با مسدود شدن مرز افغانستان با پاکستان و قطع تردد هوایی به هندوستان، هزاران افغان در این دو کشور گیر مانده اند.
با مسدود شدن مرز افغانستان با پاکستان و قطع تردد هوایی به هندوستان، هزاران افغان در این دو کشور گیر مانده اند.

با توقف پروازها از هند و بسته شدن مرزهای پاکستان، صدها افغان که به هدف تداوی به این کشورها رفته بودند، گیر مانده اند. برخی از این مسافران مدعی اند که پاکستان آنان را از هوتل ها و مسافرخانه ها بیرون کرده است.

لغو پروازهای هندوستان به افغانستان و بسته شدن مرزهای پاکستان با افغانستان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا باعث شده است که هزاران بیمار افغان با همراهان شان در این کشورها گیر بمانند. برخی از این افراد با مشکلاتی چون بی پولی و نداشتن جای بود و باش مواجه شده اند.

جلال ثنا، باشنده ولایت تخار افغانستان که ۲۰ روز می شود با خواهر بیمارش در پاکستان به سر می برد، به دویچه وله گفت: «مسافرین را از هوتل ها و مسافرخانه ها به زور بیرون می کنند و اکثر ‌آنان در سرک ها به سر می برند. با توجه به افزایش ویروس کرونا در پاکستان، همه این مسافران را ابتلا به ویروس کرونا تهدید می کند.»

 افغان های گیر مانده در پاکستان از بی توجهی نمایندگی های سیاسی افغانستان در این کشور شکایت دارند. ثنا می گوید: «من به قونسلگری افغانستان رفته بودم. به مسافران توجهی ندارند. کسانی را که فوت شده بودند به بسیار مشکل توانستند انتقال بدهند. جسد یک نفر هنوز هم در پشت دروازه بود.»

محمد فهیم، باشنده ولایت لغمان یکی دیگر از شهروندان افغانستان که در پاکستان گیر مانده است. او می گوید: «برای ما اگر امکانات قرنطین را مساعد بسازند قرنطین می شویم. فعلا حتی ما را مجبور ساختند که از هوتل ها هم باید خارج شویم. ما فعلا جای بود و باش نداریم.»

این شهروندان افغانستان از حکومت می خواهند که زمینه بازگشت آنها به کشور را مهیا سازد. فهیم گفت: «می خواهیم هرچه زودتر با پاکستان وارد مذاکره شوند و یا هواپیما بفرستند،‌ تکت اش را خود ما خریداری می کنیم.»

زینب،‌باشنده ولایت کابل که برای درمان به پاکستان رفته است، به دویچه وله گفت: «اگر در روی سرک زندگی کنیم، ما را کرونا می گیرد. لطفاً راه را باز کنید که ما به افغانستان برگردیم.»

مقام های وزارت خارجه افغانستان حاضر نشدند به صورت رسمی به سوال های دویچه وله پاسخ بدهند. اما یک مقام وزارت خارجه به شرط فاش نشدن نامش گفت که هند و پاکستان این محدودیت ها را وضع کرده اند و تا زمانی که این کشورها حاضر به همکاری نشوند، نمایندگی های سیاسی افغانستان هیچ کاری کرده نمی توانند. به گفته این منبع تنها وزارت خارجه توانسته است با مشکلات زیاد هشت جسد را از پاکستان انتقال دهد.

گیرماندگان در هندوستان

پس از این که حکومت هندوستان به هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تمامی پروازها را با افغانستان و دیگر کشورها قطع کرد،‌ شمار زیادی از افغان ها در آنجا نیز گیر مانده اند. برعلاوه کسانی که برای طبابت به هندوستان رفته اند، دانشجویان افغان نیز در هندوستان با چالش های زیادی رو به رو هستند.

عبدالحق آزاد، مسٔول بخش مطبوعاتی سفارت افغانستان در هندوستان با تائید مشکلات شهروندان افغان در این کشور به دویچه وله گفت: «یک تعداد افغان ها که به هند آمده و گیر مانده اند با مشکلات مالی رو به رو هستند.»

او افزود که مقام های هندوستان روز چهارشنبه توافق کردند که برای انتقال افغان های گیر مانده در هندوستان به شرکت هوایی کام ایر اجازه پرواز بدهند: «قرار است که شرکت هوایی کام ایر ذریعه پنج پرواز شهروندان کشور را که گیرمانده اند،‌به افغانستان انتقال دهد.»

به گفته مقام های سفارت افغانستان تنها کسانی بازگشت کرده می توانند که در دهلی گیر مانده اند. علاوه بر این، ده ها دانشجوی افغان مقیم هندوستان نیز در یک سردرگمی قرار دارند.

وضعیت مهاجرین افغان در هند

سه شنبه شب گذشته نخست وزیر هندوستان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا قرنطین عمومی را برای ۲۱ روز در این کشور اعلام کرد. سفارت افغانستان در هند می گوید که با این محدودیت های تازه، مهاجرین افغان نیز با مشکلات زیاد مالی رو به رو خواهند شد. روز چهار شنبه تمامی نانوایی ها و فروشگاه های مهاجرین افغان مقیم هندوستان بسته شدند.

برگرفته از رسانه همکار مادویچه وله


 

در همین زمینه