آلمان روند اخراج پناهجویان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را متوقف کرد.
آلمان روند اخراج پناهجویان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را متوقف کرد.

آلمان اخراج پناهجویانی دوبلینی را به دلیل شیوع ویروس کرونا، به کشورهای عضو اتحادیه اروپا متوقف کرد. پناهجویان دوبلینی برای کسانی گفته می شود که پیش از رسیدن به آلمان، در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا نشان انگشت گذاشته بودند و مسئولیت رسیدگی به پرونده شان به دوش چنین کشورها می باشد.

وزارت داخله فدرال آلمان در هفته جاری اعلام کرد که تا اطلاع بعدی، روند اخراج پناهجویان «دوبلینی» به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صورت نخواهد گرفت. سخنگوی این وزارت در گفتگو با رسانه عامه آلمان (آ ار دی) گفت که کمیسیون اروپا این موضوع را با دولت های عضو این اتحادیه به زودی شریک خواهد کرد. 

این رسانه در بخشی از گزارش خود اشاره کرد که اخراج پناهجویان پذیرفته ناشده به کشورهای سوم (خارج از اتحادیه اروپا) همچنان صورت خواهد گرفت.

بر بنیاد گزارش ها، اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال آلمان (بامف) به دادگاه اداری این کشور خبر داده است که به دلیل همه گیر شدن ویروس کرونا که منتج به وضع محدودیت های جهانی شده است، اخراج پناهجویان تحقق پذیر نمی باشد. در اطلاعیه بامف آمده است: «این اداره اخراج دوبلینی ها را تا اطلاع ثانی به تعویق می اندازد.»

اخراج عمومی متوقف نشده است

آلمان به گونه رسمی روند پس فرستادن پناهجویان به ایتالیا را در اواخر ماه فبروری امسال به دلیل بحران ویروس (کووید ۱۹) متوقف کرد. شماری از سیاست مداران آلمان و برخی از گروه های حامی پناهجویان مانند «پرو ازول» از حکومت آلمان خواستند که این اقدام را گسترش بدهد و در کل پناهجویان را اخراج نکند.

اولا یلپکه عضو حزب چپ ها در پارلمان آلمان هم خواستار توقف روند کلی اخراج از آلمان شد. خانم یلپکه گفت: «با توجه به معیارهای ضعیف مراقبت بهداشتی و صحی در بسیاری کشورها روند اخراج به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر باید به تعویق بیفتد.»

با این وجود، وزارت امور داخله فدرال آلمان روز چهارشنبه توقف پس فرستادن پناهجویان رد شده را در کل، اعلام نکرد. این نهاد اذعان کرد که بسیاری کشورها در شرایط کنونی ورود شهروندان خارجی را رد می کنند یا با در نظر داشت موارد استثنایی اجازه ورود برای آنان می دهند. «آلمان تلاش خواهد کرد که اخراج را در جاهایی که ممکن است، انجام بدهد. لازم به ذکر است که اخراج ها وابسته به توانایی های ایالت های فدرال آلمان است و خارجیانی [که در معرض اخراج قرار دارند] باید به اندازه کافی صحت مند باشد.»

به سیستم دوبلین چه اتفاق رخ خواهد داد؟

هنوز مشخص نیست که آیا پیمان دوبلین هم به حالت تعلیق در خواهد آمد یا خیر. در صورتی که چنین شود، رسانه عامه (آ ار دی) آلمان گزارش داده است که مردم می توانند در آینده درخواست پناهندگی خود را در آلمان ارایه کنند حتی اگر از طریق کشورهای دیگر اتحادیه اروپا وارد این کشور شده باشند.

پیمان دوبلین تصریح می کند: آن کشور عضو اتحادیه اروپا که برای اولین بار یک پناهجو وارد آن شده است، مکلف به بررسی پرونده فرد متقاضی می باشد. در صورتی که این فرد در کشور دیگر اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کند، این کشور می تواند که درخواست کننده را به کشور اولی پس بفرستد.

بر بنیاد معلومات رسانه عامه آلمان، این کشور ۸۴۲۳ تن را در پرتو معاهده دوبلین در سال ۲۰۱۹ اخراج کرد. بیشتر این افراد به ایتالیا، آلبانیا، فرانسه، گرجستان و صربستان پس فرستاده شدند. بخش عمده این اخراج شدگان را شهروندان آلبانیا، نایجریا و گرجستان تشکیل می دادند.

 

در همین زمینه