌برند. در میان آن‌ها، اقبال، کارگر ۲۶ ساله یک پیزا فروشی در مسکو نیز از شش به روز این سو در فرودگاه گیر افتاده است.

او می‌گوید:« من تصمیم گرفتم به ازبکستان برگردم زیرا رستوران ها مسدود شده‌اند و فرمایش پیزا روز  کمتر می‌شد.»

این کارگر که ماسک به صورت دارد می‌گوید:« البته پدرو مادرم هم به خاطر ویروس نگران هستند.»

قرار است این کارگران مهاجر طبق مقررات اعلام شده، به محض ورود به تاجیکستان و ازبکستان، تحت آزمایش ویروس کرونا قرار بگیرند.

بیکاری در روسیه و نگرانی برای خانواده‌های مهاجران در آسیای میانه ؟

صدها هزار کارگر مهاجر کشورهای آسیای میانه در روسیه زندگی‌کنند. این کارگران در بیشتر موارد به کارهای دستی و دشواری گماشته می‌شوند که درآمد ناچیز آن، هزینه خانواده‌های فقیر شان در کشورهای مبداء‌ را تامین می‌کند.

 از بخت بد این کارگران، امسال مسدود شدن مرزها با پایان فصل کاری زمستانی و جشن نوروز و سال نو در کشور‌های آسیای میانه مصادف شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کارگران مهاجر آسیای میانه در نقاط دیگر روسیه مانند اورال یا سایبریا نیز در وضعیتی مشابه گیر افتاده‌اند.

مقام‌های روسیه مسئولیت این وضعیت را به دوش کشورهای مبدا مهاجران می‌اندازند که به قول آن‌ها پروازهای شان به روسیه را محدود کرده‌اند. با این‌ حال این مقام‌ها گفته‌اند برای این که این کارگران در وضعیت غیرقانونی قرار نگیرند ویزای آن‌ها تمدید خواهد شد.

بازگشت کارگران آسیای مرکزی به کشورهای شان در درازمدت می‌تواند به مشکلی جدی بدل گردد زیرا پول انتقال داده شده توسط این کارگران برای اقتصاد این کشورها اهمیت جدی دارد.

ایام الدین می‌گوید در روسیه کارخانه‌ها در حال مسدود شدن هستند و معلوم نیست این وضعیت تا کی ادامه خواهد یافت:« اگر دوباره در اینجا کار پیدا نکنیم چگونه می‌توانیم به خانواده‌های مان غذا برسانیم؟»

 

در همین زمینه