نیروهای دریایی فرانسه در یک مورد به کمک یک کشتی حامل ۱۴ مهاجر شتافتند. عکس از Permamanche
نیروهای دریایی فرانسه در یک مورد به کمک یک کشتی حامل ۱۴ مهاجر شتافتند. عکس از Permamanche

مقام‌های بریتانیایی اعلام کردند که شش قایق حامل ۹۶ مهاجر از جمله افغان‌ها را در نزدیکی کنت از کانال مانش نجات داده‌اند. نیروهای فرانسوی نیز ۱۴ مهاجر دیگر را نجات داده‌اند.

نیروهای دریایی فرانسه روز چهارشننبه  به کمک یک کشتی حامل ۱۴ مهاجر شتافتند و سرنشینان آن، ۱۲ مرد و ۲ کودک را که دچار سرمازدگی خفیفی شده بودند به بولوین-سور-مر انتقال دادند.

علیرغم اعلام مقررات قرنطینه عمومی در فرانسه، مهاجران همچنان تلاش دارند به گونه غیرقانونی از کانال مانش عبور کنند و خود را به انگلستان برسانند. هفته گذشته محافظان ساحلی فرانسه ۲۸ مهاجر از جمله ۷ کودک را از آب‌های دنکرک و کاله نجات داده بودند.

بی بی سی از قول وزارت داخله انگلستان گزارش داده که ۹۶ مهاجر سوار بر شش کشتی روز چهارشنبه توسط نیروهای دریایی از دریای مانش نجات داده شدند. 

از این میان، ۴۲ مهاجر نجات داده شده در یک کشتی، افغان، ایرانی، عراقی و کویتی بودند.

یک سخنگوی وزارت داخله انگلستان گفت:« شیوع ویروس کرونا تاثیری روی عملیات علیه حوادث مخفیانه ندارد و نیروهای ما امکانات لازم برای مقابله را دارند.»

مقام‌های انگلیسی پیشتر گفته بودند که مهاجران تازه وارد را تحت آزمایش ویروس کرونا قرار می‌دهند.

سازمان خیریه (Care4Calais) گفته است مهاجرانی که در فرانسه زندگی‌کنند به دلیل زندگی در  سرک‌هاو وضعیت بهداشتی نامناسب، در برابر ویروس کرونا آسیب پذیر هستند.

این سازمان گفته است که « بدون آب و سرپناه، مهاجران نمی‌توانند دست‌های شان را بشویند و خود را قرنطینه کنند.»

یک نماینده پارلمان بریتانیا در شهر دوور گفته است که مهاجران تازه وارد باید مدت ۱۴ روز در قرنطینه قرار بگیرند.

این نماینده از مقام‌های بریتانیایی و فرانسوی خواست اقدامات فوری را برای متوقف کردن عبور غیرقانونی از کانال مانش عملی کنند.


 

در همین زمینه